banner36
25 Temmuz 2017 Salı

Kurbanlık fiyatlarında ciddi artış beklenmiyor

Halk Eğitimden Öğrenme Şenliği

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi tarafından ‘Öğrenme Şenliği’ düzenlendi. MKE Açıkhava Düğün Salonu’nda gerçekleştiren etkinliklerde el emeği göz nuru ürünler görücüye çıkarıldı. Etkinliğe katılan Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz da kursiyerlerle birlikte ebru sanatı yaparak stantları gezdi.

23 Mayıs 2017 Salı 20:01
Bu haber 232 kez okundu
 Halk Eğitimden Öğrenme Şenliği

829 kurs açıldı, 13 bin 257 kursiyer faydalandı

MKE Açıkhava Düğün Salonu’nda gerçekleştiren etkinliklerde el emeği göz nuru ürünler görücüye çıkarıldı. Yıl boyunca edindikleri tecrübe ve bilgileri el sanatlarına yansıtan kursiyerlerin ortaya çıkardığı ürünler büyük beğeni topladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüdaverdi Demir, yıl boyunca merkez ve ilçeler dahil olmak üzere 829 kurs açıldığını ve bu kurslardan da 13 bin 257 kursiyerin faydalandığını söyledi.

3 bin 130 adet kurs modülü oluşturuldu

 Sene boyunca açılan kurslardan 13 bin 257 kursiyerin faydalandığını ifade eden Hüdaverdi Demir, “Usta öğreticimiz ve kursiyerimiz olduğu sürece her zaman kurs açma imkanımız bulunmaktadır. İlçelerimiz kendi bünyelerinde kurslar açarken merkez halk eğitim müdürlüğümüzün de kurs çalışmaları devam etmektedir. Halk Eğitim Merkezimize şehrin merkezinde bir bina tahsis edilmesinden dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Bu bina yeni açılacak kurslar için bizleri oldukça rahatlatmıştır. Halk eğitim merkezlerinde açılan kurslarımızın tamamı ‘Hayat Boyu Öğrenme Genel Merkezi’nin kurs programı üzerinden yapılmaktadır. Bu programda 78 tane alan bulunmaktadır. Bu alanlara tahsis olmak üzere 3 bin 130 adet kurs modülü oluşturulmuştur. Açılabilecek kurs sayısı oldukça fazladır. Merkez ve ilçeler dahil olmak üzere yıl içerisinde 829 kurs açtık. Bu kurslarımızda 289 usta öğreticimiz çalışmış, 13 bin 257 kursiyerimiz de faydalanmıştır.”dedi.

Beşikten mezara kadar ilim tahsis etmeliyiz

Halk eğitim merkezlerinde yaş sınırı olmak üzere herkese eğitim verildiğini ifade eden Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin ise şunları söyledi: “Beşikten mezara kadar ilim tahsis etme kültüründeki bir millet olarak peygamberimizin bu öğüdüne uygun olarak eğitim faaliyetlerimiz sadece çocuklarımızın okul hayatlarıyla sınırlı kalmakta ve hayat boyu eğitim anlayışıyla sürdürülmektedir. Okullarımızda örgün eğitim verilirken Halk Eğitim Merkezlerimizde de yaş sınırı olmaksızın her yaştaki insanımıza çok değişik alanlarda kurslar verilmektedir. Bunlar meslek edindirmeden hobi geliştirmeye, bunların dışında üretim ve ekonomik bir takım etkinlikler ortaya çıkarmaya varıncaya kadar aklınıza gelebilecek her tür de kurslarımız bulunmaktadır. Geleneksel el sanatlarımız ve el sanatlarımız bu kurslarımız sayesinde hayatiyetini sürdürmektedir. Bugün burada 1 yıllık çalışmanın ürünlerinden özet izliyoruz. Asıl ürünler Halk Eğitim Merkezlerimizde sergilenmektedir.”    

Eğitimin yanı sıra dünya görüşünü de değiştirir

Halk eğitim merkezlerinde verilen eğitimlerin kişilerin sadece üretmesinin yanı sıra dünya görüşünün de şekillenmesine sebep olduğunu belirten Vali M. İlker Haktankaçmaz, “Halk Eğitim Merkezlerimizdeki kursiyerlerimizin bir nevi mezuniyet törenini yapıyoruz. Halk Eğitim Merkezleri hanımefendilerin ilgi duyduğu hobi alanlarına yoğunlaşmıştı ama burada bir kısmını izleme şansımız oldu. Spor branşları ve özellikle mültecilerin Türkçe konusunda eğitim verilmesine kadar, çocuk gelişimine kadar hakikaten çok geniş bir yelpaze de halkımıza hizmet sunuluyor. Halk Eğitim Merkezi bu bakımdan çok büyük bir imkan ve Kırıkkale’de de çok iyi bir şekilde kullanılıyor. Özellikle Halk Eğitim Merkezlerinde düzenlenen kursların çeşitliliğini büyük bir memnuniyetle bende müşahede ettim.  Buradaki kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Bu eserler sadece bir hobi olmanın ötesinde esasında kişilere beceri kazandırıyor. Esasında dünya görüşünün de şekillenmesine sebep oluyor. Bu kurslar da ayrıca yeni arkadaşlıklar kuruluyor. Ben özellikle bu özellikle el emeği göz nuru dökerek bu eserleri meydana getiren kursiyerlerimizi tebrik ediyorum.”diye konuştu.

Vali Haktankaçmaz ebru sanatı yaptı

Protokol konuşmalarının ardından boks ve halk oyunları gösterileri sunuldu. Gösterilerin devamında protokol üyeleri stantları gezdi. Vali Haktankaçmaz kursiyerlerin de yardımıyla ebru sanatı yaptı. Etkinlikler ikramla sona erdi.    Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

 

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 25 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 25 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV