banner35
26 Haziran 2017 Pazartesi

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Karanlığın rengi sadece siyah değildir

Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi ve Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği “Sanat Engel Tanımaz” başlıklı programa doğuştan görme engelli Ressam Eşref Armağan katıldı.

19 Haziran 2017 Pazartesi 18:40
Bu haber 83 kez okundu
 Karanlığın rengi sadece siyah değildir

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

 Eserleri hem Türkiye çapında, hem de yurt dışında çeşitli sergilerde yer alan, Yaşamı boyunca görmediği nesnelere dokunarak onları başarıyla resmedebilen görme engelli ressam Eşref Armağan, hayat hikâyesini ve görmediği halde nasıl resim çizebildiğini dinleyicilere anlattı. Ne çocukken ne de yetişkinliğinde sanatla ilgili hiçbir eğitim almadım diyen Armağan kendi kendine okuma-yazmayı öğrendiğini 6 yaşındayken kalem ile kâğıt üzerine çizmeyi, 18 yaşında ise önce parmakları ile kâğıt üzerine, sonra da kartona yağlı boya ile resim yapmaya başladı. Yağlı boyadan akrilik boyaya ve tuvale geçti. Elleri artık onun gözleri olmuştu. Görmemesine rağmen çizdiklerinin bu denli gerçeği yansıtması, resim yapmanın onda bir tutkuya dönüşmesini sağladı. Heykellere, objelere, küçük nesnelere dokunarak resim çizmeye başladığını belirten Eşref Armağan, bu yeteneğinin Harvard Üniversitesi nöroloji profesörleri tarafından da incelendiğini ve The Colors Of Darkness isimli belgesele konu olduğunu ifade ederken konuşması büyük beğeni topladı.

TAKDİM ETTİ

Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü, Türkçe öğretmeni Ümit Şirin, yaptığı konuşmasında “Sanat Engel Tanımaz” düşüncesine inanıyoruz ve insan isterse her şeyi başarır. Hiçbir engel başarıya engel değildir’ dedi. Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu Başkanı Tarih öğretmeni ve Sosyolog Resul Partici “İnsan görmese bile onun hayal kurmasına hiçbir şey engel olamaz. Görme engellilerin dünyası fiziki olarak karanlık olabilir ancak karanlığın rengi sadece siyahtan ibaret değildir, dışarıda rengârenk bir hayat vardır.” dedi. Eşref Armağan’ın konuşmasının ardından kendisine Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dolunay Şenol, tarafından plâket takdim edildi. Haber-Foto: Haber Merkezi 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV