Bugün - 31 Ekim 2020 CumartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Eski Bakan Durmuş Hayatını kaybettiBeyin kanaması teşhisiyle hastanede bir süredir tedavi gören 21. ..
Üniversiteler mezunlarına yetkinlik kazandırmalı

Elmas: “Üniversitelerin, mezunlarına alan bilgisi ve becerisi dışında, dijital yetkinlik, karmaşık problem çözme, iletişim becerileri, analitik düşünme ve etik gibi konularda yetkinlik kazandırmaları gerekiyor.

Eğitim Haberi - 10 Mart 2019 Pazar

(13:10)

Elmas: “Üniversitelerin, mezunlarına alan bilgisi ve becerisi dışında, dijital yetkinlik, karmaşık problem çözme, iletişim becerileri, analitik düşünme ve etik gibi konularda yetkinlik kazandırmaları gerekiyor. Ayrıca liderlik odaklı bilgi tabanlı yönetim sistemi kurarak hızlı gelişen kompleks dünyaya ayak uydurmalılar.”

 

KALİTE GÜVENCE VE AKREDİTASYON YÖNERGEMİZİ HAZIRLADIK

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Muzaffer Elmas, Kırıkkale Üniversitesi’nde “Yükseköğretimde Dış Değerlendirme” konulu bir konferans verdi. Konferansa, Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Başalan, Kurum Mentörü Prof. Dr. Yüksel Kavak, Mentör Doç. Dr. Murat Ar, birim kalite ve akreditasyon komisyonu üyeleri, akademik ve idari personel katıldı. Konferansın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Mehmet Başalan yaptı. Prof. Dr. Başalan, “Yükseköğretimde kaliteyi geliştirmeyi hedefleyen YÖKAK, Üniversitemizin zengin eğitim programlarını sürekli izleyerek güncellememizi destekleyen, öğrenci merkezli bir öğrenme ve öğretmeyi teşvik eden, Ar-Ge çıktılarını paydaşlarımızla onların kullanımında etkin bir şekilde sunmamızı sağlayan, aksiyoner bir yönetim anlayışı konusunda bizleri destekleyen değerlendirmelerde bulunmaktadır. Yükseköğretimde rekabetin fazla olduğu günümüzde, Üniversitemiz eğitim-öğretim, araştırma, toplumsal katkı ve yönetim sistemi başlıklarında kalitesini tescil ettirme ve akreditasyon süreçlerini geçirmeyi hedeflemektedir. Son 6 ay içerisinde Yükseköğretim Kalite Güvencesi ve Yükseköğretim Kalite Kurulu Yönetmeliği kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Kalite Güvence ve Akreditasyon yönergemizi hazırladık. Bu kapsamda Kalite Kurum Komisyonumuzu oluşturduk. Bu kurul kurum içi değerlendirme raporumuzu hazırlamak için eğitim-öğretim alt komisyonu, araştırma-geliştirme alt komisyonu, toplumsal katkı komisyonu ve yönetim alt komisyonlarını oluşturdu. Bu komisyonlar Üniversitemiz birimlerinin kalite komisyonları ile birlikte çalıştılar. Bu çalışmada yalın, şeffaf, hesap verebilir izleme kriterleri için veriler ve kanıtlar oluşturdular” şeklinde konuştu.

 

KALİTE YOLCULUĞUNDA SİZLERLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIM

Kırıkkale Üniversitesinin Mentörü olarak görevlendirilen Prof. Dr. Yüksel Kavak, “Türkiye’de YÖK’de son yıllarda kaliteyi konuşmak, sayıları konuşmaktan daha öne geçti. Bu son derece önemli bir konudur. Türkiye YÖK’te büyümeyi yakalamış durumda fakat şimdiki gündemi kalitedir. Türkiye’de bundan sonra daha çok kalite konuşulacaktır. Kırıkkale Üniversitesinin bu kalite yolculuğunda sizlerle birlikte çalışarak size destek olup katkıda bulunabilirsem bundan mutlu olacağımı ifade etmek istiyorum” diyerek düşüncelerini ifade etti.

 

YAPTIĞIMIZI YAZMALI, YAZDIĞIMIZI YAPMALIYIZ

Türkiye’nin yaptığı önemli işlere katkıda bulunacaklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, “Bazı şeyler sayılarla ifade edilemez. Sayılar büyük gibi gözükür fakat derinlere indiğimizde bunun böyle olmadığını görüyoruz. Akreditasyon dediğimiz işin, aslında şu an sadece taşlarını döşemeye başlıyoruz. Önümüzdeki yıllar için bu taşları düzgün, güzel bir şekilde döşemiş olursak Türkiye’nin yaptığı önemli işlere katkıda bulunacağımızı düşünüyorum. Kırıkkale Üniversitesi’nin 26 yıllık hayatında önemli ölçüde yapılmış olan çalışmaları formülize etmemiz ve kayıt altına almamız gerekiyor. Yaptığınızı yazıyorsanız ve yazdığınızı da yapıyorsanız bu iş tamamlanmış olur” dedi.

 

KARMAŞIK DÜNYAYA AYAK UYDURAN MEZUNLAR YETİŞTİRMELİYİZ

Mezun olduklarında karmaşık dünyaya ayak uyduracak öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Üniversiteler, mezunlarına alan bilgisi ve becerisi dışında, dijital yetkinlik, karmaşık problem çözme, iletişim becerileri, analitik düşünme ve etik gibi konularda yetkinlik kazandırmaları gerekiyor. Ayrıca liderlik odaklı bilgi tabanlı yönetim sistemi kurarak hızlı gelişen kompleks dünyaya ayak uydurmalılar. Bu sebeple etik ve ahlaki değerlere olan önem arttı. Bu değerlere sahip çıkacak bireyleri yetiştirmek de bizim görevimiz oldu. Küresel değerlerin yanında temel insanı değerleri de öğrencilere aktarmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

BİLİM YILI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENMELİ VE TEŞVİK EDİLMELİ

Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı projesine değinen ve bu projelerin teşvik edilmesini belirten Prof. Dr. Elmas, “Kırıkkale Üniversitesi’nin öncüsü olduğu Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı projesi etkinliklerin nasıl yapılacağına dair büyük bir örnek teşkil ediyor. Öğrencinin de bu gibi etkinliklere katılması konusunda da teşvik edici olmamız gerekiyor. Bu etkinliklerin sadece islâmi değerleri kapsıyor olması gerekmez, temel insanî değer olarak sayılabilecek her etkinlik için teşvik edici olmak gerekir. Sonuç olarak gerek bilim ve gerek insanî değerler konusunda etkinliklerin düzenlenmesi ve bu etkinlikler için teşvik hususunda çalışmalar yapılması gerekiyor” dedi. Kurumda Öğrenme Merkezi’nin kurulmasının artık şart olduğunu söyleyen Prof. Dr. Elmas, “Sadece eğitim bilimci değil, diğer bölümlerin uzmanları da toplanmalı ve uluslararası camiada bu sürecin gittiği yönü araştırıp, eğitimcileri bu yönde dönüştürmesi gerekmektedir. Bu mekanizmaların üretimini ve uygulamasını sağlayacak böyle bir merkeze olan ihtiyaç artık kaçınılmaz” dedi. Konuşmasının ardından Prof. Dr. Elmas, dinleyicilerin sorularına cevap verdi.


Kaynak / Editör: Okunma 1210

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

Din görevlilerine madde bağımlılığıyla mücadele semineri
Vali Haktankaçmaz'ın okul ziyareti
Kܒye engelsiz üniversite” ödülü
KKÜ Adalet Bakanlığı ile protokol imzaladı
İstihdama simülatörlü destek
Kırıkkale yaşandıkça öğrenilecek bir il
Bakan Selçuk Kırıkkale eğitimcileri ile buluşacak
TOBB Lisesi için çalışmalar başladı

Diğer Haberler

15 gün öncesine göre iyi durumdayız
Köylerdeki karantina kalktı
Otomobil faresi yakalandı
Valilik Seçim Koordinasyon Merkezi kuracak
Vali Haktankaçmaz TRT’nin çekimlerine katıldı
Keskin’de birliğe üye seçimi yapıldı
Yangın esnasında evde bulunan zihinsel engelli hayatını kaybetti
Ziraat Bankası Kırıkkale'de mesai saatlerini değiştirdi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
424 adet cinsel içerikli ürün ele geçirildiEmniyet Müdürlüğüne bağlı KOM Şubesi ekipleri tarafında..
En Çok Okunanlar
MHP’li kadınlar askıya ekmek bıraktı Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli&rsquo.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19Yazılım - Web Aksiyon