Bugün - 16 Ekim 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Şehit ailelerinden harekata destekTürk silahlı kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyini terö..
EŞİTSİZLİKLERE ÇÖZÜM GETİRİLMELİ

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplandı.

Güncel Haberi - 31 Temmuz 2018 Salı

(10:31)

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplandı. Toplantıya katılan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, toplantıda alınan kararları sıraladı. Başkan Aytekin, “Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz” diye konuştu.

 

İNTİBAK ÖNCELİKLİ HEDEF OLMALI

Türkiye genelinden 108 şube başkanının katılımıyla toplanan TÜED Başkanlar Kurulu, emeklileri yakından ilgilendiren konuları görüştü. Yapılan değerlendirmelerin ardından TÜED Başkanlar Kurulu alınan kararları açıkladı. Başkanlar kurulunda alınan kararları sıralayan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin “Sosyal güvenlik alanında norm ve standart birliğinin sağlanmasını, özellikle de emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep etmektedir. Sosyal devletin güvencesinde olan emekli aylıkları, insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmeli ve taban aylıklarda eşitlik sağlanmalıdır” ifadesini kullandı. 

 

EŞİTLİK SAĞLANMALI

Çözüm bekleyen taleplerini sıralayan başkan Aytekin “SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur mevzuatları, kendi içinde farklılıkları öngördüğünden emekli aylıklarının hesaplanmasında ve artırılmasında eşitlik kuralı sağlanamamıştır. Aynı çatı altında, 2000 öncesi ve sonrası dönemdeki sigortalı çalışmalara ilişkin emekli aylıklarının karma sisteme göre hesaplanması, özellikle de Ekim 2008 sonrası dönemde SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanların aylıklarında ciddi kayıplara yol açmıştır. Bu nedenle, 2000 öncesi dönemde uygulanan gösterge sistemine dönülmeli vekendi içinde adaleti sağlayan yeni bir emekli aylığı hesaplanma sistemi getirilmelidir. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kuremekli aylıkları arasındaki fark, her zam artışında giderek büyümektedir. Kamu toplu sözleşmeleriyle memur emeklilerine farklı zamların uygulanması, eşitliği ve bütünlüğü bozmuştur. Emeklilerimize statü farkı (işçi, memur ve esnaf) gözetilmeksizin seyyanen zam seçeneklerini de kapsayan yeni bir artış sistemi getirilmeli ve emeklilerimize refahtan pay verilmelidir”.

 

KATKI PAYINDAN MUAF TUTULMALI

“Ek ödeme yüzdelerinin 4-5 arasında sınırlı kalması, emeklilerimizi vergi mağduru yapmıştır. Emeklilerimiz zorunla harcamalarında yüzde 8-18 arasında KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler ödemektedir. Emeklilerimize yüzde 4-5 arasında uygulanan ek ödemeler, 2006 öncesi dönemdeki vergi iadesi uygulamalarının çok gerisinde kalmıştır. Bu nedenle, emeklilerimize yapılan ek ödeme yüzdeleri en az 8-9’a yükseltilmelidir. Emeklilerimiz, çalıştıkları dönemlerde yüzde 12 genel sağlık sigortası primi ödemiş ve sağlık hakkını güvence altına almıştır. Sağlık Uygulama Tebliği ile emeklilerimiz hastaneye gittiklerinde değişik adlar altında katkı payları ödemekte ve aylıklarından kesilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında yüzde 200’e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aştığı gibi, devlet hastanelerinde yoğunluk yaşanmasına neden olmuştur. Geçim zorluğu yaşayan emeklilerimiz, değişik adlar altında alınan katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Ekonomik ve Sosyal Konseyin yeniden oluşturulmasında, 12 milyon emeklilerimizi temsilen Türkiye Emekliler Derneği yer almalıdır.  Derneğimizin öncülüğünde evi olmayan emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla konut sahibi olması, devlet politikasına dönüşmüştür. Şubelerimize yapılan talepler, illerdeki milli emlak ve belediyelerle paylaşılarak TOKİ Başkanlığı’na sunulmaktadır. TOKİ Başkanlığı, şubelerimizce toplanan taleplerimizi seri bir şekilde değerlendirmeli, emeklilerimiz kira ödemekten kurtarılmalıdır” dedi.


Kaynak / Editör: admin Okunma 509

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Ahmet ve Gözde’nin en mutlu günü
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra sıra onlara geldi!
Okumanın yaşı yok
Şehit Emrah Pekdoğan’ın ismi yaşayacak
Kur’an-ı Kerime dil uzatmak haddiniz değil
Kırşehir’in emniyeti bir Kırıkkaleliye emanet
Su borcuna 12 ay taksit imkanı

Diğer Haberler

Mahkemeden o cezaya iptal geldi!
Vali Sezer kurumlardan brifing alıyor
500 KOBİ Silah OSB’ye taşınıyor
Amacımız milli birlik ve beraberlik
MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜNDE MODÜLER BARUT SİSTEMİ
Sağlık-Sen şampiyon takımı ödüllendirdi
Kırıkkale’de sağlık masaya yatırıldı
Hain girişimi unutmadık
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..


HAYDİ SENDE BAYRAK ASKırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı Mehmetçiğe moral iç..
En Çok Okunanlar
Zabıta esnafa bayrak dağıttı Kırıkkale Belediye Başkanı  Mehmet Saygılı'nın Sosyal Medya  &uum.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:2706:5012:3715:4218:1419:31

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
11°°C - 28°°C
Cuma
10°°C - 28°°C
Pazar
10°°C - 26°°C
Salı
9°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11Yazılım - Web Aksiyon