banner35
23 Haziran 2017 Cuma

Güler misin ağlar mısın!

Üniversitede süt koşusu

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından süt tüketiminde farkındalık oluşturmak amacıyla Dünya Süt Günü ve Süt Koşusu etkinliği düzenlendi. Kırıkkale Belediyesi Mehteran Takımının olağanüstü performansıyla başlayan programa Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Başalan, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

11 Haziran 2017 Pazar 16:02
Bu haber 128 kez okundu
 Üniversitede süt koşusu

Süt, kıymetli bir hayvansal protein kaynağıdır

Programda süt ve süt tüketimi hakkında konuşan Prof. Dr. Aylin Kasımoğlu Doğru, “Süt, her insanoğlunun dünyaya gelir gelmez tanıştığı, yaşamının ilk aylarında tükettiği tek gıda, en temel besin maddesi olmuştur. Süt, kıymetli bir hayvansal protein kaynağıdır. Büyüme ve gelişmenin hızlanması, hücre yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemlidir. Kemik ve diş sağlığının korunmasına, gelişiminde yardımcıdır. Kemik erimesinden korunmada önemlidir. Susuzluğu giderir. Tok tutar. Kilo kontrolünde önemlidir” dedi.

Dünyanın 8’inci süt üreticisiyiz

Türkiye’nin süt ve süt ürünleri üretimi bakımından yurt dışına bağımlı olmadığını belirten Prof. Dr. Doğru, “2015 yılında yaklaşık 19 milyon ton çiğ süt üretimi ile dünyanın 8. büyük süt üreticisi olan Türkiye; günden güne büyüyen ve gelişen, AB Gıda ve Veterinerlik Ofisi (FVO) raporlarında yer alan ifadeyle ‘yüksek standartlara sahip’ bir süt ve süt ürünleri sanayine sahiptir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından onay alan işletmelerde üretilen, “Kalite” ve “Gıda Güvenliği” denetiminden geçmiş ambalajlı süt ve süt ürünleri, insan sağlığına zararlı mikroorganizmalar içermez. Muhafaza koşullarına uyulduğu takdirde son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur. Sağlıklı ve zeki nesiller yetiştirmek için, Ülkemizin en önemli gıda sektörlerinden biri olan süt sektörüne, bilinçli olarak, duyduğumuz her şeye inanmak yerine araştırarak, gündem yaratmaya çalışanların aksine, güvenilir ürünleri tüketmekten vazgeçmeyerek sahip çıkalım” dedi.

Süt koşusu yapıldı

Konuşmanın ardından Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız tarafından Prof. Dr. Aylin Kasımoğlu Doğru’ya plaket takdim edildi, Öğretim Üyeleri ve öğrencilerimizin katılımıyla Süt Koşusu yapıldı.  Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız’ın verdiği işaretle başlayan koşuda hem erkek ve hem de bayan kulvarlarında dereceye giren ilk üç kişiye Dekan Prof. Dr. Mehmet Başalan tarafından plaket verildi. Program sıcak ve soğuk süt, pasta ikramı ile sona erdi.

Haber-Foto:Adem Dölek


Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV