Bugün - 27 Ocak 2021 ÇarşambaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Başkan Koyuncu yatırımcıları Hacılar’a taşıyorHacılar Belediye Başkanı Mehmet Koyuncu kasaba çevresindeki yatırıml..
Çocuk İzleme Merkezi Açıldı

Cinsel istismar suçları başta olmak üzere mağdur çocukların adli yargılama süreçlerinde tekrar mağdur olmasının önüne geçmeyi amaçlayan ve ülke genelinde yaygınlaştırılması düşünülen Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi bünyesinde hizmete açıldı.

Sağlık Haberi - 05 Eylül 2018 Çarşamba

(16:34)

Cinsel istismar suçları başta olmak üzere mağdur çocukların adli yargılama süreçlerinde tekrar mağdur olmasının önüne geçmeyi amaçlayan ve ülke genelinde yaygınlaştırılması düşünülen Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi bünyesinde hizmete açıldı.

ÇOCUKLAR MAĞDURİYET VE SARSINTI YAŞAMAYACAK

Cinsel istismar mağduru olduğundan şüphelenilen çocuğun ‘çocuk dostu’ bir ortamda her türlü adli, tıbbi ve sosyal işlemlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanan Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi bünyesinde hizmete başladı. Cinsel istismar davalarında travma halinde olan çocukların ifadeleri artık karakolda savcılıkta veya mahkemede değil uzman kişiler tarafından sadece Çocuk İzlem Merkezi’nde alınacak.  Bu sayede cinsel istismara uğrama şüphesi altında olan mağdur çocuklar, adli süreçlerde defalarca ve kimi zaman uzman olmayan kişiler tarafından adli işlemlere muhatap olmayacak ve tekraren ayrı bir mağduriyet ve sarsıntı yaşamayacak.

İFADELERİ PSİKOLOJİK HASAR OLUŞTURMADAN ALINACAK

Çocuk İzleme Merkezi’nin yaşanan süreçle ilgili olarak psikolojik hasarın önüne geçeceğini ifade eden  Vali M. İlker Haktankaçmaz, “Buranın temel fonksiyonu özelikle travmatik olaylar yaşamış çocuklarımız, olayın mağduru olabilir ya da tanıklık etmiş olabilir. Onların ifadelerinin alınması ve onların bilgilerine başvurulması amacıyla alanında uzman arkadaşlarımız çocuklarımızla yakından ilgilenecekler. Sağlık İl Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığımız, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim olmak üzere bütün kurumların koordinasyonu içerisinde çalışacağı bir birim. Bundan öncede çocukların ifadesi alınırken ve bilgilerine başvurulurken belirli hususlar yerine getiriliyordu ama artık Türkiye’de gelinen son nokta. 29 ilde merkezler var. Burası Kırıkkale ile birlikte 4 ile hizmet verecek. Burada tabi amacımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın kendilerinde psikolojik olarak kalıcı bir hasar oluşmadan ifadelerini alabilmek. Hem ifadeleri alınacak hem de gerektiğinde psikolojik terapi de uygulanacak.”dedi.

AMAÇ; MAĞDUR ETMEMEK, ÖRSELEMEMEK

Çocuk İzleme Merkezilerinin tek seferde ifadenin alınarak mağduriyetin yaşanmaması ve adli sürecin tamamlanmasında önemli görev üstleneceğini belirten Cumhuriyet Başsavcı Mehmet Ayaz: “Kısaca Çim olarak ifade ettiğimiz Çocuk İzleme Merkezleri Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda oluşturulmuş bir merkez. Ceza muhakemesi kanunumuzda cinsel suç mağduru çocukların tüm süreçte sadece bir kez ifadesinin alınmasını ön görüyor. Ancak mevcut durumda şuanda kollukta ifade alıyoruz, oradan geliyor savcılıkta ikinci bir ifade alıyoruz. Hastaneye sevk ediyoruz, doktorumuz ‘ne oldu başından geçenleri anlat diyor’ üçüncü bir ifade alınıyor. Sonra kamu davası açıyoruz. Mahkemede hakim tekrar soruyor, anlat diye. Zaten mağdur olan çocuğumuz 3 kez 4 kez olayı tekrar yaşayarak tekrar mağduru oluyor. Buradaki amaç; mağduriyet yaşayan çocuğu mağdur etmemek, örselememek. Tek seferde ifadesini alıp adaletin ihtiyacı olan o süreci tek seferde tamamlamak. Bu anlamda çok faydalı. 4 ile hizmet vermesi de Kırıkkale için artı bir değer.  Çocuk Cumhuriyet Savcımız yapması gereken işlemleri de burada yapacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.  

İNCELEMELERDE BULUNULDU

Vali M. İlker Hatankaçmaz, beraberindeki Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Sağlık İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte Çocuk İzleme Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Mehmet Ali Soyer


Kaynak / Editör: admin Okunma 2358

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele imkansız
Şiddet eylemleri tüm topluma vurulan bir darbedir
Özel Yaşam’da hemşirelere özel kutlama
Bakılmayacak hasta kalmayacak
Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapın
Kanserde erken teşhis hayat kurtarır
Döner sermayede adaletsizlik giderilmeli
Cerrahide Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu

Diğer Haberler

Parkomat uygulaması başlıyor
‘Clinique 318’ hizmete açılıyor
İŞKUR Müdürü Ay başkent yolcusu
Kendime af istemiyorum
Küçük Melike’ye devletin sıcak eli uzandı
İstihdama simülatörlü destek
67 senedir ayakkabı boyuyor
Köylerde bilgi seferberliği hız kesmiyor
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Ali Kaybal

Ali_Kaybal GİDEMEM GIRIGGALE’DEN

26.01.2021 10:39:04

  Cahit Zarifoğlu  der ki : “ İnsana imtih..

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Kelkit ABC ailesine katıldıKırıkkale’de uzun yıllardır eğitim sektöründe emek veren ve..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’de motorlu kara taşıtı sayısı 70 bine dayandı
TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü 2020 yılı Aralı.. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen 7. Olağan İl Kongresinde Ak Part.. Yapılandırma son gün 1 Şubat Kırıkkale Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Veli Karacak.. Her türlü afete hazırlıklı olmalıyız Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında hazırlanan Kırıkkal.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,77Yazılım - Web Aksiyon