Bugün - 08 Nisan 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   16°°C
 
Dernekte okey oynayanlar yakalandı Kırıkkale'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) önlemleri kapsamın..
Öztürk’ten esnaflar için komisyon teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av.

Siyaset Haberi - 05 Ekim 2018 Cuma

(16:46)

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, esnaf ve sanatkârımızın mevcut sorunlarının araştırılması ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin ortaya çıkarılması için TBMM’de araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

ESNAF VE SANATKÂRIMIZIN İŞLERİ GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR

Konu hakkında açıklama yapan Öztürk; “Anayasamızın 173 üncü maddesinde yer alan; ‘Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” ifadesine rağmen, ekonomik şartlar nedeniyle bugün esnaf ve sanatkârımızın işleri giderek kötüleşmektedir. Son zamanlarda özellikle döviz suikastçılarının ve ekonomik tetikçilerin neden olduğu döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü artışlar, vatandaşımızın alım gücünü düşürürken, satış yapamayan küçük esnafımızı borcunu ödeyemez duruma getirmiştir. İşyeri kirasını dahi ödemekte zorluk çeken; eşinden, dostundan gördüğü destekle ticarî hayatın güçlüklerine direnen, üretimden pazarlamaya, ticaretten, kültürel meslek icrasına kadar birçok alanda faaliyette bulunan esnaf ve sanatkârlarımız, yaşanmakta olan ekonomik daralmada, adeta bir başlarına kalmış durumdadırlar. Artan rekabet şartlarında ayakta kalmak için mücadele veren esnaf ve sanatkârımız; ulaşılabilir ve ucuz finansman imkânları da giderek azalmaktadır. Bu anlamda; yükselen faizler, esnaf ve sanatkârımızın belini bükmektedir. Daralan ekonomi nedeniyle ürettiğini satamayan, sattığının yerine yenisini koyamayan esnafımız, kısır bir döngü içerisinde ticari hayatını sürdürmeye çalışmaktadır.” dedi.

MAĞAZALAR KÜÇÜK ESNAFIMIZI YUTUYOR

Plansız şehirleşme neticesinde artan büyük alışveriş merkezleri ve zincir mağazaların, esnaf ve sanatkârımızın işlerini büyük oranda kötü etkilediğini belirten Öztürk; “Son çıkarılan 14/1/2015 tarihli ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile küçük esnaf ve sanatkârımıza tanınan; rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranı yetersiz gelmektedir. Kiraların halen döviz üzerinden yapılması buralardaki esnaf ve sanatkârımızı mağdur etmektedir. Ödemek zorunda olduğu çok sayıda vergi çeşidiyle boğuşan esnaf ve sanatkârımız, artık bu ağır vergi yükünün altında kalmakta, yapılandırma talebinde bulunsa da, bu borçlarını çevirememektedir.” diyerek, esnaf ve sanatkârın elinden tutmanın, artık zaruret olduğunu vurguladı.

TBMM OLARAK ÇÖZÜM SUNALIM

Açıklamasına şu şekilde devam eden Öztürk; “Mesleki geleneklerini Anayurdumuz Orta-Asya’dan Anadolu’ya taşıyan ve Ahilik Kültürü ile ticaret ve sanatlarını devam ettiren esnaf ve sanatkârlarımızın içinde bulundukları zorlukların araştırılarak, tespit edilmesi yönünde en büyük görev TBMM’ye düşmektedir. Ekonomi yönetiminin mevcut durum için alacağı kararlarda; muhakkak ki, esnaf ve sanatkârımız gözetilmelidir. Bu yüzden TBMM’de vermiş olduğum Araştırma Komisyonu kurulması yönündeki önergenin en kısa zamanda TBMM’de görüşüleceğini düşünüyorum. Milliyetçi Hareket Partisi olarak temel hedefimiz; esnaf ve sanatkârımızın, beraberinde ailelerinin yüzünün gülmesidir. Ticaret hayatımızın vazgeçilmez unsuru olan esnaf ve sanatkârlarımızı ayakta tutabilmek adına atılacak her adımın, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da destekleyicisi olacağız.” dedi.


Kaynak / Editör: Okunma 1453

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

Müftülükten Saygılı’ya tebrik ziyareti
Ak Parti’den Soylu ve miting hazırlığı
MHP’li Öztürk Pakistan’da
İlçelerde doğalgaz heyecanı
2023, 2019'DAN İYİ OLACAK
Balışeyh'te 2 bin 500 kişi iftarda buluştu
Saygılı’ya Tekin ziyareti
Anadolu basınının çığlığını duyun

Diğer Haberler

Kırıkkalespor evinde çok farklı: 4-0
SİLAH İHTİSAS OSB BÜYÜK KATKI SUNACAK
Spora Engel Yok Projesi Almanya’da
Medeniyetimizin keşfi Kudüs
Dağdelen ve yönetiminden Vali Haktankaçmaz’a ziyaret
Kırıkkale'nin yaşlı nüfusu yüzde 34 oldu
Kırıkkale'de eczanelerin çalışma saatleri değiştirildi
Türkiye'de sessiz bir devrim yapılıyor
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Saran’dan örnek alınacak davranış

31.03.2020 14:59:55

Saran’dan örnek alınacak davranış Çin&rsq..


AÇIK PAZAR YERLERİ KAPANDI Koronavirüs salgını kapsamında Kırıkkale’de alınan önlemler..
En Çok Okunanlar
22 VAKA, 1 ÖLÜ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın .. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
3°°C - 16°°C
Cuma
4°°C - 16°°C
Pazar
2°°C - 15°°C
Salı
3°°C - 16°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11Yazılım - Web Aksiyon