banner36
27 Temmuz 2017 Perşembe

Otopark ve baks geçit çalışmaları hızlanıyor

Bir destandır 15 Temmuz

15 Temmuz 2016’da ellerinde Türk bayraklarıyla cadde ve sokaklara çıkıp meydanları doldurarak darbecilere karşı koyan vatandaşlar, bu yıl da demokrasi nöbetleriyle milli iradeye nasıl sahip çıkıldığını tüm dünyaya gösterdiler. Türk bayraklarıyla adeta gelincik tarlasına dönüşen Kırıkkale’de tekbirler eşliğinde yürüyüşler düzenlendi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla saat 00.13'te başlayan demokrasi nöbeti sağanak yağışa rağmen sabaha kadar devam etti.

16 Temmuz 2017 Pazar 17:36
Bu haber 155 kez okundu
 Bir destandır 15 Temmuz

15 Temmuz’da kenetlenerek yürüdük

15 Temmuz'da darbe teşebbüsünün yıldönümü sebebiyle Kırıkkale'de demokrasi yürüyüşü düzenlendi. Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz ve protokol üyelerinin katılımı ile Atatürk Bulvarı'ndan yürüyüşe başlandı. Yürüyüş boyunca Kırıkkaleliler ve yürüyüş kortejine katılan askeri tören mangası 'şehitler ölmez' marşını söyledi.  

Tekbirler getirerek yürüyüşe eşlik eden vatandaşlar, 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan teröristlere karşılık bir ve beraber olduklarını gösterdi. Asker, polis, sporcular, Kırıkkale Belediyesi Mehter Takımı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları demokrasiye sahip çıktıklarını göstermek amacıyla hep bir arada yürüdüler. Yürüyüşe Kırıkkale il protokolü üyeleri kol kola eşlik etti.
Şehitler için dualar edildi
Binlerce Kırıkkalelinin de katıldığı demokrasi yürüyüşünde vatandaşlar şehir merkezinden geçerek Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'na geldiler. Burada yatsı namazından sonra başlayan etkinlikte 7'den 70'e binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları ile kırmızı-beyaz görüntü sergiledi. Temsili hazırlanan idam sehpasına terörist başı Fethulah Gülen'in fotoğrafının yapıştırıldığı etkinlikte, Kuran'ı Kerim tilaveti okundu ve şehitler için dualar edildi.

Milletimiz göğsünü korkmadan siper etti
Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz yaptığı konuşmada "O kara gecenin üzerinden bir yıl geçti. O gece bu saatlerde Emniyet Müdürlüğümüzün önünde o mahşeri kalabalığa hitap ederken siz değerli kardeşlerimizin gözündeki öfke ve duygu selinin bugünkü gibi hatırlıyorum. Ülkenin dört bir yanında o gece bütün milletimiz göğsünü korkmadan siper etmişti. Elinde hiçbir silah yoktu. Sadece göğsündeki imanı ve geleceği olan milletine olan inancı vardı. Bu topraklardaki bir yıllık kalbimiz buna benzer badirelerle doludur. Ama hiç birisi bu milletin 15 Temmuz'da yaşadığı hainliği yaşamamıştır" dedi.


Hesaplamadıkları bir şey vardı
Bu arada yağan yağmura rağmen vatandaşlar alandan ayrılmadı. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da yaptığı konuşmasında sağanak yağmura rağmen vatandaşların alandan ayrılmamasına dikkati çekerek, "Yağmur yağdı ama fırtına da çıksa, nöbeti terk etmeye hiç kimsenin niyeti yok. Bugün burada vatanını milletini seven bir şehrin evladı olmak, hepimizi gururlandırıyor. Bundan bir yıl önce 15 Temmuz da hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Aslında iktidarı değiştirmeye yönelik bir darbe girişimi değildi. Bu güzel vatanımızı bölmeye, parçalamaya iç savaş çıkarmaya hatta işgal etmeye yönelik darbe girişimi idi. Hain Fetö'nün yapmaya kalkıştığı bir darbe girişimiydi. Ama hesaplamadıkları bir şey vardı. Ülkenin birlik ve beraberliğini bozamayacaklardı ve öyle de oldu" diye konuştu. Konuşmaların ardından vatandaşlar demokrasi nöbetini sürdürdü. Kırıkkale'de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma etkinliğinde, yağan sağanak yağmura rağmen vatandaşlar toplandıkları Cumhuriyet Meydanı'ndan ayrılmadı. 

Haber: Mehmet Ali Soyer - Foto:AA

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 27 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 26 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV