banner35
23 Haziran 2017 Cuma

Güler misin ağlar mısın!

İlkokul öğrencileri su içmenin önemine dikkat çekti

Kırıkkale Mustafa Necati İlkokulu 2. sınıf öğrencileri, suyun insan vücudundaki önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenledi.

17 Mayıs 2017 Çarşamba 19:37
Bu haber 174 kez okundu
 İlkokul öğrencileri su içmenin önemine dikkat çekti

Vücudumuzun büyük bölümü sudan oluşuyor

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan öğrenciler, su içmenin önemine dikkat çekmek amacıyla ellerindeki pankartlarla Zafer Caddesi'nde yürüyüş gerçekleştirdi. Okul Müdür Yardımcısı Adem Kaya, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, insan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre yüzde 42 ile yüzde 71 arasında değiştiğini söyledi.

Su içme kültürü kazanmalıyız

Çocukların vücudunun su oranı yüksekken, yaş ilerledikçe suyun yerini yağ almaya başladığını anlatan Kaya, şöyle konuştu: "Yetişkin insan vücudunun ortalama yüzde 59'unu su oluşturuyor. Bir yetişkin günde ortalama 10 bardak su kaybediyor ve bu kaybedilen suyun yerine konması gerekiyor. Günlük tüketilen 8-12 bardak su, sıvı ihtiyacımızı karşılıyor. Hem kendimiz hem de çocuklarımız için su içme kültürü kazanmalıyız. Yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması, hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetiminin sağlanması, eklemlerin kayganlığının sağlanması, çeşitli biyokimyasal olayların oluşması suyun sayesinde olmaktadır. Sabah kalktığınızda ilk yapmanız gereken işlerin başında iki bardak su içmek olmalıdır." Öğrenciler, yürüyüşün ardından vatandaşlara su dağıttı. Haber-Foto:A.A

 

A.A

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV