29 Haziran 2017 Perşembe

Hasat dönemi yüzleri güldürdü

Kentin sosyo-kültürel kimliğini iyi tanıtmalıyız

15-22 Nisan Turizm Haftası Kırıkkale’de etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl 41’incisi düzenlenen kutlamalar kapsamında İl Kültür Merkezi’nde etkinlik gerçekleştirildi. Burada yaptığı konuşmada 2016 yılında Kırıkkale’yi 55 bin 791 kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Kültür ve Turizm Müdürü Yahya Kemal Er, kentin sosyo-kültürel kimliğinin tanıtımının büyük önem arz ettiğini söyledi.

18 Nisan 2017 Salı 19:34
Bu haber 176 kez okundu
Kentin sosyo-kültürel kimliğini iyi tanıtmalıyız

Turizm; döviz girdisini artırıcı ve istihdam sağlayıcıdır

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Kültür ve Turizm İl Müdürü Yahya Kemal Er yaptı. Müdür Er, “Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan Turizm haftasının bu yıl ki 41. kutlama etkinliklerine hoş geldiniz” dedi. Müdür Er, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Turizm günümüzde ülkelerin döviz girdisini artırıcı ve istihdam sağlayıcı özellikleriyle milli ekonomiye katkıda bulunan uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici etkisi ile de dünya barışının korunmasında büyük payı olan sektördür.”

Kırıkkale’yi 55 bin 791 kişi ziyaret etti

“Turizm dünyada en hızlı gelişen sektör olmasının yanında ülkemizde de dünya pazarındaki en rekabetçi üründür. İlimizde 3 yıldızlı hizmet veren 2 otel, işletme belgesi almak için başvuran 1 otelimiz bulunmaktadır. Yine ilimizde turizm belgeli 7 adet seyahat acentesi faaliyet göstermektedir. 2016 yılında yaşanan olumsuzluklara rağmen ilimizi gelen 52 bin 524 yerli, 3267 yabancı olmak üzere 55 bin 791 kişi ziyaret etmiştir. Hiç şüphesiz ki tanıtımsız bir turizm anlayışı düşünülemez. Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel potansiyelimizin gerek ulusal gerekse uluslararası hedef kitleye ulaştırılması etkin bir tanıtımdan geçmektedir. Bizde sayın valimizin destek ve himayesinde tanıtıcı yayınlar ve yöresel müziği ile ulusal ve uluslararası fuarlara katılım sağlayarak ilin tanıtımını gerçekleştirmekteyiz. İlimizin tarihi kültürel doğal ve kentsel mekânlarında oluşturulan görsellerle ve yapılan etkinliklerle Bakanlığımız kültür portalı aracılığı ile internet üzerinden hedef kitleye ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Hedef ilimizde daha çok ziyaretçinin gezmesinin sağlanmasıdır” dedi.

Endüstrinin olduğu yerde turizm ikinci bir plana erteleniyor

Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, “Kırıkkale sanayi şehri. MKEK fabrikaları, endüstriyel tesislerin olduğu yerde turizm ikinci bir plana erteleniyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün gayretleriyle spor ve sağlık başta olmak üzere turizmi canlandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Spor müsabakaları bakımından bölge müsabakaları ulaşım kolaylığı açısından alt yapısının yeterli olduğu Kırıkkale’de yapılması için girişimlerimiz devam ediyor. Sağlık yatırımları ve birçok diğer çalışmalarımız daha güzel anlamda devam ediyor” dedi.

 

Değerlerimizi gün yüzüne çıkartmalıyız

“Yüksek İhtisas Hastanesi, Tıp Fakültesi bölgeye hitap eden bir merkez haline geldi. Kırıkkale’yi tanıtma faaliyetlerine başlayacağız. Turizm ve sanayiyi birleştiren politikayı da yürütmemiz lazım. İlçelerde çok önemli tarihi eserler var. Bunları çok tanıtamadık. Anadolu topraklarımıza girişimizden 50 yıl sonra Anadolu’nun göbeğinde Balışeyh ilçesinde cami inşa etmişiz. Şehirleşmenin açısından çok önemli. Değerlerimizi gün yüzüne çıkartmalıyız. Politikaya dahil edip çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından, Kırıkkale Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından müzik dinletisi, Yeşil Vadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin etkinlik sunumu, Turizm konulu resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödül takdimi ile devam etti. Program Keskin ilçesindeki tarihi yerlerin gezilmesiyle son buldu.

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 29 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV