Bugün - 26 Kasım 2020 PerşembeKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Soğuklar arttı yüksek kesimlere kar yağdıSoğuk hava Kırıkkale’de kendisini hissettirmeye başladı. Gece saatler..
Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir

KIRIKKALE’DE İŞÇİ SENDİKALARI KIDEM TAZMİNATI GİRİŞİMLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

  

Kırıkkale’de Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası ve Petrol İş Sendikası yöneticileri ve işçiler ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yeni düzenlemeye tepki gösterdi.

Güncel Haberi - 28 Ekim 2020 Çarşamba

(09:54)

KIRIKKALE’DE İŞÇİ SENDİKALARI KIDEM TAZMİNATI GİRİŞİMLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

  

Kırıkkale’de Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası ve Petrol İş Sendikası yöneticileri ve işçiler ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Sendika temsilcileri “İstihdam Paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. Bugün rüzgar eken, yarın fırtına biçecektir” ifadelerine yer verdi. 

 

ÇOCUKLARIMIZA ÇOK BÜYÜK KÖTÜLÜK YAPMIŞ OLURUZ

Türk İş Konfederasyonu’na bağlı Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şubesi ve Petrol İş Kırıkkale Şubesi ortak basın açıklamasında bulundu. Sendika temsilcilerinin ortak açıklamasında “Geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. "İstihdam Paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere "istihdam kolaylığı sağlayacağı" iddia edilen düzenleme aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve çalışma barışının ortadan kalkmasına sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz” ifadelerine yer verildi.

 

İŞÇİNİN EMEĞİ SERMAYENİN SÖMÜRÜSÜNE BIRAKILMAKTADIR

Açıklamanın devamında ise “İşverenlerin isteklerinin işçilerin aleyhine olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik sigortası fonu işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk İş yıllardan beri esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırma karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir.

 

İŞ BARIŞI SAĞLANAMAZ

Ülke ekonomisi ve işçiler kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarda işsizlikle mücadele böyle olmaz. İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez!. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz!. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz!.  İşçiye Ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenecek işsizlikle mücadele edilmez!.  TBMM'deki sözkonusu düzenleme "işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme" düzenlemedir!.  Bugün Rüzgar eken yarın fırtına biçecektir!. İşçinin bu düzenleme vereceği yanıt nettir” denildi. Haber: Mehmet Erkoç


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 186

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Haksız fiyat artışı denetleniyor
Kırıkkale idamlara sessiz kalmadı
Yahşihan'da kaçak suya geçit yok
Emniyet teşkilatından şehitlik ziyareti
Vefat eden asker toprağa verildi
EŞİTSİZLİKLERE ÇÖZÜM GETİRİLMELİ
Kaş yaparken göz çıkartmak buna dense gerek
Şehit Özgür Mutlu Dualarla Anıldı

Diğer Haberler

Kadına şiddete dur!
Seyir Terasları Mart ayına yetişecek
Göçmen kardeşlerini unutmadılar
Bu acıya dayanır mı yürek
İtfaiye Müdürlüğü 60 okulda eğitim verildi
Öztürk, deprem simülasyonuna katıldı
Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitimle yapılacak
Kadınlar Gününe Karanfilli Kutlama
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
İzole olanlara elektronik bileklikVali Yunus Sezer başkanlığında toplanan İl hıfzıssıhha kurulu Kırıkkale&rsq..
En Çok Okunanlar
Esnafa nakdi yardımlar yapılmalıdır Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen yeni kısıtlamaların esnaf .. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22Yazılım - Web Aksiyon