Bugün - 19 Eylül 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   30°°C
 
Anadolu basınının çığlığını duyunCHP Milletvekilleri parti genel merkezinin yeni çalışma programı kap..
Türk Sağlık-Sen’den döner sermaye tepkisi

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, basın açıklaması yaparak sağlık çalışanlarının uğradığı hak kayıpları ve yaşadıkları şiddet olaylarına değindi.

Sağlık Haberi - 11 Nisan 2019 Perşembe

(11:52)

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, basın açıklaması yaparak sağlık çalışanlarının uğradığı hak kayıpları ve yaşadıkları şiddet olaylarına değindi. Sıfırlanıp giden döner sermayenin kabul edilebilir bir uygulama olmadığını ifade eden Buluç, sistemin köklü bir şekilde değişime ihtiyaç duyduğunu  bildirdi.  

 

DÖNER SERMAYE SİSTEMİ KÖKLÜ BİR ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİLMELİ

Yüksek İhtisas Hastanesi önünde sağlık çalışanlarının da katılımıyla bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, sağlık çalışanlarının döner sermaye uygulaması ile büyük bir haksızlığa uğradığını belirterek, “Öncelikli meselemiz sıfırlanıp giden döner sermayelerdir. Sağlık çalışanları haklarını istemektedir. Döner sermayelerin kabul edilebilir bir düzeye yükseltilmesi ve adaletli dağıtımın tesis edilmesi temel talebimizdir. Döner sermaye sistemi köklü bir şekilde değiştirilmeli ve çalışanlar sistemin merkezine alınmalıdır. Sabit ek ödemeler genel bütçeden ödenmelidir. Döner sermayeden ücret alan tüm sözleşmelilere maaşları genel bütçeden verilmelidir. Döner sermayeler yükseltilmeli ve emekliliğe yansıtılmalıdır.  Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkının verilmesi olmalıdır.  Bu konuda geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı önünde bir eylem yaparak Türkiye’nin dört bir yanından yüzbinlerce sağlık çalışanını imzaladığı döner sermayelerin arttırılmasını isteyen dilekçeleri Bakanlığa teslim ettik. Biz Türk Sağlık-Sen olarak döner sermaye mücadelemizin peşini bırakmayacağız. Çalışanların mağduriyeti giderilene kadar her türlü yasal hakkımızı, tüm demokratik ortamlarda hiç çekinmeden kullanacağız. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir.”diye konuştu.

 

YIPRANMA PAYI YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Açıklamasında yürürlüğe giren yıpranma payının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini de dile getiren Buluç, “Bir diğer beklentimiz yıpranma payı ile ilgili beklentilerimizin karşılanmasıdır. Fiilen 9 yıla 1 yıl, geriye dönük çalışmanın dahil olmadığı ve tüm çalışanları kapsamayan bir yıpranma payı hayata geçmiştir. Beklentilerin çok uzağında kalan yıpranma payının çalışanlara bir faydası olması için mutlaka yeniden değerlendirilmesi şarttır.”dedi.

 

 

CAYDIRICI TEDBİRLER ALINMALI

Sağlık çalışanlarına şiddet ve mobbing saldırılarının arttığını da ifade eden Buluç, caydırıcı tedbirlerin acilolarak alınması gerektiğini söyledi. Buluç, “Bir diğer önemli mesele sağlık çalışanlarına şiddettir. Sürekli medyada sağlık çalışanlarının şiddete uğraması, Ambulansların kurşunlandığı, doktorların bıçaklandığı, sağlık çalışanlarının darp edildiği, hastanelerin gruplar halinde basıldığı ve amirlerin sürekli olarak mobbingi arttırdığı şiddet ile kararlı ve caydırıcı tedbirler ile mücadele edilebilir.”dedi.


Kaynak / Editör: Okunma 708

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Bulaşıcı hastalıklar biriminin bayram mesaisi
Devletin aileye uzattığı şefkat elisiniz
Yaşam Hastanesinde Parkinson hasta okulu
Kadınlar Gününe Karanfilli Kutlama
Vekiller Tıp Bayramını kutladı
Sağlıkta kadın çalışanlar fotoğraflanacak
Çocuk İzleme Merkezi Açıldı
KETEM’den ücretsiz kanser taraması

Diğer Haberler

Biz Anadolu’yuz Gaziantep'te
Meğer ne çok mutluymuşuz…
Kırıkkale’de ev yangını
Anadolu Lisesi mezunlarında şehre vefa projesi
Patates fiyatları çakıldı
Çok güzel sanatlar bunlar
KIRIKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ
Ufka Yolculuk yarışmasına İpekci Turizm’den 5 umre hediyesi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..


Memur-sen Genel Başkanı Yalçın Kırıkkale’deMemur-Sen Kırıkkale İl başkanlığının yeni binası açılışı ve bazı ziy..
En Çok Okunanlar
Keskin'de gençlik merkezi aşure ikram etti
Muharrem ayı dolayısıyla Keskin ilçesinde Keskin Gençlik Merk.. Keskin Kaymakamlığı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğ&.. Müze çalışmalarına bir destekte TSO’dan Merkez Endüstri Meslek Lisesinin kullandığı tarihi taş binanın etnogra.. 12 Eylül Şehitleri için Mevlit okutuldu Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Kırıkkale İl Başka..     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. FETÖ davasında 6 beraat, 2 tahliye Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:5706:2312:4716:1318:5820:17

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
13°°C - 30°°C
Cumartesi
13°°C - 27°°C
Pazartesi
11°°C - 23°°C
Çarşamba
10°°C - 19°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon