banner35
27 Haziran 2017 Salı

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Çıraklara üniversite yolu açıldı

Çıraklık eğitimi devletin sunduğu yeni imkanlarla daha da güçleniyor. Eğitimlerini tamamlayarak ustalık ve iş yeri açma belgesi almaya hak kazanan çıraklar, fark derslerini açık lise yoluyla verip lise diplomasına kavuşacak ve üniversite sınavlarına başvuru da bulunabilecekler.

04 Haziran 2017 Pazar 18:54
Bu haber 178 kez okundu
 Çıraklara üniversite yolu açıldı

Mesleki eğitim zorunlu eğitim kapsamına alındı  

Kırıkkale'de psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerle ‘Güçlü Türkiye için mesleki eğitim’ konulu toplantı yapıldı.  Toplantıya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ümit Yaşar Gürsoy, Yahşihan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Bütün, Müdür yardımcısı Abdullah Şahin, okullardaki rehber öğretmenler ve müdür yardımcıları katıldı. Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ümit Yaşar Gürsoy; “Ülkemizde Mesleki ve Teknik eğitim alanında çok büyük değişimler ve pozitif gelişmeler yaşanıyor. Devletimiz mesleki eğitimi çok önemsiyor ve bu alanda hayal edilmesi bile güç olan reformlara imza atıyor. Nitekim 6764 nolu kanun hükmünde kararname ile mesleki eğitimin yapısında ve işleyişinde büyük değişiklikler yapılmıştır. Bu değişimin en önemli parçası da eski ismi ile çıraklık eğitim merkezi yeni adıyla mesleki eğitim merkezlerinin yapısı ve işleyişinde yapılan değişikliklerdir. Mesleki eğitimin yaygın eğitimden örgün eğitime alınarak zorunlu eğitim kapsamına alındı. Çocuklarımızın oyalanarak heba olmasının önüne geçildi.”dedi.

 Hem okuyacaklar hem de para kazanacaklar

Bu okula kaydolmak için ortaokul veya imam hatip orta okulundan mezun olmanın yeterli olacağını belirten Gürsoy 18 yaşından büyüklerin de artık mesleki eğitim merkezlerine kayıt olabileceği belirterek, “Artık çırak eğitimi alan öğrenciler haftada bir yada iki gün okula gidip kalan 4 yada 5 günü ise işletmelerde geçirerek bir mesleği tam anlamıyla öğrenebilecekler. Bu eğitimi alırken meslek liselerimizin 12. sınıfında staj yapan öğrencilerimizin aldığı asgari ücretin üçte biri olan beceri eğitim ücretini de alacaklar. Dolayısıyla çocuklarımız hem okuyup hem de iş ve kaza sigortasıyla sigortalanarak para kazanacaklar. Bu güzelliklerin yanında çırak öğrencilerimiz okul bitiminde ustalık ve iş yeri açma belgesi almaya hak kazanacak. Dilerlerse bu çocuklarımız bakanlığımızın belirleyeceği fark derslerini açık lise yoluyla vererek eğitim gördükleri alanda meslek lisesi diploması alıp üniversite sınavlarına da başvurabilecekler. “diye konuştu. Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV