banner35
27 Haziran 2017 Salı

Allah ağzımızın tadını bozmasın

Engellilere destek olamıyorsanız engel olmayın

Kırıkkale'de, engelli bireylerin fiziksel erişilebilirlik alanındaki yaşamış oldukları sorunların çözümü noktasında Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi ve Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu tarafından şehir merkezi ve ilçelerinde bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyeti gerçekleştirildi.

02 Mayıs 2017 Salı 19:00
Bu haber 175 kez okundu
 Engellilere destek olamıyorsanız engel olmayın

Yaşamımızı kısıtlamayın, ömür boyu borçlu kalırsınız

Engelsiz Yaşam Birimi ve Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu tarafından yapılan uyarıda, "Engelli bireylerin normal bir yaşam sürebilmeleri için kaldırımlara, engelli rampalarına, otoparklardaki engelli park alanlarına, görme engellilerin takip ettiği kılavuz sarı çizgi üzerine 'Araçlarımızı park etmeyiniz!'. Engelli rampalarına park etmenin cezası 95 TL, Otoparklardaki engelli park alanlarına park etmenin cezası ise 190 TL'dir. Trafik cezalarını ödeyerek borcunuzdan kurtulabilirsiniz, ancak engelli bireylerin yaşamlarını kısıtlarsanız, onlara ömür boyu borçlu kalırsınız" denildi.

Olumsuz etkileniyoruz

Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu Başkanı Görme Engelli Sosyolog ve Tarih Öğretmeni Resul Partici, Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Engellilere destek olamıyorsak, engel olmayalım" uyarısında bulundu. Partici, "Ülkemizin 8.5 milyonu engellidir. Bu sayı, ailelerle birlikte düşünüldüğünde 25 milyon insanımız engelli bireylerin yaşamış oldukları sorunlardan olumsuz etkilenmektedir. Bu sorunların çözülmesi, ülke nüfusumuzun üçte birini ilgilendiren toplumsal bir sorunun ortadan kalkmasıdır" dedi.
10 bin adet afişle bilgilendirme yapılacak
Resul Partici, Kırıkkale Üniversitesi öğrencilerinden oluşan üyelerle birlikte kentin tüm mahalle ve ilçelerine hazırladıkları yazılı hafif yapışkanlı 10 bin adet afişi park halindeki bütün araçların ön camlarına yapıştırıp, halkın bilgilenmesi ve bilinçlendirilmesini sağlayacaklarını söyledi. Partici, 3 gün sürecek bu faaliyetlerinin İç Anadolu bölgesinde, ardından tüm Türkiye sathına dağılacaklarını söyledi.
Engelliler de bu hayatın içinde
Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü görme engelli Ümit Şirin ise dünyanın sadece engelsizlere ait olmadığını belirterek, "Bu noktada engellilerin de bu yaşamın içerisinde olduğu unutulmamalıdır. Yapacağımız bu faaliyetimizle insanlarımızın daha duyarlı olacağına inancım sonsuzdur. Şunu unutmayalım, engellilere destek olamıyorsak engel olmayalım. Araçlarımızı kaldırımlara, engelli park alanlarına ve engelli rampalarına park etmeyelim" dedi. 

Araçların camlarına afiş bırakıldı
Öğrenciler de her zaman engellilerin yanında olduklarını belirttiler. Öğrenciler, ilk etapta Kırıkkale'nin Fevzi Çakmak Caddesi'nde park halinde bulunan tüm motorlu araçların camlarına uyarıcı afişleri yapıştırdılar.

Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV