banner36
27 Temmuz 2017 Perşembe

Otopark ve baks geçit çalışmaları hızlanıyor

Buğday hasadı başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, Haziran ayının sonu itibarıyla Kırıkkale'de buğday hasadının başladığını söyledi.

02 Temmuz 2017 Pazar 16:40
Bu haber 144 kez okundu
Buğday hasadı başladı

DENETİMLER DEVAM EDECEK
Delice ilçesi Tavaözü köyünde hububat hasadına katılan Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, çiftçilere hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunduğunu belirtti. Sonbahar yağmurlarının yetersiz olduğundan hububatların toprakta geç filizlendiğini ve bu durumun bir miktar verim kaybına neden olabileceğini tahmin ettiklerini dile getiren Yılmaz, "2017 yılı hububat hasat döneminin tüm üreticilere hayırlı uğurlu olur inşallah. Hasat dönemlerinde dane kaybına çok dikkat ediyoruz. En iyi teknikle en verimli üretimi yapmak kadar ürettiğimizi en az kayıpla hasat etmemiz gerekiyor. İlimizde açılan kurslar ile artırılan biçerdöver kontrolör sayısıyla birlikte ekiplerin özverili çalışma ve denetimlerimiz devam edecek."

ÇİFTÇİYE VE EKONOMİYE ZARAR
Bu arada hasat sırasında tane kaybının önlenmesi istendi. Tane kaybına yol açan biçerdöver sahiplerinin önce uyarılacağı uyarı dikkate alınmaz ise çalışmadan men edilebileceği kaydedildi. Çiftçiler bu konuda ısrarla uyarılırken hasat sırasında mutlaka biçerdöverlerin takip edilmesi önerildi.

YENİ YILA HAZIR OLSUN
Şu an kuru arazide hasada başladıklarını belirten Yılmaz, "Verim rekoltesi tarlanın durumuna göre 300-400 kilo arasında değişiyor. Bu bakımdan mahsul gayet iyi durumdadır. Süne ile ilgili çalışmalar yaptık, tedbirlerimizi aldık. Sonuç olarak verim çok iyi oldu. Önümüzdeki hafta sulu arazide hasatların başlamasını bekliyoruz" dedi. Çiftçilere hasat konusunda tavsiyelerde bulunan Yılmaz, "Çiftçilerimiz, arpa, buğday ve nohut hasadını yaptıktan sonra çit sürmelidirler. Pulk ile derin ekim sürmek gerekiyor. Bu sayede kışın fare çıkmamış oluyor. Aynı zamanda Zabrus denilen buğday böceklerine karşı önlem alınmış oluyor. Derin ekimin her halükarda çiftçiye olumlu getirileri vardır" dedi.

GELECEĞİNİZİ YAKMAYIN
Anız yakılmasının hem tehlikeli hem de zararlı olduğunu ifade eden Yılmaz, "Yakılması doğaya zararlıdır. Yararlı böcekleri öldürüyor. Ne kadar zararlı böcek varsa o kadar da yararlı böcek vardır. Anız yakıldığı zaman yararlı ve zararlı bütün böcekler ölüyor. Dolayısıyla bu doğanın dengesi açısından da kötü oluyor. Atmosfere de zarar vererek hava kirliliğine neden oluyor. İnternetle, telefonla ve birebir çiftçilerimize bilgilendirmede bulunuyoruz.”

DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR
“Anızın kesinlikle yakılmaması konusunda bir kez daha dikkat etmelerini ve tedbir almalarını istiyorum. Önümüzdeki yıllarda çocuklarımıza ve onların çocuklarına kalacak olan arazilerimizi kesinlikle yakmamalıyız" dedi. Biçerdöverler ve arazi sahiplerinin danelerin düşmemesi için dikkat etmeleri gerektiğini dile getiren Yılmaz, danelerin gereksiz dökülmesinin çiftçiye ve milli ekonomiye zarar verdiğini ifade etti.Haber Merkezi

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 27 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 26 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV