banner35
26 Haziran 2017 Pazartesi

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Spor ve bilişim engel tanımaz

Kırıkkale Üniversitesi’nin 25. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Engelsiz Yaşam Birimi, Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu ve Hemşirelik Topluluğu‘nun ortaklaşa düzenlediği ‘Spor ve Bilişim Engel Tanımaz’ adlı program gerçekleştirildi.

01 Haziran 2017 Perşembe 19:05
Bu haber 127 kez okundu
 Spor ve bilişim engel tanımaz

Asıl engel zihinlerdeki ön yargılardır

Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu Başkanı Resul Partici yaptığı konuşmasında, “Engelliler de toplumu oluşturan diğer bireyler gibi yaşamın birçok noktasında başarılı olabilirler.  Kişilerin engelleri fiziksel bir farklılıktan ibarettir. Engellilerin toplumsal yaşamın içerisinde çok fazla yer alamamasının sebebi dünyanın engelsiz bireylere göre şekillenmiş olmasından kaynaklı bir durumdur. Her insanın yapamadıkları vardır. Bu bizi engelli yapmaz. Asıl engel zihinlerdeki ön yargılardır. Ön yargılar ortadan kaldırılırsa bütün engeller ortadan kalkmış olur. Ülkemizde son yıllarda engellilerin yaşamlarını sürdürebilmelerinin önündeki engelleri kaldırmak adına faydalı çalışmalar yapılmaktadır. Kırıkkale Üniversitesi engelsiz bir üniversite olmak adına son derece önemli çalışmalar içerisinde yer almaktadır. Başta sayın rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız olmak üzere üniversite yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Engellilerin başaramayacağı hiçbir şey yoktur

Etkinlikte konuşan Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Ümit Şirin, “Engelli birey yoktur, engellenen birey vardır. İnsanlar önüne engel konulduğu sürece engellidir. Engelli bireylere fırsat verildiği takdirde onların başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Önemli olan insanların eksik yanlarını değil farklı yanlarını görebilmektir. Dolayısıyla engelli olmak bir eksiklik değil farklılıktır” dedi.

Engelsiz rakiplerini satrançta mağlup etti

Konuşmaların ardından görme engelli Av. Barış Sinan Saltık, etkili bilgisayar kullanımıyla, programa katılan izleyicilere, görme engelli bireylerin teknolojiye ne kadar hakim olduklarını gösterdi. Avukat Saltık, görme ve işitme engelli Tarih bölümü öğrencisi oğlu Süleyman Saltık engelsiz rakipleriyle satranç oynadı. Rakiplerini kısa bir süre içerisinde mağlup eden engelli sporcular sporun ve bilişimin engel tanımadığını kanıtladı.

Teşekkür belgesi

Programın sonunda Av. Barış Sinan Saltık’a teşekkür belgesini Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Ümit Şirin, Süleyman Saltık’a Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu Başkanı Resul Partici takdim etti. Haber-Foto:Adem Dölek

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV