29 Haziran 2017 Perşembe

Hasat dönemi yüzleri güldürdü

Derneklere beyanname uyarısı!

Kırıkkale Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü tarafından açıklamada merkez ve ilçelerde kurulu derneklerin, gelir-gider işlemlerini ve diğer bilgilerini içeren dernek beyannamesinin Nisan ayı sonuna kadar dernek ve birliklerin yönetim kurulu başkanları tarafından doldurularak mülki idare amirliğine teslim edilmesi istendi.

13 Nisan 2017 Perşembe 19:48
Bu haber 232 kez okundu
Derneklere beyanname uyarısı!

Nisan ayı sonuna kadar teslim edin

İl Dernekler Müdürlüğü tarafından açıklamada; “Dernekler Kanunu’nun 19. maddesi “Dernekler, yılsonu itibarıyla faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını, düzenleyecekleri beyanname ile her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülki idare amirliğine vermekle yükümlüdürler...” hükmünü, Dernekler Yönetmeliği’nin 83. maddesi; “Dernek yönetim kurulu başkanları, her takvim yılının ilk dört ayı içinde bir önceki yıla ait Dernek Beyannamelerini, (EK-21) mülki idare amirliğine vermekle yükümlüdürler, şubeler, mülki idare amirliğine verecekleri beyannamelerin birer örneğini bağlı bulundukları derneğe de vermekle yükümlüdürler...” hükmünü. Dernekler Yönetmeliği'nin. İşlemlerin elektronik ortamda yapılması başlıklı 96. maddesi ise; “...Elektronik ortamda gönderilen beyanname ve bildirimler ile kağıt ortamında gönderilen beyanname ve bildirimler arasında hukuki sonuçları itibariyle hiçbir fark bulunmamaktadır. Kullanıcı kodu, parola ve şifre kullanmak suretiyle elektronik ortamda doldurulmuş ve onaylanmış beyanname ve bildirimler, dernek tarafından verilmiş beyanname ve bildirimler olarak kabul edilir.”
253 dernek beyanname vermedi
“Bugüne kadar ilimizde 253 Derneğin 2016 yılına ait Dernek Beyannamesini vermediği tespit edilmiştir. Beyanname ve bildirimlerin kanuni sürede verilen beyanname ve bildirimler olarak kabulü için, elektronik ortamda doldurma ve onaylama işleminin en geç beyanname ve bildirimlerin verilmesi gereken son gün saat 24:00'den önce tamamlanmış olması gerekmektedir. Beyanname ve bildirimlerin teknik arızalar nedeniyle elektronik ortamda gönderilmesinin mümkün olmaması halinde, kanuni sürenin son günü mesainin bitiş saatine kadar, derneğin merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine elden verilmesi veya posta yoluyla taahhütlü olarak gönderilmesi gerekmektedir..." hükümlerine amirdir. Ayrıca dernekler Vergi Kimlik Numaralarını beyannamenin birinci bölümüne yazmaları gerekmektedir. Bu sebeple, herhangi bir cezai işleme maruz kalmamak için, dernekler düzenleyecekleri 2016 yılına ait dernek beyannamelerini elden veya elektronik ortamda DERBİS sistemi üzerinden (derbis.dernekler.gov.tr adresi) 30 Nisan 2017 tarihine kadar bildirmeleri gerekmektedir.”

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 29 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV