Bugün - 25 Eylül 2020 CumaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Başkan Saygılı’dan sağlık çalışanlarına süt şekeri  Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kovid-19  ile m&uum..
Eğitim Sen'den performans değerlendirmesine tepki

Eğitim-Sen, performans değerlendirme uygulamalarına başlanacağının Bakan Yılmaz tarafından açıklandığını belirterek, “MEB’in performans değerlendirme dayatması kabul edilemez” şeklinde açıklama yaptı.

- 27 Ekim 2017 Cuma

(13:14)

Eğitim-Sen, performans değerlendirme uygulamalarına başlanacağının Bakan Yılmaz tarafından açıklandığını belirterek, “MEB’in performans değerlendirme dayatması kabul edilemez” şeklinde açıklama yaptı.

Eğitim-Sen, MEB’in performans değerlendirmesi konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), bugüne kadar uyguladığı politikalarla okulları birer “ticari şirket” gibi yönetmek, eğitim emekçilerinin daha fazla çalıştırılmasını sağlamak amacıyla performans değerlendirme uygulamalarına başlayacağı bizzat Bakan İsmet Yılmaz tarafından açıklandığı belirtilerek, “Bakan Yılmaz, hem velilerin hem de öğrencilerin öğretmeni değerlendireceğini, değerlendirmenin her yıl yapılarak öğrenci ve velilerin öğretmenlere not vereceğini açıklamıştır. Kamusal bir hizmet olması gereken eğitimin tüm süreçlerinde “piyasanın” kurallarını işletmeye çalışan, eğitimde nitelik değil, mal üretiminde geçerli olan “kalite” için çırpınan tamamen siyasallaşmış kadroların performans değerlendirme uygulaması ile ne kadar “bilimsel” ve “objektif” hareket edeceği, geçmiş uygulamalarına bakıldığında apaçık ortadadır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “MEB tarafından uygulanmak istenen performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir. Öğretmen-öğrenci ilişkisini alt üst etmesi kaçınılmaz olan ve öğrenci ve velileri “müşteri memnuniyeti” anlayışı çerçevesinde değerlendiren bu uygulamanın, öğretmenlerin müşterileri (öğrencileri) memnun etmek için daha fazla çalışmaya itmesi, dolayısıyla çalışma saatlerinin artması ile sonuçlanması kaçınılmazdır. İlk bakışta okulların ve öğretmenlerin öğrenciler ve veliler tarafından denetleneceği, bunun da eğitimin daha sağlıklı işlemesi için gerekli olduğu iddia ediliyor olsa da, ortaya çıkacak sonucun tam tersi olması kaçınılmazdır.”

“Öğretmenlere performans değerlendirmesi adı altında puan verilmesi ve bu puanların değerlendirme ölçütü olarak kullanılacak olması, eğitimde yeni çatışmaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. MEB'in asıl hedefi, öğretmenlerin performansını ölçmek bahanesiyle, eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak, uzun vadede eğitim emekçilerinin sınırlı iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Performans değerlendirmesi uygulamasında öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok “yüksek performans” üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin “rakibi” olduğunu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının bozulmasına neden olacaktır. Bu uygulamanın okullarda görev yapan eğitim emekçileri ile öğrenci ve veliler başta olmak üzere il milli eğitim müdürlüğü vb. ile ilişkilerde koşullandırılmış ve mutlak bağımlılık ilişkilerini (yaranma, tabi olma, hoş görünme vb.) daha da geliştirmesi kaçınılmazdır.”

“Eğitimde başarının arttırılması için uygulandığı iddia edilen performans değerlendirme uygulamalarının on binlerce ücretli öğretmenin güvencesiz olarak çalıştırıldığı, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının hızla yaygınlaştığı ve siyasi-ideolojik müdahalelerle sürekli değiştirilen eğitim sistemine en küçük bir katkı sunması mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim emekçilerine performans dayatması yaparak onları daha fazla çalıştırmaya, adım adım güvencesiz çalışma ilişkilerine mahkum etmek yerine, öncelikle eğitimde yaşanan sorunlar karşısında neden kalıcı çözümler üretemediğini sorgulamalıdır. Eğitim Sen olarak “performans değerlendirmesi” bahanesiyle öğretmenleri öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğretmeni “satış görevlisi”, öğrencileri ve velileri memnun edilecek birer “müşteri” olarak gören piyasacı mantığı eğitim sürecinin her aşamasında meşrulaştıracak böyle bir uygulamayı onaylamak mümkün değildir.”

Haber Merkezi


Kaynak / Editör: Okunma 1216

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

Kayıt cihazının içinden 50 yıllık aşk mektubu çıktı
Otomobil şarampole yuvarlandı: 1 ölü 3 yaralı
Kırıkkale'de bıçaklı kavga: 1 ölü
Tüm Muhtarlar seçime gidiyor
DGS artık 81 ilde yapılacak
Öğretmenler Günü’ne Özel Konser
K.Ü öğrencisi güzellik yarışmasında birinci oldu
Gözaltına alınan 23 kişiden 6'sı tutuklandı

Diğer Haberler

‘ Açık Kapı Projesi ‘ Hizmete Başladı
Orhan Kılıç çalışmalarıyla fark yaratıyor
Hazine arazileri yeşilleniyor
Kaymakam Yılmaz’dan şehit ailesine ziyaret
Kırıkkale'de "Öğrenci Gözünden Hukuk" çalıştayı
Şehit Çetin’in baba ocağında yedi yemeği
Başkan Saygılı esnafın sofrasında
Kıdem kefen parasına düştü
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Her güçlüğü birlikte aşarızVALİ SEZER YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYAN ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA ..
En Çok Okunanlar
Bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele imkansız
Türk Sağlık Sen Kırıkkale Şubesi yaptığı basın açıklamasıyla, A.. Bir süre önce rahatsızlanarak tedavi altına alınan Kırıkkale&rsqu.. 950 litre kaçak rakı ele geçirildi İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerin Sulakyurt ilçesi Ağaylı K&.. BELEDİYELERİN CUMHUR İTTİFAKINDA OLMASI GURUR VERİCİ Üçüncü kez il başkanlığına seçilen MHP İl Başk.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23Yazılım - Web Aksiyon