Bugün - 29 Ocak 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   11°°C
 
Yahşihan’a 90 milyon TL’lik altyapı yatırımı  Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil..
Keskin Tava Tescillendi

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, Kırıkkale’nin potansiyel coğrafi işaret ve geleneksel ürünlerinin Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tescilinin sağlanması yönündeki çalışmalar kapsamında başvurusu yapılan Keskin Tava’nın tescillenerek koruma altına alındığını bildirdi.

Güncel Haberi - 18 Ocak 2018 Perşembe

(16:37)

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, Kırıkkale’nin potansiyel coğrafi işaret ve geleneksel ürünlerinin Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tescilinin sağlanması yönündeki çalışmalar kapsamında başvurusu yapılan Keskin Tava’nın tescillenerek koruma altına alındığını bildirdi. 

 

160 ürün uygunsuz bulundu

2017 yılı faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, “Tüketicilerin sağlığının ve güvenliğinin korunması, piyasada güvenli ürünlerin yer almasının sağlanması ve haksız rekabetin önlenmesi, her türlü ölçü aletinin kamu yararına uygun ve doğru ayarlı olarak kullanılmasının sağlanması amacıyla piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri kesintisiz olarak sürdürülmektedir. Bu kapsamda toplam 3323 ürün denetimi yapılmış, bu ürünlerden 3163’ü uygun bulunmuş, 160 üründe ve hizmette aykırılık tespit edilerek toplamda 108.630 TL idari para cezası uygulanmıştır.”dedi.

 

Asansörler sıkı denetimde

Elektrikli aletler, gaz yakan cihazlar, asansörler, basınçlı ekipmanlar gibi ürünlerin denetimlerinin devam ettiğini belirten İl Müdürü Şahin, “2017 yılı içerisinde; Üretici ve satıcı firma ile kullanıcılarda toplam 473 ürün denetimi yapılmış, 98 üründe aykırılığa rastlanılmış ve bu ürünlere 54.987 TL idari para cezası uygulanmıştır.”dedi.

 

2850 adet ölçü aleti denetlendi

Muayene ve damgalama işlemleri ile doğru ölçüm yapılıp yapılmadığı konusundaki ani muayene denetimlerinin sürdüğünü belirten Şahin, “2017 yılı içerisinde toplam 2850 adet ölçü aletlerinin periyodik, ilk, ani, şikayetli muayeneleri yapılmıştır. Uygun olmayan 62 adet ölçü aletine 51.881 TL idari para cezası uygulanmıştır. Hazır ambalaj ürün denetiminde 76/211/AT Yönetmeliği kapsamında 13 firma denetimden geçirilerek 1 firmada teknik düzenlemeye aykırılık tespit edilerek gerekli yaptırımlar uygulanmıştır. Taksimetre, Takograf, Akaryakıt Sayaçları, Tartı Aletleri,Yetkili Muayene Servisleri ve Tamir ayar servisleri ile ilgili olarak toplam 66 adet belgelendirme ve denetim işlemi yapılmıştır.”

 

Petrol ve LPG piyasasına denetim

 

Akaryakıt istasyonlarına yapılan denetimlerden de bahseden Şahin, “2017 yılında 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa göre piyasada tüketicilerin kullanımına sunulan akaryakıtın yasal olup olmadığı, standarda uygunluğu ile akaryakıt ve LPG istasyonlarının lisanslarının olup olmadığı konularında aralıksız olarak yapılan denetimlerde 118 adet işyerinde toplam 306 adet akaryakıt ürününün marker ölçümü yapılmış, 20 adet numune alınarak toplam 3.300.000 litre ürün denetlenmiştir.”dedi.

 

 

16 firma sanayi siciline kayıt yaptırdı

Açıklamasında sicil çalışmalarına da yer veren Şahin, “2017 yılı içerisinde 16 adet firma sanayi siciline kayıt yaptırmış olup toplamda 329 kayıtlı işletmemiz bulunmaktadır .6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmeyen 2  işletmeye toplam 1.762 TL idari para cezası uygulanmıştır.”dedi.

 

 

Keskin Tava Tescillendi

 

Kırıkkale’nin potansiyel coğrafi işaret ve geleneksel ürünlerin Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tescilinin sağlanarak koruma altına alınması amacıyla ilgili kurumların başvuru yapması noktasında bilgilendirildiğini belirten Şahin, “Bu kapsamda Tescil potansiyeli olan Keskin Tava, Kılıçlar Pırasası, Hasandede Üzümü, Karakeçili Kilimi, Karakeçili Battaniyesi, Karaahmetli Patlıcanı, Sulakyurt Kavunu, Delice Üzümü, Delice Kavunu ürünleriyle ilgili çalışmalara devam edilmektedir. Bizzat İl Müdürlüğümüzce “Keskin Tava” başvurusu yapılarak Tescili alınmış ve koruma altına alınması sağlanmıştır. Piyasada güvenin sağlanması, haksız kazancın önüne geçilmesi, vatandaşlarımızın ödedikleri paraların karşılığını almaları ve haksızlığa uğramamaları bakımından denetimlerimiz kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.”dedi.

 

Şahin Karakoç

 

 

 


Kaynak / Editör: Okunma 2097

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Son bir terörist kalmayana kadar mücadele vereceğiz
Yapılarda su ve ısı yalıtım eğitimi
Hastane Personeline Eğitim
Emniyet’ten yılbaşı tedbirleri
Proje hazırlayan derneklere destek
Vali Haktankaçmaz’a Polis Haftası Ziyareti
Aşağımahmutlar’da Kabak Festivali
Şehit ve gazi dernekleri Kırıkkale’de toplandı

Diğer Haberler

Silah OSB müteşebbis heyeti toplandı
Şiirleriyle insanlığa hizmet etti
Yeni harita: 31 ilde sistem değişiyor
Kırıkkale'de bilirkişilik sempozyumu
İlk silah ihtisas OSB'de arsa tahsisleri başladı
Kırıkkale afet bölgesi ilan edilsin
Başkan Ulusoy antrenmanı ziyaret etti
Civelek Türkiye şampiyonluğunu kaçırdı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MKE BİZİM DEĞİL ÇOCUKLARIMIZIN!

22.12.2019 13:20:47

Kırıkkale’de, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, M&..


Kırıkkale olarak yardıma hazırızMerkez üssü Elazığ İli Sivrice İlçesi olan 6.8 büy&uu..
En Çok Okunanlar
Deprem Kırıkkale’den hissedildi Önceki gün sabah saatlerinde Ankara’da 12 dakika içe.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2407:5113:0415:4318:0719:28

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
1°°C - 11°°C
Cuma
1°°C - 7°°C
Pazar
-1°°C - 6°°C
Salı
-2°°C - 8°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon