Bugün - 21 Eylül 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kırıkkale’de ahilik haftası kutlanıyor32. Ahilik Haftası kutlamaları Kırıkkale’de seri ziyaretlerle başladı..
Üniversite de Kütüphane Haftası Etkinliği

Kırıkkale Üniversitesi’nde 55.

Eğitim Haberi - 03 Nisan 2019 Çarşamba

(10:23)

Kırıkkale Üniversitesi’nde 55. Kütüphane Haftası münasebetiyle “Kültürel Kalkınma İçin Yaşayan Kütüphaneler” konulu konferans düzenlendi. Doç. Dr. Erol Yılmaz’ın konuşmacı olduğu konferansa Rektör Yardımcı Prof. Dr. Mehmet Başalan, Kütüphane Dokümantasyon Dairesi Başkanı Hulusi Şengül, idari ve akademik personel katıldı.

 

KÜTÜPHANELERDE DEĞİŞİM ŞART

Konuşmasına geçmişten bugüne Ülkemizde kütüphanelerin durumu anlatarak başlayan Doç. Dr. Erol Yılmaz “Kütüphaneler, kitap ödünç alınan, çeşitli konularda farklı ölçeklerde araştırma yapılan, kullanıcının kullanımına sunulmuş bütün alanlarda sessiz durulması zorunlu olan, çıt çıkarmaksızın ders çalışılan, sessizce sınavlara hazırlanılan ölü mekânlar olarak bilinir” diye belirtirken; Doç. Dr. Erol Yılmaz, bu mekânların “ÖLÜ” mekânlar olduğunu, “ÖLÜ” mekanların toplum tarafından kütüphane olarak kabul edilmeyeceğini ekleyerek şunları belirtti: “Kütüphanelerde değişim şart ve yeni nesil kütüphanecilik anlayışı olmalı. Ölü mekânlar yerine yaşayan kütüphaneler olmalı, kütüphane personelinde değişim olmalı, kütüphane koleksiyonunda değişim, kütüphane kullanıcısında değişim, kütüphane binalarında değişim, kütüphane hizmetlerinde değişim olmalı”

 

YAŞAYAN KÜTÜPHANELERİN ÖZELLİKLERİ

Yaşayan kütüphaneleri; yaşayan, nefes alabilen, hayat veren alanlar olarak tanımlayan Doç. Dr. Erol Yılmaz, “Yaşayan kütüphaneler öncelikle bina ve mekân olarak cezbetmeli. Ücretsiz olarak kitap ve CD-DVD gibi görsel-işitsel materyaller ödünç alınabilen, danışma hizmetleri veren, engelliler ve güçsüzlere yönelik hizmetler sunan, bilgiyi geniş halk kesimlerine sunan, bilimsel yayınlar dışında, günlük gazetelere, haftalık ve aylık edebî dergilere en geniş şekilde ve kolaylıkla erişilebilen, anne-baba ile kitap okunabilen, farklı sanatsal ve kültürel etkinliklere ücretsiz katılım imkânı bulunan, ücretsiz olarak kurs verilen, konferans dinlenilebilen, Sempozyum vb. toplantılara iştirak edilen, Yazar-okur buluşmaları ve imza günleri düzenlenebilen ya da herhangi bir şey yapmaksızın, uygun bir köşesinde sessizce istirahat edilen yerler olarak değerlendirebiliriz. Yaşayan kütüphaneler özetle sadece kitap ödünç alınan yer değil; bilgilenme mekânı, buluşma zemini, sosyalleşme alanı, evsizlere ev, sadece sessiz mekânlar değil;  sesli çalışılan alanlar, hareketli alanlar, teknoloji alanları, oyun alanları, yeme-içme alanları, esnek alanlar, çalışma alanları, sanat alanları, spor alanları, dinlenme alanları, vs. içeren bilgi, eğitim, sanat ve kültür merkezleri, yani capcanlı yaşam alanlarıdır” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından Doç Dr. Erol Yılmaz’a Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Başalan tarafından plaket takdim edildi. Program sonunda katılımcılara çekiliş ile Doç. Dr. Erol Yılmaz’ın kitapları hediye edildi.


Kaynak / Editör: Okunma 363

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

Kırıkkale Lisesinde Bilim Aşkı
Keskin MYO'da Mezuniyet Coşkusu
Tek kullanımlık sanma, çöpe atmaya kalkma
Fen Lisesi’nde Altınlı Karne Töreni
Bahşili'de "Bir Şehit, Bir Fidan" etkinliği
Liseye geçişte uzlaşı oluşacak
Güzel sanatlarda mezuniyet zamanı
İlk 3'te neden Kırıkkale olmasın?

Diğer Haberler

Dursun Aktaş; Ovacık Mahallesine Aday
Genç çiftçilere hayvanları teslim ediliyor
Ötekileştirmeden tüm Keskin halkını kucaklayacağım
Toplu taşıma araçları dezenfekte ediliyor
BİNA İNŞAATI YAPTIRILACAKTIR
Sağlık için su için
Bulut, Seramik Atölyesini Ziyaret Etti
Oyunla başladı rekortmen oldu
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..


Takograf Kartları KTSO’da düzenleniyorSayısal Takograf için Ankara’ya gitmeye son    Kar..
En Çok Okunanlar
Ahilikte ahlak kuraldır Ahilik haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale Ticaret B..     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. FETÖ davasında 6 beraat, 2 tahliye Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:0006:2512:4616:1018:5520:13

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
12°°C - 28°°C
Pazartesi
13°°C - 20°°C
Çarşamba
6°°C - 20°°C
Cuma
6°°C - 23°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon