Bugün - 29 Mart 2020 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   13°°C
 
Yahşihan’da yollar ve kaldırımlar dezenfekte edildiYahşihan Belediyesi ekipleri, koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirler..
DİKKAT SON 9 GÜN

SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ UYARIDA BULUNDU

  

Ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatları hakkında açıklamalarda bulunan Kırıkkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, periyodik muayene için müracaatların 2020 yılı Şubat ayı sonuna kadar başvuru yapılması gerektiğini açıkladı.

Ekonomi Haberi - 20 Şubat 2020 Perşembe

(13:09)

SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ UYARIDA BULUNDU

  

Ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatları hakkında açıklamalarda bulunan Kırıkkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, periyodik muayene için müracaatların 2020 yılı Şubat ayı sonuna kadar başvuru yapılması gerektiğini açıkladı.2019 yılında Akaryakıt ve LPG istasyonlarında yapılan denetimler hakkında bilgi veren Şahin, 41 milyon 724 litre akaryakıt ürününün denetimden geçirildiğini, 69 adet numune alındığına dikkat çekti. 

 

AKARYAKIT VE LPG İSTASYONLARINDA DENETİM

 

Kırıkkale’de bulunan Akaryakıt ve LPG istasyonlarında yapılan denetimler hakkında bilgiler veren Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin “İl Müdürlüğümüzce yürütülen ani ve şikayetli muayenelerin yapılmasına aralıksız olarak devam edilecektir. Bu kapsamda İlimizde Akaryakıt ve LPG piyasasında 2019 yılında gerçekleştirilen denetimlerle ilgili bilgi vermek istiyorum. İl Müdürlüğümüz denetim elemanlarınca toplam 573 işyerinde 3257 ölçü aleti ani ve şikayetli muayene kapsamında denetlenmiş olup 430 marker ölçümü gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde 41.724.000 lt akaryakıt ürünü denetimden geçirilmiş, 69 adet numune alınarak ilgili laboratuvarlara test ve analizleri yaptırılmıştır” diye konuştu.

 

YETKİLİ MUAYENE SERVİSLERİNCE

Ölçü ve Tartı aletleri konusunda da uyarılarda bulunan İl Müdürü Şahin “Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre Ölçü ve Ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak doğru, ayarlı kullanımının sağlanması, muayenesi ve damgalanması işlemleri; Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği ile 1/1/2020 tarihinden itibaren İl Müdürlükleri yerine Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilendirilmiş olup yapılan değişiklikle birlikte muayene başvuruları ölçü aletleri kapsamına göre yetkilendirilen Türk Standartları Enstitüsünce(TSE), Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğunca ve Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Yetkili Muayene Servislerince yürütülecektir”.

 

 

AKARYAKIT VE LPG

Türk Standartları Enstitüsüne(https://basvuruportal.tse.org.tr) müracaat edilecek ölçü ve ölçü aletleri; Akaryakıt ve LPG sayaçları, akaryakıt hacim ölçek kapları, 2000 kg'ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarları, 1/1/2019 tarihinden önce piyasaya arz edilmiş olan sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemleri ve motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, Hassas kütle ölçüleri ve 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, Demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları ve otomatik olmayan ray kantarları.

 

BELEDİYELERCE MUAYENE EDİLECEK GRUP

Grup Merkezi Belediye Ölçü ve Ayar Memurluğunca Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri; Uzunluk ölçüleri ve hacim ölçüleri, 5 kg’a kadar hassas olmayan kütleler, Açık ve ya kapalı pazar yerlerinde kullanılan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, Masa terazileri, asma teraziler, ibreli teraziler ve tek kollu kantarlar.

 

5 YILDA BİR MUAYENE ZORUNLULUĞU

Yetkili Muayene Servislerince(https://msurapor.sanayi.gov.tr) Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri; Otomatik tartı aletleri, 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil), Grup Merkezi Belediye Ölçü ve Ayar Memurluğu yetkisi dışındaki 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, 1. ve 2. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, 2015 yılı ve öncesinde piyasaya arz edilen Isı Sayaçları(https://msgm.sanayi.gov.tr). (5 yılda bir muayene yaptırılması zorunludur.)

Bahse konu Yönetmelik ve getirdiği değişikliklerin herhangi bir aksaklığa yol açmadan uygulanmasını teminen Türk Standartları Enstitüsüne yapılacak ilk, periyodik ve stok muayene başvuruları elektronik ortamda (https://basvuruportal.tse.org.tr) yapılacak olup muayene ücretlerinin başvuru aşamasında kredi kartı veya havale yoluyla ödenebilecektir. Bu doğrultuda iki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin muayenesi yaptırılmadan kullanılmaması, ilgililerin, mağdur olmaması ve cezai durumlara düşmemesi bakımından; damga sürelerini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin, 2020 yılı periyodik muayenesi müracaatlarını, 2020 yılı Şubat ayının sonuna kadar,  cins, özellik ve yetki alanına göre yukarıda belirtilen mercilere yapmaları gerekmektedir” dedi. 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 600

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Silah OSB insansız kara araçları üzerine yoğunlaşacak
İstihdam teşvikleri özel sektörü rahatlatacak
Kalkınma planı toplantısına Bakan Elvan katılacak
'MPT-55' milli piyade tüfeği TSK'ya teslim edildi
Biçerdöver denetimleri başladı
TSO'da görev dağılımı yapıldı
Arsenal kulübü Kırıkkale'den tuz istedi
Elektriğe 3 ay zam yapılmayacak

Diğer Haberler

Tatil yolculuğu öncesinde Michelin’e kulak verin
Sağlık kompleksinde hasta kabulü başladı
Kırıkkale'de Ekim ayında 666 konut satıldı
KIRIKKALE GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL SPORLARI SPOR MALZEMESİ ALIM İŞİ
Şiddetle mücadele il koordinasyon kurulu toplandı
Ölçü ve Ölçü Aletlerinde cezaya düşmeyin
TBMM Polonya’yı farklı geçti
Yahşihan'da öğrencilere meslekler tanıtıldı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MKE BİZİM DEĞİL ÇOCUKLARIMIZIN!

22.12.2019 13:20:47

Kırıkkale’de, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, M&..


İl Hıfzıssıhha Kurulu önemli kararlar aldıKırıkkale İl Hıfzıssıhha Kurulu alınan kararları duyurdu.  Vali Yunus ..
En Çok Okunanlar
KIRIKKALE'de COVİD-19’la 7/24 mücadele Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı çalışmaları yerinde incele.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
7°°C - 13°°C
Salı
5°°C - 13°°C
Perşembe
3°°C - 17°°C
Cumartesi
7°°C - 15°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon