banner36
22 Temmuz 2017 Cumartesi

Şehir parkı son aşamada

Cinali göletine 30 bin sazan bırakıldı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İL Müdürü Sırrı Yılmaz, Kırıkkale’de doğal yaşamın desteklenmesi ve sürdürülebilmesi amacıyla Keskin ilçesinde bulunan Cinali Göletine 30 bin pullu sazan yavrusu bırakıldığını kaydetti.

09 Temmuz 2017 Pazar 17:26
Bu haber 135 kez okundu
 Cinali göletine 30 bin sazan bırakıldı

STRATEJİK KALKINMA PLANI
Balıklandırma Programı kapsamında Cinali Göleti'ne gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz, beraberindeki müdürlük çalışanlarıyla 30 bin sazan yavrusunu suya bıraktı. Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Stratejik Kalkınma Planı çerçevesinde ekolojik dengeyi sağlayarak, doğadaki canlı varlıkları zenginleştirmek amacıyla bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.
AVCILIK GELİŞTİRİLECEK
Balık yavrularının Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden temin edildiğini aktaran Yılmaz, sazanların gölete bırakılmasıyla balık popülasyonun da artış olacağını vurguladı. Çalışma kapsamında 30 bin pullu sazan yavrusunu Cinali Göleti'ne bıraktıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: "Balıklandırma çalışmasıyla su kaynaklarımızda biyolojik çeşitliliğin arttırılması ve amatör avcılığın geliştirilmesini hedefliyoruz.”


YASAL İŞLEM YAPILACAK
Balıklandırma çalışmasında kullanılan sazan balığı hem kültür balıkçılığında hem de doğal suların aşılanmasında kullanılmaktadır. Balıklandırma yapıldıktan sonra, sahanın çok iyi korunması lazımdır. Periyotlar halinde yakalanan balıkların boy ve ağırlıkları tespit edilecek, gelişme durumları incelenecektir. Balıklandırılan saha, Keskin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce periyodik olarak kontrol edilecek, usulsüz avcılık yapanlara 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır."
ARTARAK DEVAM EDECEK
Yılmaz, göl, gölet, akarsu ve nehirlerde mevcut balık stoklarının korunması, yerli balık ırklarının varlığının devamı, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması amacıyla sürdürülen balıklandırma çalışmalarının il genelinde artarak devam edeceğini sözlerine ekledi.Haber Merkezi 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 21 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV