banner52
09 Şubat 2016 Salı

368 bin 879 asılsız acil çağrı

Ticari işletmelere 2014 yılı hatırlatması

SMMMO Başkanı Kürşat Gürtemel yaptığı yazılı açıklamada, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu 39. Maddesi ile tacirlerin (ticari işletmelerin) kullandığı belgelerde bazı bilgilerin bulunması zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

13 Aralık 2013 Cuma 09:47
Bu haber 470 kez okundu
 Ticari işletmelere 2014 yılı hatırlatması

Tacirin kapsamı

Açıklamasında tacirin kapsamı hakkında bilgiler veren Gürtemel, “Bir ticari işletmeyi kurup açtığını, sirküler, gazete, radyo, televizyon ve diğer ilan araçlarıyla halka bildirmiş veya işletmesini ticaret siciline tescil ettirerek durumu ilan etmiş olan gerçek kişiler ile TTK 16. Maddesi gereği, Ticaret şirketleri ve amacına varmak için ticari bir işletme işleten vakıflar, dernekler ve kendi kuruluş kanunları gereğince özel hukuk hükümlerine göre yönetilmek veya ticari şekilde işletilmek üzere Devlet, il özel idaresi, belediye ve köy ile diğer kamu tüzel kişileri tarafından kurulan kurum ve kuruluşlar da tacir sayılmaktadır” dedi.

Bulunması gereken belgeler

Makbuz ve belgelerde bulunması gereken bilgiler hakkında açıklayıcı ifadeler kullanan Gürtemel, “Belgeler kanunda, ticari mektuplar ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgeler olarak sayılmıştır. Ticari mektuplarda, tacirin işiyle ilgili yaptığı her türlü yazışmaları anlamak gerekmektedir. Vergi Usul Kanunu uyarınca; ticari defterlerde kayıtların dayanağı belge olarak kullanılan, fatura, sevk irsaliyesi, perakende satış fişi, yazar kasa fişi, gider pusulası, müstahsil makbuzu, ücret bordrosu, taşıma irsaliyesi bu kapsamdadır. Ayrıca defter kayıtlarının dayanağı olan tahsilat ve tediye makbuzlarında da Türk Ticaret Kanununun 39’uncu maddesinde belirtilen bilgilerin bulunması gerekmektedir” diye konuştu.

Cezai işlem uygulanacak

İnternet sitesi oluşturmanın zorunluluğundan da bahseden Gürtemel, gerekli düzenlemelerin 01.01.2014 tarihine kadar yapılması gerektiğini vurguladı. Gürtemel, “Bunlar, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi, tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi mutlaka yazılı olmalıdır. Bu bilgilerle ilgili zorunlulukta 01.01.2014 tarihinde başlamaktadır. Belirtilen tarihlerde gerekli düzenlemeleri yapmayan ticari işletmelerimiz için ceza miktarı da 2 bin TL olarak belirlenmiş olup, 2014 yılında yeniden değerleme oranlarında artarak 2 bin 241.TL olacaktır”  Mükelleflerin cezai müeyyidelere muhatap olmamaları için 01.01.2014 tarihine kadar ticari belgelerinde gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir”

 

Haber Merkezi

    Yorumlar

banner123
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Yenigün Gazetesi - Kırıkkale'nin Yenigün'ü - 09 Şubat 2016 Manşeti
  • Yenigün Gazetesi - Kırıkkale'nin Yenigün'ü - 08 Şubat 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner101