Bugün - 16 Temmuz 2019 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Milletimizin ve Devletimizin Yanındayız15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yıldön&u..
Birliğimizin ve dirliğimizin daim olsun15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle a&cce..
Şarbon tedirginliği

Türkiye’de başta İstanbul, Ankara, Sivas ve Bitlis gibi illerde görülen şarbon hastalığı başkentin Kırıkkale’ye yakın olması nedeniyle tedirginlik oluşturdu.

Güncel Haberi - 05 Eylül 2018 Çarşamba

(16:35)

Türkiye’de başta İstanbul, Ankara, Sivas ve Bitlis gibi illerde görülen şarbon hastalığı başkentin Kırıkkale’ye yakın olması nedeniyle tedirginlik oluşturdu. Diğer taraftan Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, tüketicilerin damgasız et ile ithal hayvan eti tüketmemesi tavsiyesinde bulundu.

Yurtdışından ithal edilen büyük baş hayvanlarda görülen şarbon hastalığı gündemdeki yerini koruyor. Hastalık son olarak İstanbul’da görülürken Ankara, Sivas ve Bitlis gibi bölgelerde de kısa süre içinde birçok kişi şarbon nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, 4 ildeki şarbon ihbarlarının teyit edildiğini söylerken uzmanlar ise şarbona yakalanan hayvan sayılarının artabileceğini belirtiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar “Yaygınlaşan şarbon sorunu tüketicileri güvensizliğe ve riske terketmiştir. Tüketiciler piyasada satılan etlerin sağlıklı olduğuna güven duymamaktadır. Halkımız, yalnızca şarbon değil, hayvan ve hayvansal ürünlerden insana bulaşan ikiyüzün üzerinde zoonoz hastalıklarla karşı karşıyadır. İthal hayvan nedeniyle, Türkiye’nin hangi bölgelerinin tehlike altında olduğu bilinmiyor. Bununla birlikte, ne kadar büyükbaş ve küçükbaş ithal hayvanın hangi bölgelerde ne kadar bulunduğu ve sağlıklı olup olmadıkları bilinmiyor. Kontrolsüz ve denetimsiz canlı hayvan ve et ithalatı ülkemizi kaosa ve güvensizliğe sürüklemiştir. Yanlış ve ithalata bağımlı hayvancılık politikası yerli hayvancılığımız ile tüketicilerin sağlıklı,  güvenli ve yeterli miktarda güvenerek et tüketme hakkına büyük bir darbe vurmuştur. Kontrolsüz ve denetimsiz canlı hayvan ve et ithalatı halkımızın sağlığını tehdit etmektedir. Uzmanlar, ülkemizde kesilen etlerin yarısının kaçak ve damgasız olduğunu söylemektedirler. Özellikle de mezbahaların çoğunun sağlık koşulları uygun değildir. Buralarda veteriner hekim istihdam edilmemektedir”.

 

SPEKÜLATÖRLERE DİKKAT

“Türkiye’de kombina sayısı yetersizdir. Var olan kombinalar da işlevini yerine getirmemektedir. Uzmanlar, kamudaki veteriner hekim sayısının yetersiz olduğunu vurgulamaktadırlar. Türkiye’de, genellikle, karantina kurallarına uygun hareket edilmediği söylenmektedir. Türkiye’de denetim hizmetleri kamuda çalışan veteriner hekimler tarafından değil, hizmet satın alınarak özel şirketlere yaptırılmaktadır. Bu son derece sakıncalı ve yanlış bir uygulamalıdır. İthal edilen hayvanların, ithal edildikleri ülkelerde aşılarının yapılıp yapılmadığı kontrol edilmemektedir. Eğer, kontrol edilseydi, şarbon hastalığı ortaya çıkmazdı. Diğer taraftan, karantina süresine uyulmadan hayvanların iç piyasaya dağıtılması, şarbon hastalığının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Anlaşıldığı kadarıyla, veteriner hekimler devre dışı bırakılmıştır. Bugün itibariyle, ülkemizdeki modern kombina sayısının çok yetersiz olması nedeniyle, ya ilkel mezbahalarda ya da kaçak olarak hayvan kesimleri yapılmaktadır. Bu durum ise ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Son günlerde, spekülatörlerin, aracıların şarbonu fırsat bilerek et fiyatlarını arttırdıkları gözlenmektedir”.

 

ÇAĞRIDA BULUNDU

“Tarım ve Orman Bakanı ile ülke yöneticilerine ve yetkililerine çağrıda bulunuyoruz: Mezbahalar yerine sağlıklı kombinalar kurulsun Veteriner hekim istihdamı yeterli sayıya çıkartılsın. Bununla birlikte, veteriner hekimlere yetki ve sorumluluk verilsin. İthal hayvan lobisinin yararı değil, küçük üretici ve halkın yararı ön plana alınsın. Hem halk sağlığı hem de yerli hayvancılığımız açısından canlı hayvan ve et ithalatı ivedilikle durdurulsun. Yanlış hayvan politikası tüketicileri güvensizliğe terketmiştir. Tüketiciler sağlıklı ve güvenilir yerli hayvan eti istemektedir. Sağlıklı ve ucuz et ancak yerli hayvancılığın geliştirilmesi ile sağlanır. Bunu dikkate alarak, tüketici haklarına, küçük çiftçi ve kamu yararına, sosyal devlet anlayışına uygun yerli hayvancılık politikasına öncelik ve ağırlık verilsin. Sağlıklı ve yeterli et tüketebilmeleri için tüketicilerin satın alma gücü yükseltilsin. Şarbonu fırsat bilerek et fiyatlarının arttırılmasına neden olan spekülatörlere, aracılara izin verilmesin. Denetim hizmetleri özel sektörden alınarak eskiden olduğu gibi kamuya verilsin. Tüketicilere çağrıda bulunuyoruz: Damgasız et almayınız. İthal hayvan eti değil yerli ve sağlıklı hayvan eti alınız” dedi.


Kaynak / Editör: admin Okunma 500

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Anadolu Kara Fatmaları Unutmaz
İl Başkanı Dağdelen’den seri ziyaretler
Hain girişimi unutmadık
Okul servisleri denetimden geçiyor
Denek Dağına Cumhuriyet yürüyüşü
KÖYDES İl Tahsisat Komisyonu Toplandı
Dernek Başkanları Keskin'de Buluştu
Bu dükkandaki her şey şehit çocuklarına ücretsiz

Diğer Haberler

Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler
Türkiye'nin ilk silah OSB'sinde fabrikalar yükseliyor
10 Ocak Gazeteciler Günü Kutlu Olsun
Sağlık-Sen iş yeri ziyaretlerini sürdürüyor
Kaymakamlık öğrencilere çalışma masası dağıttı
Ak Parti, 71 ili mercek altına alıyor
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KIRIKKALE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
EĞİTİME AKADEMİK DESTEK
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..

Mehmet Ali Soyer

Mehmet_Ali_Soyer Hoşçakal gazetecilerin kralı

25.12.2018 22:04:50

Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ölüm o kadar soğ..


ERENSAN'da zafer Türk Metal’inGörüşmeler arabulucu aşamasına gelmişti, son görüşmede ..
En Çok Okunanlar
    Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:3405:2412:5716:5320:2122:02

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
13°°C - 28°°C
Perşembe
16°°C - 28°°C
Cumartesi
15°°C - 26°°C
Pazartesi
14°°C - 28°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,16Yazılım - Web Aksiyon