banner52
10 Şubat 2016 Çarşamba

Dev yayın balığı yakaladılar

Gübre üretim ve satış yerlerine denetim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri gübre satışı ve üretimi yapan işletme ve tesislere denetimler gerçekleştirdi. Bu kapsamda Kırıkkale genelinde 19 tarım kredi birim kooperatifi, 24 gübre bayisi, 1 kükürt üretim tesisi, 1 tavuk gübresi üretim tesisinin denetim ve kontrolleri yapıldı.

04 Ocak 2013 Cuma 09:39
Bu haber 853 kez okundu
Gübre üretim ve satış yerlerine denetim

101 adet denetim yapıldı
Yıl İçerisinde 101 adet denetim, yapıldığı bilgisini veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, “Yıl İçerisinde 101 adet denetim, yapılmıştır. 10 adet gübre numunesi alınarak Ankara Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğüne gönderilerek analizi yaptırılmıştır. Yapılan denetimlerde ve analizi yaptırılan gübrelerde olumsuz sonuçlarla karşılaşılmamıştır. 2012 yılı içerisinde bu güne kadar ilimizde yüzde 33’lük amonyum nitrat gübresi başta olmak üzere 28 milyon 370 bin 200 kg gübre kullanılmıştır. Sahada yaptığımız araştırmalarda ve toprak analiz desteği için Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı şubemize getirilen tahlil sonuçlarının incelenmesi neticesinde topraklarımızda hafif alkalilik ve kireçlilik sorunları tespit etmiş bulunmaktayız. Bunun yanı sıra topraklarımızın organik maddece de fakir olduğu yapılan toprak analiz sonuçlarında da görülmektedir.  Bu toprakların mutlaka ıslah edilmesi gerekmektedir. Bunun için organik madde miktarının arttırılması PH (Asidik-Bazik) değerinin düzenlenmesi, su tutma kapasitesinin iyileştirilmesi amacıyla dekara 2-3 ton kadar yanmış çiftlik gübresi, toprak düzenleyiciler ve kükürt gibi maddelerin uygulanması gerekmektedir. Doğru bir şekilde yapılacak kükürt uygulaması ph değerini düzenleyerek, organik maddeyi arttıracak, başta fosfor olmak üzere diğer bitki besin maddelerinin alımını kolaylaştıracaktır.

Doğru gübrelemeye teşvik
Birim alandan daha fazla ürün alabilmek için bitki besin maddelerinin verilmesi kaçınılmaz olup gübrelemenin bilinçli yapılması, ekolojik ortamı bozmamak açısından önemlidir. Bunun için gübre kullanımından önce toprak analizi yaptırılmalı, analiz sonucuna göre arazimizde eksikliği görülen bitki besin maddelerini tamamlamak için uygun gübre türü ile uygun zamanda ve miktarda gübrelenmelidir. Doğru gübrelemeyi teşvik etmek amacıyla Bakanlığımız da 50 dekar ve üzeri araziler için gübre desteğini, ancak toprak tahlili yaptıran ve ona göre gübreleme yapan çiftçilerimize vermektedir. Ayrıca toprak analizi yaptırılan her dekara da 2,5 TL analiz desteği verilmektedir. Gübrelemede dikkat edilmesi gereken bir hususta gübrelerin zirai ilaçlarla karıştırılıp uygulamaması gerekmektedir. Aksi takdirde bitkide Fitotoksite  (Yanma) etkisi yapmaktadır. Çiftçilerimizin konuyla ilgili olarak kendi köylerinde sorunlu tarım danışmanı veya İl -İlçe Müdürlükleri ile irtibata geçerek bilgi almaları gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

Haber Merkezi

    Yorumlar

banner123
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Yenigün Gazetesi - Kırıkkale'nin Yenigün'ü - 10 Şubat 2016 Manşeti
  • Yenigün Gazetesi - Kırıkkale'nin Yenigün'ü - 09 Şubat 2016 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner101