banner36
27 Temmuz 2017 Perşembe

Otopark ve baks geçit çalışmaları hızlanıyor

Su ürünlerinde av yasağı sona erdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, il sınırları içerisinde bulunan iç sularda 15 Mart- 15 Haziran 2017 tarihleri arasını kapsayan Sazangillere ait av yasağının sona erdiğini bildirdi. Açıklamada ayrıca, avlanabilir asgari boy ve günlük avlanabilecek miktarın fazlasının yasak olduğu bildirildi.

21 Haziran 2017 Çarşamba 18:59
Bu haber 117 kez okundu
 Su ürünlerinde av yasağı sona erdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, avlanılan türlerin tek veya karışık olsa bile 5 kilogramı geçemeyeceği belirtilerek şu uyarılarda bulunuldu: “Çizelgede boy limitleri belirtilen türlerde % 5 küçük boylara istisna tanınır. Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz. Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı geçemez. Kg cinsinden sınırlama getirilen türlerde, tek bireyin 5 kg’ı geçmesi halinde, bu birey yasal limitler dâhilinde kabul edilir. Avlanan balıklardan en büyüğünün hariç tutulduğu durumda, geri kalan balıkların toplam ağırlığının 4 kg’ı geçmemesi halinde, avlanan balıklar alıkonulabilir miktar dâhiline kabul edilir. Alıkonulabilir miktar her türün ayrı ayrı avlanabileceği miktar olmayıp, av günü sayısına bakılmaksızın bir amatör balıkçının beraberinde götürebileceği toplam balık miktarıdır. Adet sınırlamasına tabi birden fazla türün avlandığı durumda, avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda avlanılan toplam balık sayısı, avlanan türlerden hiçbirinin izin verilen sayıdan fazla olmaması şartıyla 10’u geçemez.”

Açıklamada ayrıca, bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddelerin avlanmada kullanılamaycağı uyarısı yapılarak, “Sayı ve ağırlık sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumda, sayı sınırlamasına tabi türün avlanabileceği adetten fazla olmaması şartıyla, avlanan en büyük balık hariç tutularak geri kalan balıkların toplam ağırlığı 4 kg’ı geçemez. Çırpma/çarpma ve bırakma olta, birden fazla iğne ile donatılmış küspe, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır. Yasaklanan av araç ve gereçlerinin avlanma mahallinde bulundurulması yasaktır. Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu ve benzerlerinin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır. Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının kurutulması veya bentlenmesi yöntemi ile avcılık yapılması veya ızgaralarla balık toplanması yasaktır.”ifadelerinde bulunuldu.  

Haber-Foto:Mehmet Ali Soyer

Türler

Latince adı

Boy Limiti

Günlük Limit

Doğal alabalık (Bütün türler)

25 cm.

3 adet

Gökkuşağı alabalığı 

O. mykiss

Yok

10 adet

Sazan

C. carpio

40 cm.

5 adet

Kadife

Tinca tinca

26 cm.

10 adet

Sudak

S. lucioperca

26 cm

10 adet

Tatlısu levreği

P. fluviatilis

18 cm.

kg

Tatlısu kefali

Leuciscus cephalus

20 cm.

kg

Siraz

Capoeta.sp

20 cm.

kg

Turna

Esox lucius

40 cm.

5 adet

Yayın

Silurus glanis

90 cm.

1 adet

Karabalık

Capoeta trutta

22 cm.

10 adet

Diğer türler

 

yok

kg

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 27 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 26 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV