banner35
27 Haziran 2017 Salı

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Polis devletin sokaktaki yüzü ve aynasıdır

Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulundan (PMYO) mezun olan 454 polis adayı için yemin töreni düzenlendi. Türk bayrağı ve silahın üzerine el koyarak yemin eden polis teşkilatının yeni neferleri sevinçlerini kep fırlatıp aileleriyle kutladılar.

25 Mayıs 2017 Perşembe 20:20
Bu haber 193 kez okundu
 Polis devletin sokaktaki yüzü ve aynasıdır

Polis teşkilatına 454 yeni nefer

8.’inci dönem mezunlarını veren Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulu, 454 yeni neferi için yemin töreni düzenledi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti. Dönem 1.’si olan Kemal Baysal tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı. Dereceye giren 3 öğrenci ve diğer alanlarda başarı elde eden mezunlara plaket ve diplomaları Vali Vekili Osman Akbaş, Belediye Başkanı Vekili Şükrü Göktaş, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu ve PMYO Müdürü Salavat Mete Pınar tarafından verildi. Protokol konuşmalarının ardından Türk bayrağı ve silahın üzerine el koyarak yemin eden polis teşkilatının yeni neferleri; geri sayım yaparak keplerini havaya fırlattılar. Tören sonunda stadın içine alınan aileler sevinç gözyaşlarına hakim olamadılar. Evlatlarını sarılarak tebrik eden aileler büyük sevinç yaşadılar. 8. dönem mezunları Türkiye’nin 81 ilinde görev yapmak üzere atamayla görevlerine başlayacaklar. 

10 çocuklu çiftçi ailenin oğlundan büyük başarı

10 çocuklu çiftçi bir ailenin ferdi olduğunu ifade eden Dönem Birincisi Kemal Baysal, “Hayatımın her anını beni ve 10 kardeşimi yetiştirebilmek için toprakla mücadele vermiş bir çiftçi babanın ve attığım her adımım da emeği olmuş her zaman beni düşünüp desteleyen bir annenin evladı olarak dünyaya geldim. Bu yüce vatanın topraklarında gözlerimi açtım ve onun ötesinde vatan sevgisi ciddiyetinde büyüdüm. Tek amacım bu vatana hizmet edip, ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü her şeyin üzerinde tutmak oldu. Daha sonra bu hayalimi gerçekleştirmek için okuluma geldim. İntibak eğitimi ile adım attığımız okulumuzun kapısından adım attığımız andan itibaren bu yüce teşkilatın çatısı altında var olmaya başladığımız günden bu yana amacıma amaç edinen arkadaşlarımla aynı güneşin altında terleyip, aynı yemeğe kaşık atıp, aynı zorluklar altına eğitimlerimize devam ettik. Bütün sevinç ve üzüntülerimizi birlikte yaşadık. Polis memuru olma yolunda emin adımlarla yürürken hepimizin bu yüce teşkilatın onurlu birer üyesi olacağına inancım tamdır. Devrelerimle birlikte bu görevde hukuk kuralları çerçevesinde insan hak ve hürriyetlerine saygılı, Atatürk ilke ve inkılaplarına gönülden bağlı, Türkiye cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğü için, milletimizin canını, malını, ırzını ve haklarını canımız pahasına koruyup kollayacağımıza yüce milletimiz emin olmalıdır.”dedi.    

Polis; hainlere ve düşmanlara karşı daima uyanık olmalıdır

Çok gururlu bir gün yaşadıklarının belirten PMYO Müdürü Salavat Mete Pınar, polisin devletin sokakta ki yüzü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Polis Devletin sokaktaki yüzü ve aynasıdır. Bu yönüyle de toplumun her kesimine karşı eşit mesafede olması gerekir. Türk Polisinin göreviyle ilgili konularda sadakat göstereceği, emir alacağı tek merci Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun adına yetki kullanan amirleriniz olmalıdır. Devlet bu konuda asla şerik kabul etmez. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin polisi görevini yaparken Devlet hanemde hiçbir odağın yada makamın emir ve tavsiyelerini dikkate alamaz. Tarihten bu yana, hakkı ve adaleti yükseltme gayretinde olan milletlerin düşmanı ve haini çok olagelmiştir. Türk ve İslam tarihi bunun acı ve bir o kadar da ibretlik misalleriyle doludur. Düşmanlar ve hainler, kutlu bir hedefi olan milletlerin karşısına dikildiği sürece, bizlerin de her daim güçlü ve uyanık olması kaçınılmazdır. Üzerinizdeki bir başka mesuliyet de düşmanınızı, suçluları ve hainleri tanımak ve onları alt edebilmek için ihtiyaç duyacağınız şeylerin bilincinde olmaktır. Bilgi, bu araçların en önde gelenidir. Bilginin ve teknolojinin, bu iki şeyi elinde bulunduranlara verdiği gücü asla aklınızdan çıkarmayın. Suç ve suçluyla mücadelede sizi bir adım öne geçirecek şey bilgi ve teknolojiye hakimiyet olacaktır. Okumaktan, araştırmaktan ve öğrendiklerinizi hayata geçirmekten asla geri durmayın.”diye konuştu.

Milletimizin dualarını hak edeceğinize inancım tamdır

Pınar, “Türk milletinin, 80 milyonun dişinden tırnağından artırdığı vergilerle kurulan bu okulda, yine aynı vergilerle sizlere tahsis edilen imkanlarla okudunuz. Bugüne kadar devlet ve milletimiz sizlere karşı fedakarlıktan geri durmadı. Şimdi roller değişecek. Her bir kardeşim, kendisine sunulan bu imkanların her bir kuruşunu, alın teriyle, fedakarlığıyla fazla fazla ödeyecektir. Bundan asla kuşku duymuyorum. Vatanı bayrağı ve milletimizin huzuru için her bir arkadaşımın gece gündüz demeden çalışacağına ve milletimizin dualarını hak edeceğine, bu vebali son nefesinize kadar taşıyacağınıza inancım tamdır. Bütün bu hissiyatlarla sözlerime son vermeden önce, başta devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ülke için fedakarlıkların en büyüğünü yaparak canlarını feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun!”dedi. Haber-Foto:Mehmet Ali Soyer

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV