banner35
23 Haziran 2017 Cuma

Güler misin ağlar mısın!

Hacı Taşan’ın hayatı ve besteleri kitaplaştırılıyor

Keskin Kaymakamı Muammer Köken, Orta Anadolu müzik geleneğinde kendine has bir çizginin temsilcisi olan Hacı Taşan’ın hayatı ve bestelerinin yer aldığı bir kitabı bastırmak için proje hazırlığında olduklarını açıkladı.

15 Haziran 2017 Perşembe 18:57
Bu haber 140 kez okundu
 Hacı Taşan’ın hayatı ve besteleri kitaplaştırılıyor

Keskin Kaymakamlığı proje çalışması başlattı

Kaymakam Muammer Köken bastırılacak olan Hacı Taşan’ın hayatı ve bestelerinin yer aldığı kitabın türküleri gelecek nesillere ulaştıracak bir kültür köprüsü görevi göreceğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Ay dost, Ey dost, aman, aman!” gibi nida sözleriyle başlayan hangi türküyle coşmaz, sazla raks eden nağmeleri hangimiz ta yüreğimizde hissetmeyiz! Çok eski ve köklü bir geleneğe sahip Yörük-Türkmen müziği bozlak, Keskin ve çevresinde vücut bulmuştur. Bu yörede eski ustalar olsa da Hacı Taşan’ın ayrı bir yeri vardır. Kendisi ve öğrencileri tarafından düğünlerde, fasıl gecelerinde ve muhabbet ortamlarında yankılanarak bütün Anadolu’yu sarmalamıştır. “Türkü Yozgat’ta doğar, Kırşehir’de oyun havası olur. Keskin’de elim elim elenir…” sözü yılların imbiğinden süzülen bu kültür mirasına işaret etmektedir. TRT halk müziği repertuarlarında Keskin yöresine ait elliye yakın türkü–bozlak kaydı olduğu konuyla ilgilenenlerce belirtilmektedir.”

Aşk ağlatır, dert söyletir…

Anadolu insanın halk aşığı olarak nitelendirilen bu mümtaz insanlar sayesinde dertlenip mutlu olduğunu belirten Kaymakam Köken, “Türkülerimiz, zaman zaman gurbetten nazlı yâre turnalarla selâm götürmektedir. Kimi zamanda gurbet yükünün ağırlığını dostlarıyla paylaşmaktadır. Anadolu’da “Aşk ağlatır, dert söyletir” diye yaygın bir söz vardır. Diyebiliriz ki Anadolu’nun bağrından çıkan halk sanatçıları, işte bu dertleri sazıyla ve manzum sözleriyle terennüm etmişlerdir. İçinde bulundukları yoksulluk, çaresizlik ve gariplik yüreklerde derin yaralar açmış, çevrelerindeki olaylara duyarsız kalmamışlardır. Bu yer yer kahramanlık temasıyla dışa vurulmuş; bazen de dertli dertli sazın teline vurulduğunda çıkan yanık nağmelerle gün yüzüne çıkmıştır. Halk aşığı olarak nitelendirebileceğimiz bu mümtaz insanlar, “Çok zaman sabrettim tükenmez derdim, Gönül mihnet pınarında gam çalar; Dert yükünü yüklemiş çekmiş katar, Dellal gibi nida edip ün çalar…” diyen Aşık Said’le hüzünlenip, gönülden gönüle yol bularak Karacaoğlan ve Dadaloğlu’nun izini sürmüşlerdir. “Yiğit olan yiğit at biner, atlanır, Yiğit de her cefaya katlanır, Yiğit gölgesinde yiğit saklanır, Namertlerde gölge olmaz, dal olmaz” diyen Karacaoğlan koçaklamasını Hacı Taşan çeşitli varyantlarla seslendirmiştir.”dedi.

Kültür köprüsü olacak

Hacı Taşan’ın hayatı ve bestelerinin yer aldığı kitabın gelecek nesillere ışık tutacağını belirten Köken, “Bu bağlamda Orta Anadolu müzik geleneğinde kendine has bir çizginin temsilcisi olan Hacı Taşan’ın hayatı ve bestelerinin yer aldığı bir kitabı Keskin Kaymakamlığı olarak bastırmak için proje hazırlığındayız. Yapacağımız çalışmanın, türkülerimizi gelecek nesillere ulaştıracak bir kültür köprüsü işi göreceğine inanıyoruz.  “Türkü sever, türkü söyler, Türk’üm diyen.” özdeyişi bu yolda bize rehber oldu. Bu vesileyle yıllarını halk edebiyatı ve halk kültürü derlemelerine vermiş değerli yazarımız İdris Karakuş Bey’e ve emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. “Allı Turnam” kitabının Hacı Taşan’la ilgili belgeseller, filmler ve müzikaller yapılmasına vesile olmasını arzu ederken, bu kitabın görev yapmaktan haz aldığım Keskin ilçemizin daha çok tanıtılmasına katkıda bulunmasını dilerim.”ifadelerinde bulundu. Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV