banner36
22 Temmuz 2017 Cumartesi

Şehir parkı son aşamada

Engellilerden bilinç oluşturacak sessiz yürüyüş

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında engelli vatandaşlar ellerindeki dövizlerle sessiz yürüyüş yaptılar. Vali M. İlker Haktankaçmaz ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’da göz bandı takarak ellerindeki beyaz bastonların yardımıyla engellilerle birlikte sessiz yürüyüşe manevi destek verdiler.

10 Mayıs 2017 Çarşamba 19:34
Bu haber 254 kez okundu
 Engellilerden bilinç oluşturacak sessiz yürüyüş

Vali ve Başkan göz bandı takarak beyaz bastonla yürüdü

Toplumun dikkatini engellilere yöneltmek, engelliler konusunda toplumu bilinçlendirmek, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla “Sessiz Yürüyüş” yapıldı.  Kırıkkale Belediyesi önünden başlayan “Sessiz Yürüyüş” il protokolü de destek verdi. Vali M. İlker Haktankaçmaz ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’da göz bandı takarak ellerindeki beyaz bastonların yardımıyla engellilerle birlikte sessiz yürüyüşe manevi destek verdiler. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün organizasyonunda gerçekleştirilen yürüyüşe Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Cumhuriyet Meydanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden programda tüm engellilerin adına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli görme engelli Ayşe Güran, engellilerin gözüyle hayatı anlatan bir konuşma yaptı. Güran’ın ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hatice Uğurlu, engellilerin hayatlarını kolaylaştıran çalışmalar hakkında bilgiler sundu.

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını zorlaştırmayalım

Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz yaptığı konuşmada bazı vatandaşların araçlarını engelli park alanlarına, rampa önlerine park ederek engelli vatandaşların hayatlarını zorlaştırdığını ve bu durumunda bilinç yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi. Engelli vatandaşların sorunlarının çözümünün zaman ve daha çok kaynağa bağlı olduğunu ifade eden Vali Haktankaçmaz, “Engelliler Haftası nedeniyle yaptığımız bu etkinlik esasında bir farkındalık yaratma, bilinçlendirme ya da dikkat çekme amacıyla yapılan bir faaliyet. Elbette ki bir hafta içinde yapılan çalışmalarla ülkemizdeki engelli kardeşlerimizin sorunlarını çözemeyiz. Bu zaman ve kaynak gerektiren bir şey. Ama daha da önemlisi bilinç gerektiren bir şey. Bende bizzat yaşadım. Engelliler için ayrılmış bir park yeri var. Hiç bakmadan ve dikkat etmeden park yeri bulamayı gelip bu alanlara park edenler oluyor. Ya da belediye kaldırıma rampa yapış, o rampanın orda olduğuna bakmadan arabasını bırakıp gidiyor. O rampayı kullanamayan engelli kardeşlerimiz çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. Dolayısıyla engeli kardeşlerimizin yaşadığı sorunların büyük bir kısmı bu bilinç yetersizliğinden kaynaklanıyor.”dedi.

Engellilerimiz hayatın her alanında yer almalılar

Devletin sunduğu imkanlarda büyük mesafe kat edildiğini ifade eden Vali Haktankaçmaz, “Özellikle son yıllarda engellilere sunulan imkanlar bakımından çok büyük mesafe kat edildi. Önceki durumlara bakıldığında eskiden aileler engellileri evlerinde gizlerlerdi. ‘aman kimse görmesin’, diye. Ya da sokağa çıkacaksa yanında iki kişiyle çıkardı, çok mecbur kalırsa o da. Ama bugün artık geldiğimiz noktada ülkemizin gelişmişlik düzeyinde engellilerimiz hayatın her alanında yer alacaklar ve almaları gerekiyor. Sokaklarda engellilerimizi görmemiz lazım, iş, eğitim ve bilim hayatında görmemiz gerekiyor. Bu imkanlar devletimizi sayesinde daha da gelişecektir. Çok şey yapıldı ama eksikler mutlaka var. Onlar da zaman içerisinde giderilecektir. İnşallah 10 yıl sonra çok farklı şeyleri yapacağız.”diye konuştu. Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 21 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV