banner35
27 Haziran 2017 Salı

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Hoşgeldin ya Şehr-i Ramazan

Kırıkkale İl Müftüsü Şahin Yıldırım, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

25 Mayıs 2017 Perşembe 20:05
Bu haber 151 kez okundu
 Hoşgeldin ya Şehr-i Ramazan

İlk teravih namazı ve sahur bugün

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, 26 Mayıs Cuma günü (bugün) kılınacak ilk teravih namazının ardından 27 Mayıs Cumartesi günü ilk orucun tutulacağını bildirdi. Tutulan ilk oruç ile bu mübarek aya gireceklerini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti: " Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 26 Mayıs Cuma günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 27 Mayıs Cumartesi günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız. Bu yıl Ramazan ayında “Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Zaman” temasının ele alınması kararlaştırılmıştır. İslâm inanç, kültür ve medeniyetinde “hak” kavramı oldukça geniş bir anlam yelpazesine sahiptir. İnsanın Rabbine, kendisine, diğer insanlara, ilişki içerisinde bulunduğu yakın ve uzak çevresine, tabiata yönelik görev ve sorumlulukları “hak” kavramı ile yakından ilişkilidir. Çağımızda hakların savunulması ve korunması amacıyla uluslararası düzeyde pek çok kurum ve kuruluşun varlığına rağmen yaşadığımız dünyada haksızlıkların, zulümlerin ve hak ihlâllerinin azalmak bir yana artıyor olması insanlığın geleceği adına kaygı vericidir. Dolayısıyla hak ve hakikat konusunun gündeme taşınmasına ve bu konuda bir bilinç oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.”dedi.

Camiler Ramazana hazır

Açıklamasında Ramazan boyunca yapılacak faaliyetlerden de bahseden Müftü Yıldırım, “Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Programında, “Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Zaman”  konusu kapsamlı bir şekilde işlenecektir. İlimiz müftülüğünce oluşturulan ekipler tarafından;  Şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere yetimler, engelliler, mülteciler, emekli personel, çocuk evleri, huzurevi, hastane, kadın konuk evleri yaşlılar vb. kişi ve kurumlar ziyaret edilerek mahalli imkanlar ölçüsünde iftar ve ramazan özel programı düzenlenmeye çalışılacaktır. Ayrıca ihtiyaç sahibi kesimlere imkanlar nispetinde yardımlar yapılacaktır.  Diyanet İşleri Başkanlığının Kardeş aile projesi kapsamında Ramazan ayı boyunca imkânı müsait olan insanlarımıza, muhtaç olan bir aileyi kendisine kardeş aile yapması ve Ramazan ayı boyunca ihtiyaçlarını karşılaması çağrısı yapılacaktır. Kamu kurum kuruluşları, huzur evi, hastane, çocuk yetiştirme yurdu, çocuk evleri, bakım rehabilitasyon merkezi,  kadın konuk evi, sivil toplum kuruluşları, esnaf, çalışanlar ve işverenlere ziyaretler gerçekleştirilecektir. İlimizdeki sığınmacılar ziyaret edilerek imkanlar nispetinde ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışılacaktır. Ramazan ayı öncesinde İlçelerde ve Köylerinde münhal bulunan kadrolardan imkânlar nispetinde geçici görevlendirmeler yapılacaktır. Ramazan öncesi camilerimizin iç ve dış temizlikleri yapılmıştır. Ses cihazları elden geçirilmiştir. Böylece camilerimiz Ramazan’a hazır hale getirilmiştir.  Sığınmacılara, yetim, yoksul ve kimsesizlere yönelik gerçekleştirilecek hizmetlerde Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu Ramazan “Üzerinde kardeşinin hakkı var. Bu Ramazan ve her zaman” başlığıyla başlatmış olduğu faaliyetlerden istifade edilecektir.”dedi.

İftar ve mevlit programları tertip edildi

Ramazan ayı boyunca il merkezi ve ilçelerde her gün öğle ve teravih namazlarından önce vaaz yapılacaktır. Vaazlarda aktif olarak il müftüsü, müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler ve şube müdürleri görev yapacaklardır. Ayrıca bütün cami görevlileri kendi camilerinde cemaatine vaaz yapacaklardır.  Cuma günleri Nur, Nokta, Karakaya ve Osmangazi camilerinde Sabah Namazı buluşmaları ve hadis sohbetleri yapılacaktır. Cumartesi günleri ise yine Nur Camiinde Hadis sohbetleri yapılacaktır. Bütün camilerimizde sabah, öğle ve ikindi namazlarından önce ve sonra erkek ve bayanlara yönelik mukabele programları tertip edilecek ve hatmi şerifler yapılacaktır. Bu doğrultuda ilimiz genelinde 340 camide mukabele okunacaktır. Hatimle teravih namazı Çarşı ve Bülenthan Camilerinde kıldırılacaktır. Bütün camilerimizde kadınların rahat namaz kılabilmeleri için her türlü tedbir alınmıştır. İlimiz merkezinde 30 camide engelliler için uygun ortamlar oluşturulmuştur. Ayrıca kadınlara yönelik olarak Bayan Vaizler ve bazı Kur’an Kursu Öğreticileri tarafından vaaz ve irşat programları yapılacaktır. İlimiz müftülüğünce merkezi camilerde Kur’an ziyafeti ve mevlit programları tertip edilmiştir. Ayrıca 6 Haziran 2017 tarihinde yurtiçi ve yurtdışından gelecek olan kari’ler tarafından Kur’an ziyafeti verilecektir. İlimiz Nur Camiinde, Çarşı Camiinde ve Yaylacık Camiinde Ramazan ayı içerisinde sakal-ı şerif ziyaretleri yapılacaktır. İl ve ilçe müftülüklerince, din görevlileri ve cami dernekleri vasıtasıyla, belde ve köylerde cami müştemilatında iftar programları tertip edilmesi teşvik edilecektir.  İtikâfa girmek isteyen vatandaşlarımızın itikâfa girilecek cami görevlisine müracaatları değerlendirilerek gerekli kolaylıklar sağlanacaktır. Ramazan ayı boyunca il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından dini danışmanlık ve rehberlik hizmetleri devam ettirilecektir.”ifadelerinde bulundu.  

Haber:Mehmet Ali Soyer

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV