banner36
27 Temmuz 2017 Perşembe

Otopark ve baks geçit çalışmaları hızlanıyor

MKE'den 20 milyon dolarlık ihracat başarısı

Savunma sanayisinde en fazla ihracat yapan firmalar arasına giren Makina ve Kimya Endüstrisi, bu alandaki atağını sürdürüyor. Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu, yurt dışı pazarlara açılma konusundaki çabalarını artırarak sürdürüyor. Kurum son olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 20 milyon dolarlık yeni bir ihracat anlaşmasına imza attı.

30 Mayıs 2017 Salı 19:23
Bu haber 215 kez okundu
 MKE'den 20 milyon dolarlık ihracat başarısı

MKE, yurt dışı pazarlara yönelik arayışlarını sürdürüyor

Savunma sanayisinde yerli katkı payını artırmak ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyet gösteren MKE, yurt dışı pazarlara yönelik olarak da arayışlarını sürdürüyor. Geçen yıl 118 milyon dolarlık savunma sanayisi ürünü ihracatı gerçekleştiren MKE, bu alanda en fazla ihracat yapan kurumlar sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. MKE, 2 yılda bir düzenlenen Ortadoğu'nun en büyük, dünyanın önde gelen savunma sanayisi fuarları arasında yer alan IDEX 2017 Uluslararası Savunma Konferansı ve Fuarı kapsamında, başta yenilikçi ürünleri olmak üzere sahip olduğu kabiliyetleri sergiledi.

20 milyon doları bulan mühimmat anlaşması

Kurum yöneticileri, ayrıca BAE'nin başkenti Abu Dabi’de savunma sanayisinin dünyada önde gelen şirketlerinin de katılım gösterdiği fuarda çok sayıda heyetle bir araya geldi. Bu kapsamda, BAE Hava Kuvvetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda, MKE tarafından 2018 yılında teslim edilmek üzere toplam tutarı 20 milyon doları bulan bir mühimmat anlaşması imzalandı.

Ar-Ge'den siparişe dönüşme sürecinde rekor bir başarı

MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın,  BAE ile MKE arasında güçlü iş birliği bulunduğunu söyledi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı destekli bir Ar-Ge projesiyle yeni geliştirdikleri mühimmatı IDEX 2017 Fuarı sırasında BAE Hava Kuvvetleri yetkililerine anlatma fırsatı bulduklarını ifade eden Taşkın, "Hemen deneme alımı talep ettiler. Bir ay içinde deneme için mühimmatı ürettik. BAE tarafı hemen teslim alarak 2 hafta içinde testini yaptı ve akabinde de 2018 yılında teslim edilmek üzere 20 milyon dolar tutarında anlaşma yaptık. Bu ihracat, bilhassa yenilikçi ürünlerin Ar-Ge'den siparişe dönüşme sürecinde rekor bir başarıdır."  diye konuştu.

Türkiye ve BAE arasında savunma sanayi işbirliği

Türkiye ve BAE arasında, her iki ülke savunma sanayisi kabiliyetlerinin geliştirilmesine ilişkin esas ve prensiplerin belirlendiği  "Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Genel Karargahı Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Mutabakat Muhtırası" Bakanlar Kurulunca onaylanarak 25 Mayıs'ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. İki ülke arasında savunma sanayi ve diğer sanayi alanlarında somut iş birliği ortaklığının tesis edilmesini amaçlayan bu anlaşmanın ardından MKE’nin söz konusu ihracat bağlantısı bu çalışmaların ilk meyvesi olması açısından önem taşıyor. Haber-Foto: Haber Merkezi 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 27 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 26 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV