banner35
26 Haziran 2017 Pazartesi

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Düşleri gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır

Kırıkkale Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. Halil Murat Ünver tarafından ‘Yaşam Mühendisliği’ konulu konferans verildi. Yrd. Doç. Dr. Ünver başarılı ve verimli bir hayat sürmek için yapılması gerekenleri bir mühendis gözüyle dinleyicilere anlattı. Yüksek Mühendislik Teknolojileri Topluluğu tarafından Şehit Aydın Çopur Salonunda düzenlenen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

27 Nisan 2017 Perşembe 20:29
Bu haber 226 kez okundu
 Düşleri gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır

İşinizde yaptığınız hesabı yaşamında da yapın

Mühendislerin işinde yaptığı hesabı yaşamında da yapmaları gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ünver, “Yaşamım boyunca yaşamı anlamaya, yaşamdaki ipuçlarını yakalamaya ve kendi yaşamımı düzenlemeye çalıştım. Bir Fransız atasözü der ki ‘İnsan hayatın ne olduğunu anlayana kadar ömrün yarısı tükenmiş oluyor.’ Ne kadar yaşayacağımız meçhul. Sizler hayatı bir an önce anlayın ki hayatı daha keyifli, daha verimli yaşayın. Bizler toplum psikolojisiyle her zaman birileriyle beraber hareket etme zorunluluğu hissediyoruz. Sürü psikolojisi denen bu durumun aksine kendi doğrularımız istikametinde doğru ve düzgün duruşu sağlayabilmeyi başarmamız gerekiyor. Bunun için de kendimize yatırım yapmak kendi çizgimizi belirlememiz lazım. İster istemez çoğumuz davranışlarımızı başkalarının davranışları üzerinden değerlendirdiğimiz için ‘Acaba yanlış mı yapıyorum?’ girdabı içinde hayatta çok ciddi zamanlar kaybediyoruz” dedi.

Kişi gerçekten kendini adadığı anda kader harekete geçer

Yaşamı doğru bir şekilde anlamlandırmamız gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ünver, “Yaşamın her anında her bileşeninde bir mekanizma var. Bu mekanizmayı ne kadar doğru anlarsanız yaşamla o kadar uyumlu yaşarsınız. Yaşamdaki bu mekanizmaya aykırı davranmak nehir yukarı kürek çekmeye benzer. O yüzden hayatı anlamak ve hayat mekanizmasına paralel yaşamak çok önemli bir şeydir. Üniversite analitik düşüncenin, iş planının, projenin nasıl yapılacağını ve bu sürecin nasıl yürütüleceğinin eğitimini verir. Mühendislik eğitimi ise bunun zirvesini verir. Bu eğitim sizin yaşamınıza çok önemli katkılar sağlayacaktır. Hayatta hep seçenekler arasında karar veriyoruz. Bu seçenekler bizi doğru ya da yanlış noktaya götürecek. Goethe ‘Tüm inisiyatifleriyle yaratma eylemiyle ilgili tek ve basit bir gerçek vardır. Kişi gerçekten kendini adadığı anda kader harekete geçmektedir’ der. Önce hayal etmemiz daha sonra kendimizi o hayale adamamız gerekiyor. Düşleri gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır. Hayal kurmayı asla bırakmayacağız. 73 yaşındaki babam ‘Makineyi nasıl yapalım, makineye hangi parçayı takalım’ düşünceleri içinde hala hayal ediyor. Hayalimizin peşini bırakmayacağız çünkü o hayali bıraktığımız anda çöküşe geçiyoruz. Meşhur insanların hayatına bakın. Onları ayrıcalıklı kılan akıllarındaki fikre ve ideale kendilerini adamalarıdır. Kendinizi doğru fikre adadığınız zaman çok büyük şeyler elde edebilirsiniz. Eflatun der ki ‘İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür.’ Yani bizim toplumumuzun terminolojisiyle kamil insan olma çizgisi bunu gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Okuduğunuz kitaplar size katkı sağlamalıdır

Yrd. Doç. Dr. Ünver kitap okumanın önemine değinerek, “Yaşamı gözlemlemek ve bulunduğunuz noktanın yanlış mı doğru mu olduğunu tespit etmek sizi başarıya götürecektir. Bunun için okumanız çok önemli. Okuyun ama şunu da unutmayın. Okuyan insanların çoğu okuduklarını unutuyorlar. Okuduğu yüzlerce kitabın hiçbir yansımasını hayatında görmüyor. Bu doğru bir okuma değil. Okuduğunuz kitaplar size katkı sağlamalıdır. Kitapları not ederek okuyun ve zaman zaman bu notları kontrol edin” dedi.

Bizler hep birlikte bir milletiz

Türk gençliğinin geleceğe güvenle bakabileceği bir mirasa sahip olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ünver, “Sizler asil bir milletin evlatlarısınız. Sakın etnik ayrımcılık yapanların tuzağına düşmeyin. Bizler hep birlikte bir milletiz. Sizin atalarınız sizin başınızı öne eğdirecek suçlar işlemediler. İnsanlığa karşı suç işlemediler. Sizler bu dünyada yaşayan en şerefli milletlerden birisisiniz, belki de en şereflisisiniz. O yüzden damarlarınızdaki asil kana güvenip geleceğe güvenle bakacak ve kendinize inanarak yeryüzünde sağlam duracaksınız” şeklinde konuştu. Program, Yüksek Mühendislik Teknolojileri Topluluğu başkanı Furkan Doğan tarafından Yrd. Doç. Dr. Ünver’e plaket verilmesi ile son buldu.

 

Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

 

 

 

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV