banner35
26 Haziran 2017 Pazartesi

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Trafik kazaları terörle yarışıyor

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’nda konuşan Vali M. İlker Haktankaçmaz, terörde kaybedilen insan sayısının trafik kazalarında kaybedilenlerle başa baş olduğunu söyledi.

12 Mayıs 2017 Cuma 19:45
Bu haber 197 kez okundu
Trafik kazaları terörle yarışıyor

Başa baş bir kayıp söz konusu

Kırıkkale'de Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası dolayısıyla tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, yaptığı konuşmada, geçen 10-15 yıl içinde ülkedeki trafik altyapısı ve bu alandaki çalışmaların ileri düzeye ulaştığını ancak trafik kazalarını o oranda azaltamadıklarını söyledi. Kazaların önceleri yol ve altyapı hatasından olabildiğinin ifade edildiğini hatırlatan Haktankaçmaz, "Ama şimdi büyük oranda sürücü hatasından, kurallara uymamadan kaynaklanıyor. Rakamlara baktığımız zaman terör nedeniyle kaybettiğimiz insanımızla neredeyse başa baş bir kayıp söz konusu." dedi.

Yüzde 50 azaltmayı hedefliyoruz

İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu da 2008 yılında hayata geçirilen "Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefleri ve Çözüm Projeleri" ile 2012 yılında yayımlanan Başbakanlık Trafik Güvenliği Strateji ve Eylem Planı kapsamında 2020 yılına kadar trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

2066 kazada 10 kişi öldü, 928 kişi de yaralandı

Kırıkkale'de 2016 yılında 10 ölümlü, 928 yaralanmalı, bin 128 maddi hasarlı olmak üzere toplam 2 bin 66 trafik kazasının meydana geldiğini bildiren Çorumlu, şunları söyledi: "Bu kazalarda 12 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, bin 819 vatandaşımızın de yaralandığını ne yazık ki sizlerle paylaşmak isterim. Yine, aynı dönemde 15 bin 383 makbuz karşılığı toplam 3 milyon 555 bin 315 lira para cezası tatbik edilmiş, 288 araç sürücüsüne alkollü araç kullanmaktan, 11 araç sürücüsüne 100 ceza puanını doldurmaktan işlem yapılarak sürücü belgeleri geçici süreliğine geri alınmış, bin 344 adet araç çeşitli gerekçeler ile trafikten men edilmiştir. 2016 yıl sonu itibari ile ilimizdeki tescilli araç sayısı 67 bin 337'dir. Yine ilimizdeki sürücü belgesi sayısı ise 130 bin 323'tür."

Gösteri nefes kesti

Konuşmaların ardından trafikte yılın sürücüleri seçilen Bilal Yıldız, Nuri Bal, Süleyman Gevrek ve Nevzat Bayın'a hediyeleri verildi. Programda, 112 Acil Servis ekipleri senaryo gereği trafik kazasında sıkışmış bir vatandaşı araçtan güvenli şekilde çıkardı. Tören, sağlık, itfaiye, karayolları ve trafik stantlarının gezilmesiyle son buldu. Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV