banner52
07 Şubat 2016 Pazar

Bebek dostuyuz

Türkiye en gelişmiş ülke olacak

University of Jordan asistanı Prof. Dr Ahlam Sbaihat, Eğitim’de ve bilimde, Türkiye’nin Ortadoğu’nun en büyük ve en gelişmiş ülkesi olduğunu söyledi. Sbaihat, “Böyle giderse, Türkiye dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olacak” dedi.

01 Kasım 2012 Perşembe 17:59
Bu haber 865 kez okundu
 Türkiye en gelişmiş ülke olacak
Ortadoğu’nun en gelişmiş ülkesi 
Kırıkkale Üniversitesi’nin öncülüğünde düzenlenen programda, Ürdün The Üniversity Of Jordan asistanı Prof. Dr. Ahlam Sbaihat, Türkiye’de ki eğitim anlayışının kendi ülkelerinin önünde olduğunu söyledi. Türkiye’nin, Avrupa sistemine yakın olan eğitim ve öğretim anlayışını örnek aldıklarını belirten Sbaihat, bu konuda Kırıkkale Üniversitesi’nden destek alacaklarını ifade etti. Sbaihat, “Türkiye’nin eğitim sistemi, demokratik anlayışı ve laikliğe olan bağlılığı bizim ülkelerin çok ilerisinde. Baktığımız zaman Ortadoğu’nun en gelişmiş ülkesi. Bütün ülkelere yön veren, bütün ülkelerin saygınlığını kazanan ve dünyada büyük bir lobisi olan Türkiye’nin gelişmesi çok doğal” diye konuştu. 
Dünya edebiyatına yön veriyor
Osmanlı Devleti’nin ve Türkiye’nin önemli edebiyat yazarlarını yetiştirdiğini belirten Ürdün The Üniversity Of Jordan asistanı Prof. Dr. Ahlam Sbaihat, Yunus Emre, Fuzuli, Tevfik Fikret, ve Fuzuli’nin bunlardan bir kaçı olduğunu söyledi. Türk Edebiyatı’nın dünya üzerinde takip edildiğini belirten Sbaihat konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Osmanlı ve Türk Edebiyatı’na baktığımız zaman önemli isimlerin olduğunu görebiliyoruz. Türk Edebiyatı, dünya edebiyatına yön veren bir edebiyat türüdür. Türk edebiyatı, dünya’da tutulur ve her zaman saygı gösterilir. Türk Edebiyatı eserleri, dünya klasikleri adlı eserlerde de yer alır ve bu konuda bunun en önemli örneklerinden birisidir” dedi. 
Doğu Batı yakınlaşması önemli katkı sağlayacak  
Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ekrem Yıldız, üniversitelerin evrensel kurumlar olduğunu söyledi. Dünya’nın global bir alan haline geldiğini ve ülkemizin buna ayak uydurması için üniversitelerin önemli olduğunu belirten Yıldız, ilk kez geçen yıl üniversitelerinin yabancı öğrenci aldığını söyledi. Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Adnan Karaismailoğlu, üniversitede düzenlenen bu tür programların önemli olduğunu söyledi. Üniversitelerinde edebiyat alanı ile ilgili önemli çalışmaların olduğunu belirten Karaismailoğlu, doğu ve batı edebiyatının oluşturdukları yakınlaşmanın kültürel değerlere önemli katkı sağlayacağını ifade etti. 
Haber Merkezi

    Yorumlar

banner123
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Yenigün Gazetesi - Kırıkkale'nin Yenigün'ü - 06 Şubat 2016 Manşeti
  • Yenigün Gazetesi - Kırıkkale'nin Yenigün'ü - 05 Şubat 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner101