banner36
22 Temmuz 2017 Cumartesi

Şehir parkı son aşamada

İzmaritini yere atma, takımını oyla!

Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri, “İzmaritini yere atma, takımını oyla!” projesi ile çevre bilinci oluşturmaya çalışıyorlar.

22 Mayıs 2017 Pazartesi 19:31
Bu haber 280 kez okundu
 İzmaritini yere atma, takımını oyla!

Geleceğin öğretmenleri bilinçli bir toplum yetiştirme yolunda

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği öğrencilerinden: Büşra Acun Gülsüm Yalçın İrem  Çeri ve Şeyma Fındık sağlığa zararı herkesçe bilinen sigaranın çevreye verdiği zarara dikkat çekmek için “Yere Atma, Takımına Oyla” sloganıyla sigara atıklarının yere atılmasını önlemek için proje geliştirdiler.  Yere atılan sigara izmaritlerinin toprak ve suları büyük ölçüde kirlettiğini, 1 milyon kuşun sigara izmariti yutarak hayatını kaybettiğini, ülkemizde çıkan orman yangınlarının; %50 sine sigara izmaritlerinin neden olduğunu belirten öğrenciler, çevre sorunu olarak bile görülmeyen izmaritlerin sorumsuzca doğaya atılması konusunun gün geçtikçe büyüyen bir sorun olmaya devam ettiğini ifade ettiler.

aslan yattığı yerden belli olur

Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Metin Elkatmış’ın yaptığı özgün bir projeyi hayata geçirdiler. Proje hakkında bilgi veren Elkatmış, “Projemizi kapsamında öğrenciler öncelikle sorun alanını doğru tespitle işe başladılar. Toplum olarak ne yazık ki birlikte yaşama kurallarına riayet etmede zaaflarımız var. Evimizde içtiğimiz sigara izmaritlerini çöp kovasına atarken aynı özeni dışarda gösterdiğimiz pek söylenemez. Oysaki temiz olmayı iman ile aynı kefeye koymuş bir inanca sahibiz. Sözlü geleneğimizde “aslan yattığı yerden belli olur” derken yaşam alanlarımıza göstermemiz gereken özeni tembihler. Tüm bunlara karşın başta fakülte binamız önünde sigara içilen alanlarda izmaritlerin çöp kovasından çok yerlerde olduğunu görüyorduk. Topluma Hizmet dersi kapsamında öğrencilerimle birlikte “en yakınınızda gördüğümüz problemler nelerdir?” sorusundan hareketle sigara izmaritleri meselesi gündemimize geldi. Çözüm üretme aşamasında öğrencilerimin yoğun gayreti ile sigara izmaritlerini yere değil üzerinde futbol takımlarının ambleminin olduğu kutulara atarak bir tür oyun formuna çevirdik. Böylece içtikleri sigaraların kalıntılarını yere değil çöp tenekesine atma alışkanlığı edinmelerini sağlamayı amaçladık. Gözlemlediğimiz kadarıyla da panomuz takıldığı günden itibaren de oldukça beğenildi ve yerdeki izmaritlerin oranında da gözle görülür bir azalma oldu. Öyle ki sigara içmeyenler bile yerdeki izmaritleri toplayıp panomuza atarak hem çevreye hem takımına destek veriyorlar.”dedi.Haber-Foto:Adem Dölek

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 21 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV