banner36
27 Temmuz 2017 Perşembe

Otopark ve baks geçit çalışmaları hızlanıyor

Tarihe sahip çıkıyoruz

Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, tarihi, kültürel ve mimari olarak tarihi barındıran eserlerin restorasyon çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, tarihi dokuya zarar vermeden çalıştıklarını söyledi. Keskin’in tarihi ve mimari yapılarının korunacağını belirten Haktankaçmaz, ilçede bulunan birçok mimari yapının açığa çıkartıldığını kaydetti.

06 Temmuz 2017 Perşembe 20:14
Bu haber 133 kez okundu
 Tarihe sahip çıkıyoruz

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDI

Keskin’de bulunan Çarşı Camisi restorasyonunda incelemelerde bulunan Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, burada yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından camide yürütülen çalışmalar hakkında Bölge Müdürü Temel Ünlü’den bilgiler alan Vali Haktankaçmaz, yürütülen çalışmaları Keskin Kaymakamı Muammer Köken ve Belediye Başkanı Dede Yıldırım ile birlikte değerlendirdi. Haktankaçmaz, tarihi, kültürel ve mimari olarak tarihi barındıran eserlerin restorasyon çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, tarihi dokuya zarar vermeden çalıştıklarını söyledi.

TARİHİ YAPISI AÇIĞA ÇIKACAK

Keskin’in tarihi ve mimari yapılarının korunacağını belirten Haktankaçmaz, ilçede bulunan birçok mimari yapının açığa çıkartıldığını kaydetti. Haktankaçmaz konuşmasının devamında, “Vakıflar Bölge Müdürümüzle tarihi caminin restorasyon alanına baktık. Tabii burada yapılmak istenen aslında buranın orijinal haline getirilmesi ve binanın eski o doğal hali, tarihi şahsiyetine kavuşturulması. O çerçevede mimar arkadaşlarımız ekipleriyle beraber Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün çalışmalarını devam ettiriyorlar. Biz de o çalışmaları değerlendirdik” dedi.“

GEÇ OLSUN TEMİZ OLSUN

”1787 yılında dönemin eşraflarından Mehmet Efendi tarafından yaptırılan ve 1964’te tadilat gören tarihi caminin açılışını Ekim ayı gibi planladıklarını dile getiren Vali Haktankaçmaz, “Restorasyon işleri yavaş yürüyen işler, normal bina yapmak gibi değil tarihi dokuya zarar verilmeden, ince işçilik yapılıyor. Bu tarz işlerde geç olsun ama temiz olsun demek lazım. Bu çerçevedeki çalışmalar hakikatten Keskin’in tarihi yapısına kavuşturulması, tarihi yapısının ortaya çıkarılması bakımından önemli. İnşallah bu Cami’de bir köşe taşı olacak" diye konuştu.

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 27 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 26 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV