29 Haziran 2017 Perşembe

Hasat dönemi yüzleri güldürdü

Engelleri hiçe saydı, sıra dışı bir rekora imza attı

13 yaşındaki bedensel engelli Emirhan Tolubilek, 1 yılda bin adet kitap okuyarak sıra dışı bir rekora imza attı. Yılın sıra dışı okuru seçilen Tolubilek, 53. Kütüphane Haftası’nda Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz tarafından ödüllendirildi.

28 Mart 2017 Salı 19:48
Bu haber 214 kez okundu
Engelleri hiçe saydı, sıra dışı bir rekora imza attı

Teknolojilerinden faydalanmak kaçınılmazdır

’53. Kütüphaneler Haftası Kırıkkale’de düzenlenen etkinliklerle kutlanmaya başladı. İl Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikler Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde Kütüphane Müdiresi Zeliha Atay’ın konuşmalarıyla başladı. Atay, “Toplumsal bir kurum olan kütüphaneler, doğal olarak içinde bulunduğu toplumdaki teknolojik gelişmelerden etkilenmektedir. Artık bilgi çağına geçtiğimiz bu zamanlarda kütüphane hizmetlerinin teknolojinin gerisinde kalması kabul edilemez. Bu yüzden kütüphane hizmetlerinde yeni enformasyon teknolojilerinden faydalanmak kaçınılmazdır” ifadesinde bulundu.

Üyelik otomasyonu oluşturuldu 

Kütüphaneye üyelik kaydı yapan bir kimsenin Türkiye’nin tüm illerindeki kütüphanelerden kitap ödünç alabileceğini belirten Atay, “Kitap/kitap dışı materyalleri kayıt altına alması, gerektiğinde kaydedilen bu bilgileri yeniden çağırması, ödünç verme-iade gibi işlemleri yürütebilmesi için çeşitli alt yapıları kullanması gerekmektedir. Bu altyapılar da yine bahsettiğimiz teknolojiler sayesinde oluşturulmuştur ve aynı zamanda kütüphanecilik hizmetlerinin çok daha hızlı verilmesine imkan sağlamıştır. Kullandığımız otomasyon sistemi sayesinde herhangi bir kütüphaneye üye olduğunuz takdirde Türkiye'deki bütün halk kütüphanelerinden ödünç kitap alabilirsiniz, örneğin Kırıkkale İl Halk Kütüphanesi üyesisiniz, Antalya'ya tatile gittiniz. Antalya'daki Halk Kütüphanelerinden ödünç kitap alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Kitaplar bilgi hazinesidir, faydalanın

Raflarda bulunan kitapların okunması, araştırılması gerektiğini belirten Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, olduğu yerde duran kitabın kimseye fayda sağlamayacağını ifade etti. Kitapların bilgi hazinesi olduğunu vurgulayan Haktankaçmaz, “Uzun yıllardır bende kitap okurum. Kitap okuma alışkanlığımda her zaman kendime Cemil Meriç’i örnek aldım. Çünkü Cemil Meriç, gözündeki görme engeline karşın kitap okuma alışkanlığından hiçbir zaman vazgeçmemiştir” dedi.

Gösteriler yapıldı

Konuşmaların ardından Yenimahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oratoryo gösterisi yapıldı.  Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencilerinden de gösteri sunuldu. Şiirlerin okunmasıyla birlikte 2016 yılı içinde en çok kitap ödünç alan okuyuculara takdir belgeleri ve ödülleri verildi. Ödül törenin de 13 yaşındaki bedensel engelli Emirhan Tolubilek, 1 yılda bin adet kitap okuyarak sıra dışı okur seçildi. Yılın sıra dışı okuru seçilen Tolubilek, 53. Kütüphane Haftası’nda Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz tarafından ödüllendirildi.  Zübeyde Hanım Anaokulu minikleri tarafından ‘Kitaplaşan Oyuncaklar Projesi’ gösterisi yapılarak etkinlik sona erdi.

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 29 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV