Bugün - 28 Ekim 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kaçak tütün operasyonuKırıkkale İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı KOM Şubesi ekipl..
Adalet insanoğlunun olmazsa olmazıdır

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, 2020-2021 Adli Yılı açılışı nedeniyle TBMM’de özel bir basın açıklaması yaparak, adalet sistemimiz ile ilgili önemli konuları gündeme getirerek, yargı çalışanlarına ve meslektaşları olan avukatlara hayırlı olmasını diledi.

Güncel Haberi - 02 Eylül 2020 Çarşamba

(08:11)

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, 2020-2021 Adli Yılı açılışı nedeniyle TBMM’de özel bir basın açıklaması yaparak, adalet sistemimiz ile ilgili önemli konuları gündeme getirerek, yargı çalışanlarına ve meslektaşları olan avukatlara hayırlı olmasını diledi.

 

YENİ ADLİ YIL BAŞLAMIŞTIR

TBMM’deki açıklamasında adalet sisteminin önemine değinen MHP’li Öztürk; “Adalet kavramı; insanoğlunun var olduğu ilk günden bu yana vazgeçilmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Adalet duygusu ile biçimlenmiş, yasalara ve hukuka saygılı bir toplum, ancak adalet hizmetinin aksamadan yürütüldüğü bir ortamda yeşerir. Çağdaş hukuk devletlerinin temel vazifeleri arasında, gücünü anayasadan alarak adaleti temin etmek yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu kutsal vazife, yargı erkine muvafık kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Hüküm ve kararları Türk milletine namına veren Türk yargısı; Türk Milleti’nin, devletine olan güven ve bağlılığının bir teminatıdır. Aldığı ve ortaya koyduğu kararlar ile Türk yargısı doğrudan Türk milletini temsil etmektedir. Bu bakımdan Türk Milleti ile Türk yargısı arasında hem tarihsel, hem de hukuksal bir bağ mevcuttur. Bu bağlamda sona eren adli tatilin ardından bugün yeni adli yıl başlamıştır. 2020-2021 Adli Yılı’nın ülkemiz ve yargı mensubu arkadaşlarımız ile meslektaşlarım olan tüm avukatlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

ADLİ YILDA KOVİD-19 ÖNLEMLERİ

Milletvekili Öztürk; ülkemizin kovid-19 salgınıyla mücadelesine de değinerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Kovid-19 salgınından dolayı yeni adli yıl birçok tedbir ve yenilikle Türk milletine hizmet verecektir. Bu bağlamda; istinaf yargılaması yapan idare mahkemelerinin sayısı 7’den 8’e çıkmıştır. Tüketici Mahkemelerindeki uyuşmazlıkların öncelikle Arabulucularda görülmesi zorunlu hale getirilmiştir. Açık ceza infaz kurumundaki hükümlüler bir kamu kurumunda çalışarak veya barınarak cezalarını infaz edebileceklerdir. Özel hukuk tüzel kişileri de bilirkişilik sistemine dahil edilmiştir. Şiddet mağduru kadın ve çocukların ifadelerinin daha uygun ortamda alınması için, 72 adliyede Adil Görüşme Odaları kurulmuştur. Test aşamasındaki ‘e-duruşmalar’ daha yaygın hale getirilerek iş yükünün azaltılması hedef olarak belirlenmiştir. Dile getirdiğimiz bazı tüm bu yenilikler adalet sistemimizde bu dönem uygulanacaktır.” diyerek, TBMM Adalet Komisyonu üyesi olarak da; “Yargı Reformu Strateji Belgesi” kapsamında yargı sistemine her geçen gün daha da yeni uygulamaların gelebileceğini belirtti.

 

YENİ ADLİ YIL TÜM YARGI ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLSUN

Türk milletinin adalet talep ve beklentisi, Türk yargı sistemi ve mensupları eliyle sağlanacağını savunan milletvekili Öztürk; “Bağımsız ve tarafsız Türk yargısı, dün olduğu gibi, bugün de Türk milletin maş’eri vicdanına muvafık olarak, evrensel hukuk ve insan haklarına matuf kararlar alarak hakkın tesisini sağlayacaktır. Yargı erkinin işleyişine katkı sunmanın manevi bir sorumluluğu da, beraberinde getirdiği şaşmaz bir gerçektir. Ancak yargı mensuplarımızın büyük bir özveri ve irfanla Türk milletinin adalet talebine en ivedi şekilde cevap vereceğinden hiç şüphemiz yoktur. Yeni Adli yıl açılışı vesilesiyle görevi başında haince şehit edilen hakim ve savcılarımız başta olmak üzere, geçen yıldan bu yana ebediyete irtihal eden tüm Hakim-Savcı-Avukat meslektaşlarımız ile Adalet Teşkilatı mensuplarını rahmet ve saygıyla anıyorum. Ülkemizin her köşesinde fedakârca çalışan tüm adalet çalışanlarımıza Cenab-ı Allah’tan kolaylıklar diliyorum, yeni adli yıl hayırlı olsun.” diyerek, kovid-19 salgını nedeniyle alınan maske, mesafe ve hijyen kurallarına sık sıkıya riayet edilmesini de önemle hatırlattı.  


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 253

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

2019 hac kayıtları başlıyor
Ressam Yusuf Akgün’den Empati Semineri
KIRIKKALE’NİN HASARI 38 MİLYON TL
Ahılı tepede kurtarma operasyonu
Bahar geldi çalışmalar hız kazandı
Silahlar sustu düğünler huzur buldu
Keskin'de gençlik merkezi aşure ikram etti
79 yıldır saat dokuzu beş geçe hayat duruyor

Diğer Haberler

Moral yemeğinde buluştular
Anıza yağlık ay çekirdeği ekimi yapıldı
Panik yok meslek liseleri var
Uyuşturucu operasyonu
Yahşihan’da her binaya bir salıncak
ByLock operasyonunda 36 gözaltı
Muhtarlar toplanma alanları hakkında bilgilendirildi
Lokantacı ve pastacılar genel kurula gidiyor
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
2 sınıfta daha yüz yüze eğitim heyecanıKoronavirüs salgını dolayısıyla uzaktan eğitime devam eden iki sınıf d..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’den 7 kişi immün plazma bağışçısı oldu Kızılay’ın bir süre önce başlattığı İmmün plazma bağış.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19Yazılım - Web Aksiyon