banner36
22 Temmuz 2017 Cumartesi

Şehir parkı son aşamada

K.Ü Öğretim Üyesi Yıldırım’dan Uluslararası Başarı

Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Yıldırım, geleneksel motiflerimizi ve kültürümüzü özgün bir tasarımla buluşturduğu “Black Tulip - Turkish Coffee Set” (Siyah Lale - Türk Kahvesi Seti) çalışması ile dünyanın en prestijli uluslararası tasarım yarışmalarından biri olan A’ Tasarım Ödülleri ve Yarışması’nda (A’ Design Award & Competition) Bronz A’ Tasarım Ödülü kazandı.

05 Mayıs 2017 Cuma 20:57
Bu haber 273 kez okundu
K.Ü Öğretim Üyesi Yıldırım’dan Uluslararası Başarı

Tasarım oskarını kazandı

Yarışma hakkında bilgi veren Öğretim Üyesi Bora Yıldırım, farklı ülke ve disiplinlerden en iyi tasarımların öne çıkması amacıyla düzenlenen etkinliğe bu sene 110 ayrı kategoriden 35.559 projenin katıldığını ifade etti. Ayrıca, her sene dünyaca ünlü markaların ve tasarımcıların da katılım gösterdiği ‘Tasarım Oscarları’ olarak adlandırılan yarışmada, mutfak ürünleri ve donanımları kategorisinde kazandığı bu ödül ile Kırıkkale Üniversitesi’nin tasarım alanında yurt dışı tanıtımına katkıda bulunduğu için mutluluk duyduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Bora Yıldırım, bunun üniversitemiz için bir başlangıç olduğuna ve böyle başarıların özellikle öğrencilere örnek teşkil ederek katılımın ve ödüllerin artacağına inandığını dile getirdi.

Ödül töreni 9 Haziran’da İtalya'da

A’ Tasarım Ödülleri ve Yarışması’nın yanı sıra Red Dot gibi dünyanın en büyük tasarım yarışmalarında da önemli başarılar elde eden Yrd. Doç. Dr. Bora Yıldırım eserini tasarlarken özellikle Türk kültürünü vurgulamak istediğini belirterek, “Bu projede, alışılagelmiş dairesel şekilli Türk kahvesi fincanı, farklı bir yaklaşımla kübik olarak tasarlandı. Aynı zamanda, fincan kulpundan vazgeçilmeyerek, formun bütünlüğüne katkı sağlayan bir eleman olarak düşünüldü. Tasarımda her ne kadar modern bir dil kullanıldıysa da taşıma tepsisinin tasarımında kahvehanelerimizdeki geleneksel çay tepsilerinden esinlenilmiş ve kültürümüzde sıklıkla rastladığımız lale figürü, fincan süslemelerinde kullanılarak, tasarıma adını vermiştir.” dedi. Yarışmanın ödül töreni 9 Haziran 2017'de İtalya'nın Como şehrinde gerçekleştirilecek. Ayrıca ödüllü tasarımlar 6 ile 26 Haziran tarihleri arasında aynı şehirde sergilenecek.Haber-Foto:Şahin Karakoç

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 21 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV