banner36
27 Temmuz 2017 Perşembe

Otopark ve baks geçit çalışmaları hızlanıyor

Veteriner adayları beyaz önlük giydi

Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencileri Kırıkkale Üniversitesi’nde düzenlenen Dünya Veteriner Hekimler Günü ve Kariyer Gelişimi Etkinliğinde beyaz önlük giydiler.

14 Mayıs 2017 Pazar 17:29
Bu haber 252 kez okundu
 Veteriner adayları beyaz önlük giydi

Kariyer gelişimi eğitimi verildi

Etkinlikte veteriner hekim adaylarına Kırıkkale Üniversitesi mezunu Yrd. Doç. Dr. Ahu Demirtaş, Veteriner Hekim Mahmut İriş ve Veteriner Hekim Sercan Erkoca tarafından kariyer gelişimi hakkında bilgi verildi. Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Başalan, Veteriner Fakültesi akademisyen ve öğrencileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu Başkanı Anıl Eren Yılmaz, “İnsanlarda görülen hastalıkların %61’i hayvan kökenlidir. İnsanların ve hayvanların birbirlerine bulaştırabildiği 200’den fazla zoonoz hastalık mevcuttur. Veteriner hekimler zoonoz hastalıklarla mücadelenin yanı sıra hayvan refahı, hayvansal gıda sağlığı gibi alanlarda da önemli sorumluluklar üstlenmektedir. Veteriner hekimlik bu önemli çalışmalar nedeniyle tüm dünyada saygı gören bir meslektir. Tüm veteriner hekimlerin ve veteriner hekim adaylarının Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutlarım” dedi.

Beyaz önlüklerini giydiler

Açılış konuşmasının ardından Önlük Giyme Töreni yapıldı. Törende Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Kocamış ve Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Veteriner Fakültesi  1. Sınıf öğrencilerine beyaz önlük giydirildi. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında  Veteriner Fakültesi’ne en yüksek puanla yerleşen Adil Duru ve Davut Avcı’ya Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Kocamış plaket takdim etti.

Mezuniyetten önce hedefinizi belirlemelisiniz

Programın konferans kısmında  ilk olarak söz alan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahu Demirtaş, “Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunu olmak ayrıcalıktır. Gittiğim her yerde aldığım eğitimin farkını tecrübe ettim. Bilgi olarak hiçbir eksiğimizin olmadığını hatta bir çok fakültenin mezununa göre önde olduğumuzu gurur duyarak farkettim. Sizler de henüz bu sıralardayken bu imkanlardan sonuna kadar faydalanmalısınız. Mezuniyetten önce hedefinizi belirlemelisiniz. Önceden belirlenen hedefin şöyle faydaları var; mezun olduğunuz zaman belki de devlet kadrosu anlamında, akademik kadrolar anlamında, özel sektör anlamında türlü imkanlar karşınıza çıkacak. Fakat siz gerekli olan şartları sağlayamadığınız için önünüze çıkan fırsatları kaçırabilirsiniz ve bu fırsatlar bir daha karşınıza çıkmayabilir” dedi.

Gerekli olan tek şey sadece cesaret

2011 yılında Veteriner Fakültemizden mezun olan ve Aksaray’ın Keskil ilçesinde Uzman Veteriner Kliniğini açan Mahmut İriş mesleki tecrübelerini,  büyükbaş veteriner hekimliğin avantajlarını  ve dezavantajlarını veteriner hekim adaylarına anlattı. Veteriner Hekim Mahmut İriş, “ Kliniğimi ilk açtığımda kliniğe dair her şeyi borçla aldım ve ilk bir ay kliniğime hiç gelen olmadı. Ondan sonraki bir buçuk ayda toplam 15.000 koyuna aşı yaptım. Kliniğimi her sabah saat yedide açıyorum. Büyükbaş hayvan alanında çalıştığımız için akşam belli bir saatimiz yok. Bazen uyumadığımız bile oluyor” dedi.

Hedeflerini giderek büyüttüğünü belirten İriş, “Okuldan mezun olunca hedefim klinik açmaktı. Şimdiki hedefim ise bölgenin en iyisi olmak. Adım söylendiğinde Konya ve Aksaray bölgesinde herkesin adımı bilmesini istiyorum. Büyükbaş Veteriner kliniğinde avantaj olarak maddi hiçbir sıkıntı çekmezsiniz ve para kaygınız olmaz. Çok ciddi bir durum olmadığı sürece çalışmayı kendinize göre ayarlarsınız. Dezavantajları ise çok ağır bir iş yükü var. Günde 400 km.’ ye yakın yol yapıyorum. Eğer klinik açmak istiyorsanız maddi durumunuzun yetersizliğini, bölgenizde fazla veteriner hekim olmasını, bu işi yapıp yapamayacağınızı kafanıza takmayın. Bütün olumsuz düşünceleri aklınızdan silin. Büyükbaş veteriner hekimlikte gerekli olan tek şey sadece cesarettir” dedi.

Plaket takdim edildi

Konuşmaların ardından Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Başalan tarafından Yrd. Doç. Dr. Ahu Demirtaş’a, Veteriner Hekim Mahmut İriş’e ve Veteriner Hekim Sercan Erkoca’ya plaket takdim edildi. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. 

Haber-Foto:Şahin Karakoç

 

 

 

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 27 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 26 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV