banner35
27 Haziran 2017 Salı

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Oruç bireyin manevi gelişimini sağlayan bir süreçtir

Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatıma Zeynep Belen, ayet ve hadisler ışığında Ramazan ayının manevi bereketinden faydalanmak ve bu güzellikleri hayatımıza yansıtmak için yapmamız gerekenleri anlattı.

05 Haziran 2017 Pazartesi 22:17
Bu haber 189 kez okundu
 Oruç bireyin manevi gelişimini sağlayan bir süreçtir

Ramazan ayı insanlara yol göstericidir

On bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı belirten Yrd. Doç. Dr. Belen, “Ramazan bir yandan bireyin kendini tanıdığı, Yaratıcısı ile iletişime geçtiği; diğer yandan paylaşmanın, yardımlaşmanın, ibadetlerin birlikte yapıldığı bir aydır. Kur’an-ı Kerim’de Ramazan ayı şöyle ifade ediliyor: “Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun” (Bakara, 2/185). Kur’an-ı Kerim’in ilk emri Oku’dur (Alak, 96/1). Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette Yaratanımız insanın dünya, varoluş, hayatının anlamı gibi konularda düşünmesini ve tefekkür etmesini istemektedir. Ramazan ayı mukabele yani Kur’an’ın baştan sona okunarak hatmedildiği bir aydır. Bu bağlamda Ramazan, Kur’an’ın anlamını düşünerek manevi hayatımızı yeniden inşa etmemiz için yılda bir kez tattığımız bir zaman dilimidir” dedi.

Oruç ibadeti aç ve susuz kalmaktan ibaret değildir

Yrd. Doç. Dr. Fatıma Zeynep Belen, Ramazan ayının iç dünyamızdaki, hal ve hareketlerimizdeki yanlışları düzeltmek için bir fırsat olduğunu ifade ederek, “Oruç ibadeti kişinin geçmiş hayatını gözden geçirmesi ve manevi hayatı ile ilgili yeni kararlar alıp uygulaması açısından önem arz eder. Oruç ibadeti, bireyin manevi hayatını zenginleştirmesine katkı sağlar. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) ise “Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari, İman, 28) buyurmuştur. Yine oruç ibadeti insanın iradesini güçlendirmesine, öfkesini kontrol etmesine, nimetlere şükür etme bilincini kazanmasına vesile olur. Yine Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) oruçlunun kendini koruması gereken davranışları şöyle ifade etmiştir: “Oruç bir kalkandır. Oruçlu, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın. Eğer biri, kendisi ile dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa ‘Ben oruçluyum.’ desin.” (Buhari, Savm, 2). Bu hadis-i şerif ışığında orucun, bireyin manevi gelişimini sağlayan bir süreç olduğunu da söyleyebiliriz. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), oruç ibadetin sadece aç ve susuz kalmaktan ibaret olmadığını şu şekilde söylemiştir: “Oruç tutan nice kimseler vardır ki, oruçtan nasibi sadece aç kalmaktır.” (İbn Mace, Sıyam, 21), “Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur” (Buhari, Savm,8). Bu hadisler, ibadetler ve ahlaki davranışlar arasında kişinin tutarlı olması gerektiği mesajını vermektedir.

Ramazan birlik ve beraberlik ayıdır

Ramazan ayının toplumsal ve sosyal bağları güçlendirdiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Belen, “Ramazan ayı boyunca yalnız, kimsesiz, yaşlı, yoksul, engelli kardeşlerimizle daha çok ilgilenmemiz ve soframızda onlara yer açmamız bu bereketli ayın yardımlaşma ve paylaşma ruhuna katkıda bulunacaktır. Yaratanımız bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Allah'a kulluk edin, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, yakınlara, yetimlere, düşkünlere, yakın komşuya, uzak komşuya, arkadaşa, yolcuya ve hizmetinizde bulunan kimselere iyilik edin. Allah, kendini beğenip övünenleri elbette sevmez” (Nisa 4/36). Bu bağlamda, en yakınımızdan başlayarak iyilik bilincine katkı sağlamak üzere İslami İlimler Fakültesi Derneği’nin de desteği ile oluşturulan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen İftar Çadırı Etkinliği yurt dışı ve yurt içinden gelen yerli ve yabancı öğrencilere Ramazan ayı boyunca iftar programı düzenlemektedir. Bu iftar programının Ramazanın birlik, beraberlik, kardeşlik ve paylaşma gibi sosyal boyutunun yanı sıra sevgi, merhamet, şefkat, diğerkâmlık gibi manevi değerlerin yaşanmasına yardımcı olacağı da öngörülmektedir” ifadelerini kullandı. Haber-Foto:Şahin Karakoç

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV