Bugün - 21 Şubat 2020 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   5°°C
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Delice için talimatlar verdiDELİCE ZİYARETİ MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI   Geçtiğimiz gü..
Eğitim Sen'den performans değerlendirmesine tepki

Eğitim-Sen, performans değerlendirme uygulamalarına başlanacağının Bakan Yılmaz tarafından açıklandığını belirterek, “MEB’in performans değerlendirme dayatması kabul edilemez” şeklinde açıklama yaptı.

- 27 Ekim 2017 Cuma

(13:14)

Eğitim-Sen, performans değerlendirme uygulamalarına başlanacağının Bakan Yılmaz tarafından açıklandığını belirterek, “MEB’in performans değerlendirme dayatması kabul edilemez” şeklinde açıklama yaptı.

Eğitim-Sen, MEB’in performans değerlendirmesi konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), bugüne kadar uyguladığı politikalarla okulları birer “ticari şirket” gibi yönetmek, eğitim emekçilerinin daha fazla çalıştırılmasını sağlamak amacıyla performans değerlendirme uygulamalarına başlayacağı bizzat Bakan İsmet Yılmaz tarafından açıklandığı belirtilerek, “Bakan Yılmaz, hem velilerin hem de öğrencilerin öğretmeni değerlendireceğini, değerlendirmenin her yıl yapılarak öğrenci ve velilerin öğretmenlere not vereceğini açıklamıştır. Kamusal bir hizmet olması gereken eğitimin tüm süreçlerinde “piyasanın” kurallarını işletmeye çalışan, eğitimde nitelik değil, mal üretiminde geçerli olan “kalite” için çırpınan tamamen siyasallaşmış kadroların performans değerlendirme uygulaması ile ne kadar “bilimsel” ve “objektif” hareket edeceği, geçmiş uygulamalarına bakıldığında apaçık ortadadır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “MEB tarafından uygulanmak istenen performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir. Öğretmen-öğrenci ilişkisini alt üst etmesi kaçınılmaz olan ve öğrenci ve velileri “müşteri memnuniyeti” anlayışı çerçevesinde değerlendiren bu uygulamanın, öğretmenlerin müşterileri (öğrencileri) memnun etmek için daha fazla çalışmaya itmesi, dolayısıyla çalışma saatlerinin artması ile sonuçlanması kaçınılmazdır. İlk bakışta okulların ve öğretmenlerin öğrenciler ve veliler tarafından denetleneceği, bunun da eğitimin daha sağlıklı işlemesi için gerekli olduğu iddia ediliyor olsa da, ortaya çıkacak sonucun tam tersi olması kaçınılmazdır.”

“Öğretmenlere performans değerlendirmesi adı altında puan verilmesi ve bu puanların değerlendirme ölçütü olarak kullanılacak olması, eğitimde yeni çatışmaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. MEB'in asıl hedefi, öğretmenlerin performansını ölçmek bahanesiyle, eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak, uzun vadede eğitim emekçilerinin sınırlı iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Performans değerlendirmesi uygulamasında öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok “yüksek performans” üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin “rakibi” olduğunu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının bozulmasına neden olacaktır. Bu uygulamanın okullarda görev yapan eğitim emekçileri ile öğrenci ve veliler başta olmak üzere il milli eğitim müdürlüğü vb. ile ilişkilerde koşullandırılmış ve mutlak bağımlılık ilişkilerini (yaranma, tabi olma, hoş görünme vb.) daha da geliştirmesi kaçınılmazdır.”

“Eğitimde başarının arttırılması için uygulandığı iddia edilen performans değerlendirme uygulamalarının on binlerce ücretli öğretmenin güvencesiz olarak çalıştırıldığı, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının hızla yaygınlaştığı ve siyasi-ideolojik müdahalelerle sürekli değiştirilen eğitim sistemine en küçük bir katkı sunması mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim emekçilerine performans dayatması yaparak onları daha fazla çalıştırmaya, adım adım güvencesiz çalışma ilişkilerine mahkum etmek yerine, öncelikle eğitimde yaşanan sorunlar karşısında neden kalıcı çözümler üretemediğini sorgulamalıdır. Eğitim Sen olarak “performans değerlendirmesi” bahanesiyle öğretmenleri öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğretmeni “satış görevlisi”, öğrencileri ve velileri memnun edilecek birer “müşteri” olarak gören piyasacı mantığı eğitim sürecinin her aşamasında meşrulaştıracak böyle bir uygulamayı onaylamak mümkün değildir.”

Haber Merkezi


Kaynak / Editör: Okunma 1016

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Haberleri

Taşeron işçilerin kadro başvuruları başladı
K.Ü, kalite çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor
Kısa dönem askerlik için önemli açıklama!
Kadın cinayetinde tutuklama
Eş zamanlı askeri mahrem operasyonu
Yeni harita: 31 ilde sistem değişiyor
Türk milleti istiklaline ilelebet sahip çıkacak
KİT’lerdeki taşeronlar göz ardı edildi

Diğer Haberler

DARBE BÜYÜK BİR İHANETTİR
Türk Eğitim Sen'den Cumhurbaşkanına mektup
Yaz Spor Okulları Açılıyor
Tutuksuz FETÖ sanıklarına hapis cezası
FETÖ'nün Aselsan Yapılanması Davası
Polen alerjisine dikkat!
Şehit Mustafa Nohut Dualarla Anıldı
Jandarmadan tombala operasyonu
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MKE BİZİM DEĞİL ÇOCUKLARIMIZIN!

22.12.2019 13:20:47

Kırıkkale’de, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, M&..


81 İl’de seçime gireceğizANAVATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI ÇELEBİ HEDEFLERİNİ MEMLEKETİ KIRIKKAL..
En Çok Okunanlar
Seyir Terasları Mart ayına yetişecek Kırıkkale’nin mevcut bulunan doğal güzelliklerinin turizme kazan.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:2513:0516:0518:3419:52

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
2°°C - 5°°C
Pazar
2°°C - 4°°C
Salı
0°°C - 7°°C
Perşembe
-2°°C - 8°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon