banner36
27 Temmuz 2017 Perşembe

Otopark ve baks geçit çalışmaları hızlanıyor

Köyler meralarla kalkınacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Keskin’in Yoncalı köyünde yürütülen mera ıslah projesi kapsamında 1100 dekarlık suni mera alanı oluşturuldu. Otlak ayrığı, kılçıksız brom, çayır düğmesi, yonca ve korunga gibi yem bitkilerinden oluşturulan mera alanı düzenlenen törenle çiftçilerin hizmetine açıldı.

31 Mayıs 2017 Çarşamba 19:21
Bu haber 227 kez okundu
 Köyler meralarla kalkınacak

Yoncalı’da suni mera alanı oluşturuldu

Kırıkkale’de 7 köyde 15 bin 603 dekar alanda mera ıslah çalışmaları yürüten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Keskin’in Yoncalı köyünde oluşturulan 1100 dekarlık suni mera alanını çiftçilerin hizmetine açtı. Yoncalı Köyü'nde düzenlenen "Yoncalı Köyü Mera Islah Projesi" açılış törenine katılan Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tarımın değerinin gün geçtikçe daha çok arttığını söyledi.
Hayvancılığın maliyetinin yüzde 70'i yemdir
İnsanoğlunun yaradılışı itibariyle mutlaka tarımsal gıda tüketmek zorunda olduğunu ifade eden Akdamar, şöyle konuştu: "Bu da tarımın öneminin hiçbir zaman kaybetmemesini, bizim için önemli olmasını ortaya koyuyor. Meralarımız köylerimiz için çok önemli. Hayvanlarımızın büyümesi ve beslenmesi açısından önemli. Ekonomik hayvancılık yapmak için böyle besin değeri yüksek meralarımıza ihtiyaç var. Hayvancılığın maliyetinin yüzde 70'i yemdir. Bu rakamı düşürmek için üreticilerimize ellerimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İç Anadolu'muz ve yurdumuzun neredeyse her bölgesi hayvancılığa coğrafi olarak uygun. Ancak bu hayvancılığı üreticilerimiz için daha uygun hale getireceğiz."
Mera alanları 49 bin dekara çıkarılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz ise Kırıkkale'nin yaklaşık 44 bin hektar mera alanına sahip olduğunu belirtti. Bu yıl tamamlanacak olan tespit çalışmalarıyla bu rakamı 49 bine çıkartmayı hedeflediklerini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: "Bu zamana kadar 7 köyümüzde toplam 15 bin 603 dekar alanda ıslah çalışmaları yapılmıştır. Halen Keskin ilçemiz Yoncalı ve Cinali köyleri ile Sulakyurt ilçemiz Sofular Köyü'nde toplam 11 bin dekar alanda ıslah çalışmalarımız devam etmektedir. Şu an projesini yürüttüğümüz Yoncalı Köyü'nün toplam merası 4 bin 100 dekardır. Buradaki ıslah çalışmaları 2015 yılından itibaren bin 100 dekar alanda suni mera tesisi, 3 bin dekar alanda ise üstten gübreleme şeklinde yürütülmektedir. Bu mera ıslah projemizde 120 ton gübre, 4 ton tohum kullanılmıştır. Proje kapsamında gölgelik ve kaşınma fırçası yapılmıştır. Ayrıca meralarımıza çeşmelerde yapıyoruz. Projenin bütçesi 554 bin lira. Şu ana kadar 230 bin lirası kullanılmıştır." Açılışı yapıldıKonuşmaların ardındn Bitkisel Üretim Genel Müdürü Akdamar ve beraberindekiler meranın açılışını gerçekleştirdiler ve alanda incelemelerde bulundular.Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 27 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 26 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV