Bugün - 21 Ocak 2021 PerşembeKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Yapılandırma son gün 1 ŞubatKırıkkale Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Veli Karacak..
Antibiyotiklerin altın çağı sona erdi

Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla bilgilendirmede bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Sağlık Haberi - 18 Kasım 2020 Çarşamba

(06:53)

Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla bilgilendirmede bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, antibiyotiklerin altın çağının sona erdiğini söyledi.  Dr. Ağırtaş “Antibiyotikler “Her derde deva” inancıyla bilinçsizce ve aşırı kullanımı, mikroorganizmaların antibiyotiklere direnç geliştirmesine neden olmuştur” diye konuştu. 

 

MİKROORGANİZMALAR YENİ DİRENÇ MEKANİZMALARI GELİŞTİRDİ

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş “Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan ve yaygınlaşan antibiyotik direnci tedavisi zor hatta imkansız enfeksiyonlara neden olmakta ve insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşmaktadır. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımının engellenmesini hedefleyen 16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftasının amacı doğru antibiyotik kullanımının önemi ve doğru olmayan antibiyotik kullanımının doğuracağı sonuçlar konusuna dikkat çekmektir. AIexander Fleming tarafından 1928’de keşfedilen ve 1940 yılında kullanıma giren Penisilin ve sonrasında ardı ardına keşfedilen antibiyotiklerin “her derde deva” inancıyla bilinçsizce ve aşırı kullanımı, mikroorganizmaların antibiyotiklere direnç geliştirmesine neden olmuştur. Her yeni antibiyotiğin kullanıma girmesi ile mikroorganizmalar yeni direnç mekanizmaları geliştirmiş ve tedavi edilemeyen enfeksiyonlar nedeni ile antibiyotik öncesi çağa dönülmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınmıştır”.

 

İLAÇ TÜKETİMİNDE İLK SIRADA

“En sık tüketilen ilaçlar içinde antibiyotik tüketimi gelişmiş ülkelerde daha alt sıralarda iken ne yazık ki ülkemizde kullanım ve harcanan para bazında ikinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda antibiyotiklerin doğru kullanılması için yürütülen faaliyetler sonucunda antibiyotik tüketiminde bir miktar azalma olsa da, hem antibiyotik tüketimi hem de antimikrobiyal direnç açısından istenilen seviyelere erişilememiştir. Bu nedenle yürütülmekte olan eğitici ve farkındalıkla ilgili faaliyetlere ek olarak antibiyotiklerin doğru kullanılması ve enfeksiyon kontrol önlemleri bir arada ele alınmalıdır.

 

YÜZDE 30’DAN FAZLASI GEREKSİZDİR

Yapılan çeşitli çalışmalar antibiyotiklerin ‰30-40’ının yanlış veya gereksiz yere kullanıldığını göstermektedir. Antibiyotiklerin en fazla yanlış kullanıldığı alanlardan biri solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Dünya genelinde antibiyotiklerin ‰75’i akut solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılmakta, bu enfeksiyonlarının ‰70’i viral etkenlere bağlı olmasına rağmen hastaların yarısından fazlasında gereksiz antibiyotik kullanıldığı görülmektedir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur.

 

YANLIŞ VE GEREKSİZ KULLANMAK

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Enfeksiyonlarda etkenlerin sadece bakteriler olmayacağı, her bakteriyel enfeksiyonda antibiyotik kullanmak gerekmeyeceği, tedavi edilmesi gereken bakteriyel bir enfeksiyon olsa bile her antibiyotiğin kullanılamayacağı, bazı antibiyotiklerin kullanımından uzak durulması gerektiği bilinmeli ve hekim önerisi olmadan asla antibiyotik kullanılmamalıdır.

 

SAĞLIK İÇİN “GİZLİ TEHDİT”

Antibiyotiklerin doğru olmayan ve aşırı kullanımı sonucunda birçok mikroorganizmanın geliştirdiği “çoklu antibiyotik direnci” daha karmaşık ve ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en güzel örneği, çoklu ilaç direnci gösteren ve tedavi edilmesi imkansız hale gelen Tüberkülozun Dünya’nın birçok bölgesinde artarak yayılmasıdır. Gizli tehdit olarak adlandırılan sorun DSÖ başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun öncelikli gündemi haline gelmiştir.

 

ÖLÜM RİSKİ ARTMAKTADIR

Günümüzde halen dünya genelindeki ölümlerin ‰25’i enfeksiyonlara bağlıdır. Küresel olarak ciddi önlemler alınmadığı takdirde 2050 yılına gelindiğinde, yılda 10 milyondan fazla kişinin dirençli enfeksiyonlar nedeni ile hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Direnç gelişimi, bu oranın artması tehlikesini beraberinde getirmekte ve artık küresel bir sağlık sorunu olarak ele alınmaktadır. Direnç arttıkça tedavisi zor enfeksiyonların artması, toplumda enfeksiyon hastalıklarının daha uzun sürmesi, yayılması, salgınların sıklaşması ve ölüm riskinin artması söz konusudur” dedi. Haber: Mehmet Erkoç

 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 505

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Kırıkkale’nin her noktasında COVİD-19 denetimi
En Temiz Eller Bizim Eller
KIRIKKALE DEZENFEKTE EDİLİYOR
Vekiller Tıp Bayramını kutladı
Ayağa kalkmadığınız da kaybedersiniz
Genel Başkan Durmuş’a hayırlı olsun ziyareti
Bu can bir gün size emanet olabilir
Öğrencilere beslenme tavsiyesi

Diğer Haberler

KOP projeleri yerinde incelendi
Uluslararası öğrenciler kültür ve ticaret elçisi olacak
İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR
Bakanlıktan 81 ile genelge
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2017/338 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
MHP’den "Askıda Ekmek" projesine destek
1 Nisanda Müslümanlar kandırıldı ve katledildi
Delice’de ikinci parti üzüm sevkiyatı yapıldı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Ali Kaybal

Ali_Kaybal MERHABA

08.01.2021 14:20:05

Yeni bir sayfa Yeni bir gün Ve Gazete Yenigün ok..

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Zabıta ekipleri fırınları denetlediKırıkkale’de ekmek ve unlu mamullerin üretim alanlarını denetim ..
En Çok Okunanlar
Kaplan mazbatasını aldı
Geçtiğimiz hafta gerçekleşen 7. Olağan İl Kongresinde Ak Part.. Kırıkkale Üniversitesi ile İLKSAN arasında tezsiz yüksek lisans p.. Kamu çalışanları mektup gönderdi Türkiye Kamu-sen 81 il’ de eş zamanlı bir şekilde Cumhurbaşkanlı.. Kırıkkale’de Silici operasyonu İstanbul merkezli aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 50 ilde d&uum.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,39Yazılım - Web Aksiyon