banner36
22 Temmuz 2017 Cumartesi

Şehir parkı son aşamada

Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir

Saadet Partisi Kırıkkale İl Başkanı Faruk Vurgun, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’nü Saadet Partisi olarak demokratik bir tercih olarak gördüklerinin altını çizerek, şiddete yönelik herhangi bir çağrıya vesile olmadığı sürece olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi.

22 Haziran 2017 Perşembe 19:52
Bu haber 151 kez okundu
 Meclis güçsüzleşirse sokak güçlenir

ADALET SARSILIRSA DEVLET SARSILIR
Son dönemde yaşananların ülke ve hukuk adına endişe verici olduğunu ifade eden Vurgun, hukuk karşısında herkesin eşittir. Herhangi bir suç işlenmişse hukuk kuralları içerisinde hesabının sorulmasının gerektiğini kaydetti. Asıl mesele adaletin nasıl tecelli ettiğidir. Hukukun hangi ölçülere, hangi kriterlere göre işlediğidir. Eğer verilen kararlar millet vicdanında karşılık bulmuyorsa, adalet konusunda şüpheye neden oluyorsa ortada bir sorun var demektir. Bir ülkede, hukuka, adalete olan güven kalkarsa devlete olan güven ortadan kalkar. İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olabilmektir” diye konuştu.

 ‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ’ DEMOKRATİK TERCİHTİR
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’nü Saadet Partisi olarak demokratik bir tercih olarak gördüklerinin altını çizen Vurgun, konuşmasına şöyle devam etti: “Şiddete yönelik herhangi bir çağrıya vesile olmadığı sürece de olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Ancak bu yürüyüş bahane edilerek toplumda yeni çatlaklar oluşmaması için herkesin azami özen göstermesi gerekiyor. Bakın, Türkiye hem içeride hem de dışarıda oldukça hassas bir süreçten geçmektedir. Biz bu süreçte ülkemiz için en büyük tehdidin, en büyük tehlikenin kutuplaşma olduğunu söylüyoruz. İktidarından muhalefetine, hâkiminden savcısına, gazetecisinden, akademisyenine hepimiz bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Halkımız arasında yeni çatlakların oluşmasına neden olacak her türlü üslup ve tavırdan özenle kaçınmalıyız. Tabii en özenli olması gereken kurumda siyaset kurumudur. Kimse unutmasın ki devletler lütuflarla değil kurallarla yönetilir. Bu kurallarda yasalardır, kanunlardır. Yasaların yerine lütufların geçerli olmaya başladığı bir ülkede keyfilik kaçınılmaz olur. Bu da doğru değildir.” 

MECLİS GÜÇSÜZLEŞİRSE SOKAK GÜÇLENİR
Adalet Yürüyüşü’nü demokratik tercih olarak değerlendikleri için bazı trollerin kendilerini CHP’nin yanında olmakla suçlayacaklarını da sözlerine ekleyen Vurgun, “Hayır.  Biz ne CHP’nin ne AKP’nin sadece adaletin yanındayız. Hak ne diyorsa, hukuk ne diyorsa onu söyleriz. Bizce bu yürüyüş Başkanlık sistemi tartışmalarıyla birlikte itibarsızlaştırılmış bir Meclis’in sonucudur. Saadet Partisi olarak referandum da dedik ki; başkanlık sisteminde güçlü bir meclis olmazsa olmaz şarttır. İşte siz Meclis’i güçsüzleştirip, itibarsızlaştırırsanız sonuç bu olur. Meclis’te sesini duyuramayanlar çareyi sokakta, yolda farklı yerlerde aramaya başlarlar. Açık söylüyorum, bu bir işarettir.  Bu bir ipucuur. İnşallah bu uyarılarımız dikkate alınır ve başkanlık sisteminde yapılan hatalar uyum yasalarında yapılmaz. Yoksa Allah korusun yarın daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalırız” dedi. Haber-Foto: Mehmet Sungur

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 21 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV