banner35
23 Haziran 2017 Cuma

Güler misin ağlar mısın!

KOP İllerine 99 Milyon TL

Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerini kapsayan KOP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı (KOP KÖSİP) 2017 yılı bütçesi Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan tarafından onaylandı. Kalkınma Bakanını Elvan’ın onayladığı 99 milyon liralık 2017 yılı ödeneği ile birlikte KOP illerine KOP İdaresi tarafından son 6 yılda toplam 553 milyon liralık KÖSİP ödeneği aktarılmış oldu.

12 Haziran 2017 Pazartesi 19:38
Bu haber 158 kez okundu
KOP İllerine 99 Milyon TL

“KOP KÖSİP ile köyden göç azaldı”

Kuruluş kanununda Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan, 2016 yılında yayımlanan kararnameler ile Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerinin de eklenmesiyle görev sahasındaki il sayısını sekize çıkan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının küçük ölçekli gölet ve suyun tasarruflu kullanılması için modern sulama sistemleri yatırımları devam ediyor.  KOP Bölgesi’ndeki küçük ölçekli sulama sistemlerinin rehabilitasyonu ve yaygınlaştırılması amacıyla kullanılan ödenekler ile birlikte bölgede göç hareketliliğinin azaldığını söyleyen KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, özellikle sulama tesisi olmayan dağlık-kırsal kesimin tasarruflu su kullanımına imkân sağlayan modern sulama sistemlerine kavuştuğunu ve tarıma açılan yeni alanlarla birlikte ciddi bir tarımsal gelir ve istihdam artışı olduğunu belirtti.
Bölge kalkınmasına önemli bir girdi sağlayacak
KOP KÖSİP 2017 yılı programında 54 projenin yer aldığını belirten KOP Başkanı İhsan Bostancı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın 2017 yatırım programı çerçevesinde 99 milyon liralık ödeneği onayladığını ifade ederek; “KOP Bölgesi’ne büyük önem veren Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, KOP Bölgesi’nde başarıyla uygulanmakta olan KOP KÖSİP’e de desteklerini sürdürmektedir. 2011-2015 yılları arasında görev sahamızdaki dört ilimiz için aktarılan ödenekler, 2016 yılı itibariyle yeni KOP İllerimizin de ilave edilmesiyle birlikte yaklaşık 101 Milyon TL olarak gerçekleşti. Bakanlığımız tarafından 2017 yılında 54 proje için toplam 99 Milyon TL’lik bir bütçe tahsis edildi. Uygulanan programla bu bölgelerde kırsaldan kente göç azaldığını, çiftçilerimizin katma değeri yüksek ürünlerin yönelmesiyle gelir seviyelerinin her geçen gün artığını gözlemliyoruz. Bu vesilesiyle bölge kalkınmasına önemli bir girdi sağlayan KOP KÖSİP projelerine katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyor, 2017 yılı ödeneğin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
640 projeye 553 milyon liralık destek
2017 yılında KOP KÖSİP projeleri kapsamında bölge illerine toplamda 99 milyon liralık bir ödeneğin aktarılacağını belirten Başkan Bostancı, “KOP Bölgesi’ndeki küçük ölçekli sulama sistemlerinin rehabilitasyonu ve yaygınlaştırılması amacıyla kullanılan ödenekler imzalanacak protokoller çerçevesinde Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Yozgat İl Özel İdarelerimize, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza ve Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze aktarılacaktır. KOP KÖSİP kapsamında 2011-2017 yılları arasında KOP Bölgesinde toplam 640 proje desteklenmiş olup yaklaşık 105 bin hektar alan tasarruflu su kullanma imkanı sağlayan modern sulama sistemlerine kavuşturulmuştur. Gelir seviyesi düşük dağlık kırsal alanlarda uygulanan Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı ile bölge çiftçisinin slama imkânına kavuşması, katma değeri yüksek meyve ve sebze üretimine yönlendirilmesi ve bölgenin çilek, kiraz, üzüm, ceviz, elma gibi ürünlerde lider konuma yükselmesini amaçlıyoruz” diye konuştu. Haber-Foto:Mehmet Ali Soyer

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV