banner36
25 Temmuz 2017 Salı

Kurbanlık fiyatlarında ciddi artış beklenmiyor

Nokta Camii’nde Berat Kandili

Müslümanların tüm günahlarından arındığı Mübarek Berat Kandili’nde binlerce vatandaş camilere akın edip, namaz kılıp dua etti.

10 Mayıs 2017 Çarşamba 19:26
Bu haber 367 kez okundu
Nokta Camii’nde Berat Kandili

Kur'an-ı Kerim ziyafeti ve ilahi esintisi
Müminlerin günahlardan kurtulma ve arınmasına vesile olan bir gece olan Berat Kandili’ni ibadet ve duayla geçirmek üzere binlerce vatandaş camiler akın etti. İl Müftülüğünce Nokta Camii’nde Berat Kandili dolayısıyla düzenlenen program için saatler öncesinde camide yerini alan cemaat, akşam namazını kıldıktan sonra kandil programını takip etmeye başladı. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği programda, din görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti, mevlit ve ilahiler okundu. Gecede okunan ilahiler cemaat tarafından ilgi ile dinlenildi.
Dualarla hayat bulan bir gece

Mevlidin okunmasın ardından İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Berat Kandili konusunda bir vaaz verdi. Yıldırım, “İslam âleminde Berat gecesinin canlı tutulmasının sebebi; Hz. Peygamber (sav)’in bu gece birçok ashabın ve şühedanın metfun bulunduğu kabristana giderek müminlere ve şehitlere dua etmesinden ve bu gecede çokça ibadet etmesindendir. Hz. Aişe validemizin rivayetine göre; Peygamber Efendimiz (sav), Berat gecesini ibadet ile geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir: “Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine sana sığıyorum. Sen yücelerden yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şekilde şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin”Bu dua konusunda Hz. Aişe ile Resul-u Ekrem (S.A.V.) arasında şöyle bir konuşma geçti: Hz. Peygamber: “Ya Aişe bunları öğrendin mi? Hz. Aişe: Evet, Ya Resulallah öğrendim” dedi. Hz. Peygamber: Bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. Zira bunları bana Cebrail (a.s.) öğretti dedi. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu geceyi bizimde ibadet ile geçirmemizi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının 15. gecesini ibadet ile geçirin, gündüzünde oruç tutun. Çünkü Yüce Allah; bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmeti ile tecelli eder ve şafak sökene kadar, tövbe eden yok mu? Affedeyim. Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu? Şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa, istesinler vereyim” buyurur.”Haber-Foto:Adem Dölek

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 25 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 25 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV