Bugün - 27 Ocak 2020 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   9°°C
 
Minik Azra’dan anlamlı yardımKUMBARASINDAKİ PARAYI DEPREMZEDELERE BAĞIŞLADI Elazığ merkezli 6.8 bü..
Kahraman Keskinliler Günü

19 Eylül 1919 tarihinde Cumhuriyet karşıtı Muhittin Paşa’yı ele geçirerek Mustafa Kemal Paşa’ya gönderen Keskin Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Cumhuriyete giden yolda önemli bir engelin kaldırılmasında pay sahibi olmuştu.

Güncel Haberi - 20 Eylül 2018 Perşembe

(11:12)

19 Eylül 1919 tarihinde Cumhuriyet karşıtı Muhittin Paşa’yı ele geçirerek Mustafa Kemal Paşa’ya gönderen Keskin Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Cumhuriyete giden yolda önemli bir engelin kaldırılmasında pay sahibi olmuştu. Keskin’in bu başarısı ilçenin Kahraman unvanını almasına neden olmuştu.

 

CUMHURİYETE GİDEN YOLDA ÖNEMLİ BİR ENGEL KALDIRILDI

Rıza Bey Hamit ve Keskin Mehmet (Hacı Ka) Atakul (Kuloğolu) ile işbirliği yaparak Ankara Valisi Muhittin Paşa’yı 19 Eylül 1919 tarihinde Keskin ile Elmadağ arasında ki Kılıçar mevkiinde yakalayarak, Sivas’ta bulunan Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyetine teslim edilmiştir. Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyetini Ankara’ya gelmesine ve TBMM açılmasını sağlamışlardır. Kurucusu, Hamitli Rıza Bey’dir. Başkan, Müftü Sadık Efendi. Üyeler, Kamil Hatipoğlu efendi, Askerlik Şubesi Başkanı Mehmet Hüseyin Mazhar, Eşraftan Ziya Baran, Tevfik Efendi, Ömer Fehmi, Yahya Silsipür ve Mahmut Efendiler. O günleri yaşayan Değirmenci Torunların Gırapığın bacısı Behiye Şahin’in anlatımı:“Güz ayıydı (Kaman) Başpınar’ın altındaki evimizdeydik, ceviz indiriyorduk apık ağam (ağabey) Değirmenözü’nden (Kamanın Yaylası) geldi, Tahir (dedem) ile fısıldayıp durdular o gidince, Tahir bana; Garabeyden (Hamitli Rıza Bey) haber göndermiş akşam 15-20 atlı Kevenli (Keskinin Köyü) köyüne gideceklermiş. Huylandım Tahir Apık ağamda niye gittiklerini bilmiyormuş, Tahir’e sen kal iki-üç gün içinde köye (Kaman) jandarmalar ve müfrezeler gelirse kırmızı yorganı Beyeğe çalıların üstüne atsın (evin önündeki yüksek yer) (Kırmızı yorgan bir işarettir onu görünce kamana gelmeyecekler) sonradan duyuldu Ankara Valisini kaçırdıkları.”

TELGRAF TBMM’DE OKUNDU

M. Kemal Paşa Polatlı’dan ayrılmadan önce, Ankara-Kayseri yolu üzerindeki Keskin ilçesinden bir telgraf almıştı. Keskin halkının temsilcileri diyorlardı ki: “Bazı milletvekilleri heyecan ve telaş içinde buradan geçerek geriye kaçtılar. Bizler canca ve malca her fedakârlığı yapmaya hazır bulunuyoruz. Bu milletvekillerinin telaşını haklı gösterecek bir tehlike varsa, yediden yetmişe cepheye gitmemize izin veriniz.” Telgraftan sonra M.Kemal Paşa İşte güvendiği halk konuşmaya başlamıştı cümlelerini kullandı. Ankara Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Reisi Mehmet Rıfat (Börekçi) Efendi, 1 Nisan 1920, tarihli telgrafla TBMM açılması için kazalardan nakli para istemiştir. Keskin Müftüsü ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Reisi Mehmet Sadık Efendinin TBMM açılışından Keskinlilerin büyük mutluluk duyduklarını bildiren telgrafı TBMM’de okunmuş TBMM’nce ayakta alkışlanmıştır. Keskin Müdafaa-i Hukuk cemiyetinin doğrudan bağlı bulunduğu, Ankara’daki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine de bizzat para yardımında bulunduğu ve yine Ankara Müdafaa-i Hukuk cemiyeti’nin gelir gider defterinde de görmek mümkündür.

 

KURTULUŞ SAVAŞINDA AKTİF ROL OYNADI

Keskin kurtuluş savaşında da aktif rol oynamıştır. Öyle ki savaşın kazanılması için en fazla ihtiyaç duyulan silah ve cephanenin üretildiği üç yerden birisi Keskin’de idi. Batı cephesinin silah onarımı ve mühimmat ıslahı ve değiştirilmesi işleri başlıca Eskişehir, Ankara ve Keskin olmak üzere üç yerde yapılmakta idi Batı cephesinin ana deposu da Keskinin Köprü Köyü ve Yahşiyan da idi. Keskinde bulunan fişek fabrikasında fişek ihtiyacını karşılamak için gece gündüz çalışmıştır. Batı cephesi komutanı Ali Fuat (Cebesoy) Paşa Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği 14 Ağustos 1920 tarihli yazısında Kaplan Naci Kumandasındaki Keskin müfrezesinin tamamının Eskişehir’e sevkine emir buyrulmasını rica etmiştir.

1- Süleyman Ağa Kumandasında 44 atlıdan ibaret Kalecik gönüllüleri
2- Arap Osman kumandasındaki 120 atlıdan ibaret 25 Müfrezesi
3- Kaplan Naci kumandasındaki 120 atlıdan ibaret Keskin Müfrezesi.

Batı cephesine savaşmaya gönderilmiştir. Batı cephesinde Bozöyük – Bilecik cephesinde de ayrıca yunan ordusuna karşı savaşan Rıza bey komutasındaki Kırşehir gönüllü alayı içerisinde de 100’lerce Keskinli bulunmaktaydı. Bu önemli tarihi an yaşanmamış olsaydı, acaba Mustafa Kemal’in Ankara’ya girişi ve bunu takip eden tarihi olaylar, hangi tarihler’de gerçekleşebilirdi? Keskinli Kahramanların yaptığı küçümsenecek bir olay değildir. Daha sonra Keskinliler 500 kişilik atlı birlik oluşturarak cepheye sevk edilmiştir ve o zamanın Ankara basını Kahraman Keskinliler diye manşet atmışlardır.

HABER: MEHMET ERKOÇ


Kaynak / Editör: admin Okunma 955

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Final Okulları 200 Fidanı Toprakla Buluşturdu
Kongrede Kırıkkale çocuk evleri anlatıldı
Dağdelen'den anlamlı ziyaret
Gençlerden 15 Temmuz dergisi
Feyzioğlu, istinafta Emine Bulut'un ailesini savunacak
Erbakan ölüm yıldönümünde unutulmadı
Kırıkkale’de yaşam süresi 77 yıl 1 ay
MEZARLIKLAR ÇİÇEK BAHÇESİNİ ARATMIYOR

Diğer Haberler

Başkan Sungur öğrencilerle buluştu
İstihdama simülatörlü destek
Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı: 6 yaralı
Çocuk istismarı toplumsal bir utançtır
Çiftçi sahipsiz değildir
Civelek Türkiye şampiyonluğunu kaçırdı
Valilerden Şehit Baran’ın ailesine ziyaret
Çiftçilere Macar fiği tohumu dağıtıldı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MKE BİZİM DEĞİL ÇOCUKLARIMIZIN!

22.12.2019 13:20:47

Kırıkkale’de, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, M&..


KIRIKKALE EKİPLERİ ELAZIĞ’DAKırıkkaleli ekipler depremzedelere yardım eli uzatacak Cuma akşamı saatler..
En Çok Okunanlar
ŞİRKET TAMAM SIRA ARSA TAHSİSİNDE
Kırıkkalelilerin de ortak olabileceği şirket Silah OSB’de savunma san.. Son zamanlarda Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde .. Kırıkkale olarak yardıma hazırız Merkez üssü Elazığ İli Sivrice İlçesi olan 6.8 büy&uu.. FABRİKAMIZ KİMYASAL AMBARININ TADİLATI İŞİ FABRİKAMIZ KİMYASAL AMBARININ TADİLATI İŞİ MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2607:5213:0415:4118:0519:26

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
-1°°C - 9°°C
Çarşamba
0°°C - 6°°C
Cuma
-1°°C - 10°°C
Pazar
2°°C - 7°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon