Bugün - 22 Ocak 2021 CumaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kamu çalışanları mektup gönderdiTürkiye Kamu-sen 81 il’ de eş zamanlı bir şekilde Cumhurbaşkanlı..
Bu can bir gün size emanet olabilir

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Sağlık Haberi - 01 Mayıs 2020 Cuma

(19:59)

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilmektedir. İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir” dedi.

 HER ORTAMDA KAZA VE HASTALANMA RİSKİ BULUNUYOR

İl Sağlık Müdürü Ağırtaş, ‘1-8 Mayıs Trafik ve İlkyardım Haftası’ dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Hayatın her döneminde,  her ortamda kaza ve hastalanma riski bulunduğunu belirten Ağırtaş, “Bu gibi durumlarda, müdahalede bulunan kişi veya kişilerin ilkyardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında belirleyici rol oynamaktadır.  Ülkemizde ev, iş veya trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte yada sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir”

 145 KİŞİYE TEMEL İLKYARDIM GÜNCELLEME EĞİTİMİ

“Yaralıyı ya da hastayı bir hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. Bu gibi durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması yaralının ya da hastanın yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle kişilerin ilkyardım eğitimi alması, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi önemlidir. Bireysel ve toplumsal zararları en aza indirmek dışında sosyal bir varlık olmanın bir gereği olarak, ilkyardım eğitimi almak ve uygulamak özel bir anlam ve önem taşımaktadır. 2019-2020 yılları içerisinde İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından toplumun ilkyardım bilgi-becerisini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar ile kurum ve kuruluşlardaki görevli personele eğitimler verilmeye devam etmiştir. 2019 yılında 5.512 kişiye, 2020 yılında ise 11.258 kişiye İlkyardım bilgilendirme eğitimi, 883 kişiye sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi 145 kişiye ise Temel İlkyardım Güncelleme Eğitimi verilmiştir”

 SAKINCALI SONUÇLAR DOĞURABİLMEKTEDİR

“İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilmektedir. İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Bu doğrultuda Müdürlüğümüz toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması için sertifikalı eğitimlerine devam etmektedir.  Unutulmaması gerekir ki; yaralı kişinin tek bir canı vardır, bu can bir gün size emanet olabilir” dedi. Haberr : Mehmet ERKOÇ

 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 1837

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Yaşam’da başarılı operasyon
YAŞAM SÜRESİ 3-4 KAT ARTTI
Çocuklar bir ülkenin geleceğidir
Dünya’da 1,5 milyon insan veremden ölüyor
Fırınlarda Ramazan denetimi
Huzur köy huzur verecek
Çok fazla tuz tüketiyoruz
Eczacı çift Dr. Mehmet Öncel’den şikayetçi oldu

Diğer Haberler

Akşener Kırıkkale teşkilatı ile görüştü
Kırıkkale’de yabancı sayısı 8 bin 10’a yükseldi
Sağlık-Sen’den tabipler birliği hakkında suç duyurusu
Başkan Sungur'dan Öğrencilere 'Ufka Yolculuk' Kitabı
Tekin’e destek ziyareti
NOHUT’TA ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEDİ
Kܒde İLKSAN üyelerine yüksek lisans imkanı
Suriyeli çocuklar unutulmadı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Ali Kaybal

Ali_Kaybal MERHABA

08.01.2021 14:20:05

Yeni bir sayfa Yeni bir gün Ve Gazete Yenigün ok..

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Kܒde İLKSAN üyelerine yüksek lisans imkanıKırıkkale Üniversitesi ile İLKSAN arasında tezsiz yüksek lisans p..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’de Silici operasyonu İstanbul merkezli aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 50 ilde d&uum.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,39Yazılım - Web Aksiyon