Bugün - 17 Ocak 2021 PazarKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kamu çalışanları mektup gönderdiTürkiye Kamu-sen 81 il’ de eş zamanlı bir şekilde Cumhurbaşkanlı..
İstihdam teşvikleri özel sektörü rahatlatacak

Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda İŞKUR tarafından düzenlenen toplantıda işverenlerle 2018 Yılında Uygulanacak Teşvikler ve Yapılacak diğer çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ekonomi Haberi - 03 Eylül 2018 Pazartesi

(10:38)

Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda İŞKUR tarafından düzenlenen toplantıda işverenlerle 2018 Yılında Uygulanacak Teşvikler ve Yapılacak diğer çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans salonunda yapılan toplantıda İŞKUR İl Müdürü Yasin Tekin, işverenlere 2018 Yılında Uygulanacak Teşvikler ve Yapılacak Diğer Çalışmaları anlatarak bilgi verdi. Tekin yaptığı bilgilendirmede, “İlave İstihdam Teşviki: Sigortalı yönünden aranılan şartlar, Sigortalıların; İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması,  İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri, gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

İŞYERİ YÖNÜNDEN ARANILAN ŞARTLAR

İşyeri yönünden aranılan şartlar hakkında bilgiler veren Tekin, “Özel sektör işverenine ait olması, Sigortalının işe giriş tarihinden önceki takvim yılına ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar prim hizmet beyannamelerindeki ortalamaya ilave olarak çalıştırılması,  Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi,  Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,  Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması,  Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması, gerekmektedir”

 

DESTEK TUTARI

Tekin, “Destek tutarı, işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklı hesaplanacaktır. İmalat veya bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilgili döneme ait günlük brüt asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere, ilave istihdam edilecek her bir sigortalının 5.412 TL’ye kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (761,06 ila 2.029,50 TL) ile 121,95 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 883,01 ila 2.151,45 TL) Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak tüm primler (761,06 TL) ile 121,95 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 883,01 TL) 2020/Aralık ayı aşılmamak kaydıyla, destek süresi 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında istihdam edilen her bir sigortalı için 12 aydır. Ancak istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek,  18 yaşından büyük kadın veya İŞKUR’a kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanacaktır”

 

EK KURALLAR

“Bilişim sektöründe destekten yararlanacak işyerlerini belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir. 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında 5510 sayılı Kanun kapsamına alınan işyerleri ile daha önce tescil edildiği halde ortalama sigortalı sayısının hesaplandığı yılda sigortalı çalıştırmayan işleri; 1/1/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren 12 veya 18 ay süreyle bu destekten yararlandırılır.  Bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz”

 

BİR SENDEN BİR BENDEN İSTİHDAM

Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşvikinden de bahseden Tekin, “Sigortalı yönünden aranılan şartlar: Sigortalıların; 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük olmaları, 1/1/2018 ile 31/11/2018 tarihleri arasında işe alınmış olması, İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması,  İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, İşe giriş tarihi itibarıyla işverenin birinci derece kan veya kayın hısmı ya da eşi olmaması, gerekmektedir”

 

İŞYERİ YÖNÜNDEN ARANILAN ŞARTLAR

“İşyerinin; İmalat sektöründe faaliyet göstermesi ve bu sektörde ustalık belgesi sahibi olunan özel sektör işverenine ait olması, İşyerinin 2017 yılındaki sigortalı sayısı ortalamasının 1 ila 3 olması, Sigortalının işe alındığı işyerine ait 2017 yılında SGK’ya bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması, Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi,  Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,  Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması,  Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması, gerekmektedir”

 

EK KURALLAR

“İşyerleri, 2017 yılındaki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak istihdam edecekleri en fazla iki sigortalı için bu teşvikten yararlanabilir. İşe giriş tarihi itibarıyla sigortalının, işverenin birinci derece kan veya kayın hısmı (anne, baba, kaynana, kayınbaba ve çocuk)  ya da eşi olmaması gerekmektedir.  Destekten yararlanmakta olan işverenler; destekten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamaz. Bu teşvikten yararlanılmayan ayda destek kapsamına giren sigortalıdan dolayı, 5 puanlık prim indirimi ile 6 puanlık prim indirimi dışındaki diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanılamaz. 2018 yılında 5510 sayılı Kanun kapsamına alınan işyerleri ile daha önce kanun kapsamına alındığı halde 2017 yılında Sosyal Güvenlik Kurumuna aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermeyen işyerleri, bu destekten yararlanamaz” dedi.


Kaynak / Editör: admin Okunma 2110

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

HALKIMIZ DİKKATLİ OLMALI
El emeği pazarı kuruluyor
Kültürümüz kadınların elinde yeniden canlanıyor
Köstekli’den Saran’a teşekkür
Türk Metal üyeleri grevde
Kaplan’dan yerel seçim değerlendirmesi
Çiftçilere Macar fiği tohumu dağıtıldı
Silah OSB altyapısı yüzde 85 tamamlandı

Diğer Haberler

ZABITA MİNİBÜSLERİ DENETLEDİ E "yüzde 50 " denetimi
Çocukların en sevdiği 5 kıyafet
FETÖ sanıklarına hapis cezası
Şehitliğin bakımı hükümlüler tarafından yapıldı
AK Partiden Başaran Koleji’ne ziyaret
Tatil zili bu hafta çalıyor
Katı Yakıt Satış yerleri denetlendi
Enflasyon Kırıkkale’de düştü
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Ali Kaybal

Ali_Kaybal MERHABA

08.01.2021 14:20:05

Yeni bir sayfa Yeni bir gün Ve Gazete Yenigün ok..

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Bozdemir hastaneye kaldırıldıBir dönem Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ..
En Çok Okunanlar
Hırsızlık zanlıları yakalandı
Kırıkkale’de 5 ayrı evden ziynet eşyası, para ve çeşitli ev eş.. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un "Okulların bahçesinde İsti.. 6 düve ile başladı 70 baş hayvana ulaştı Tarım Bakanlığının 2016 yılında uygulamaya koyduğu Genç Çift&.. Tüketici hakem heyeti 1953 dosyaya işlem yaptı Kırıkkale İl Tüketici Hakem Heyetin Başkanlığı 2020 yılı içeris.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 2,67Yazılım - Web Aksiyon