banner35
27 Haziran 2017 Salı

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Obezite Astım Kontrolünü Güçleştiriyor

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Füsun Kalpaklıoğlu ve Doç. Dr. Ayşe Baçcıoğlu tarafından Dünya Astım Günü nedeniyle Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte Yüksek İhtisas Hastanesinde pratisyen hekimlere yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi. GARD (Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği ) Türkiye kapsamında TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte astım hastalığı ile ilgili önemli bilgiler verildi.

05 Mayıs 2017 Cuma 20:52
Bu haber 192 kez okundu
 Obezite Astım Kontrolünü Güçleştiriyor

Her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastası

Astım hastalığı ve belirtileri hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Füsun Kalpaklıoğlu,     “Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır” dedi.

Düzenli egzersiz yapmak astımın kontrolünü kolaylaştırıyor

Astım tedavisinin amacının hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Kalpaklıoğlu, “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar ve özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir” dedi.


Astımlı Hastalar Nasıl Yaşamalılar?

Astımlı hastaların günlük hayatta dikkat etmesi gereken noktalara değinen Doç. Dr. Ayşe Baçcıoğlu, “Astımlı hastalar çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi, seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır” şeklinde konuştu. Astımın spor yapılmasına engel olmadığını belirten Doç. Dr. Baçcıoğlu, “Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler, hafif koşu yapabilirler, yüzebilirler.  Birçok astımlı hasta performans sporlarını yapabilir. Özellikle çocuk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkılarının olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır” dedi.

Astımlı Hastalar Nasıl Beslenmeli?

Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek olmadığını belirten  Doç. Dr. Baçcıoğlu, “Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Obezitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

Canlı Yayında Astım Anlatıldı

2 Mayıs 2017 Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında Doç. Dr. Ayşe Baççıoğlu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda hastalara yönelik sabah yapılan toplantıda hava kirliliğinin astım hastalığına etkisine değinirken, Prof. Dr. A. Füsun Kalpaklıoğlu aynı günün akşamında Türk Toraks Derneği’nin bilimsel ve sosyal platformu olan “Toraksım”  üzerinden tüm Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen canlı yayında astımı tüm yönleriyle ele alarak anlattı.

 

Haber-Foto:Adem Dölek

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV